Bjursås OK tävlingsstatistik och resultat, år 2008



Startsida | Tävlingar | Medlemsresultat | Poängserien | Statistik | Alla Tävlingskort (utskrift) | Alla Medlemsresultat (utskrift) | Byt år

Utskriftsdatum: 2009-02-03


Bjursås OK, Medlemsresultat, samtliga medlemmar, för utskrift, öppnas i t.ex Word, 2008



Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Kristin Andersson
Född: 1999
Grupp: Grupp 4, Ungdom
Totalpoäng: 165


Datum: 2008-04-12
Tävling: Silverjakten Medel
Arrangör: Sala OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

U2 Banlängd: 2,0 km 16 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Emil Arvidsson Säterbygdens OK 24:07 12,37 - -
2 Magdalena Mosslind Vandrarringen 25:16 12,96 - -
3 Johan Hagberg Avesta OK 25:30 13,08 - -
10 Kristin Andersson Bjursås OK 30:28 15,62 - 1

Datum: 2008-05-01
Tävling: Nationella Medel
Arrangör: Norbergs OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

U2 Banlängd: 2,1 km 18 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Oskar Strömberg Avesta OK 21:08 9,97 - -
2 Tindra Jernström Avesta OK 22:03 10,40 - -
3 Magdalena Mosslind Vandrarringen 22:09 10,45 - -
16 Kristin Andersson Bjursås OK 31:55 15,06 B 1

Datum: 2008-05-17
Tävling: OL-touren Medel Öppna
Arrangör: OK Kåre
Kategori: Nationell
Distans: Medel

U2 Banlängd: 2,0 km 23 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Viktor Svensk Stora Tuna OK 15:19 7,77 - -
2 Isa Halvarsson Stora Tuna OK 18:03 9,16 - -
3 Olle Berggren Tullinge SK 20:29 10,40 - -
9 Kristin Andersson Bjursås OK 26:32 13,47 - 1

Datum: 2008-05-20
Tävling: Krets-u
Arrangör: Karlsbyhedens IK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

INSKOLNING Banlängd: 1,9 km 60 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Isaks, Maja Bjursås OK Godk. - - 1
Hedberg, Teodor Bjursås OK Godk. - - 1
Hallgren, Lisa Bjursås OK Godk. - - 1
Andersson, Kristin Bjursås OK Godk. - - 1
Vestlund, Lisa Bjursås OK Godk. - - 1
Bergkvist, Isak Bjursås OK Godk. - - 1

Datum: 2008-05-27
Tävling: Krets-Userie
Arrangör: Bjursås OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

INSKOLNING Banlängd: 1,8 km 54 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Lisa Vestlund Bjursås OK Godk. - - 1
Teodor Hedberg Bjursås OK Godk. - - 1
Vilhelm Andreasson Bjursås OK Godk. - - 1
Lisa Hallgren Bjursås OK Godk. - - 1
Elin Dicksved Bjursås OK Godk. - - 1
Kristin Andersson Bjursås OK Godk. - - 1
Maja Isaks Bjursås OK Godk. - - 1
Maja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Ronja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Isak Bergkvist Bjursås OK Godk. - - 1

Datum: 2008-06-06
Tävling: Alftafejden Medel
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

U2 Banlängd: 2,0 km 16 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jonatan Lindgren Rehns BK 15:51 8,01 - -
2 Viktor Svensk Stora Tuna OK 16:24 8,28 - -
3 Josef Landén Ljusne-Ala OK 18:50 9,51 - -
11 Kristin Andersson Bjursås OK 34:18 17,32 - 1

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D10 - 235 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Stina Nordin Sundsvalls OK 12:27 - - -
2 Vilma Blennow Falköpings AIK OK 12:52 - - -
3 Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 12:59 - - -
220 Kristin Andersson Bjursås OK 35:12 - - 37

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D10 - 235 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Vilma Blennow Falköpings AIK OK 10:52 - - -
1 Åshild Faller Råheim OK Øst 10:52 - - -
1 Hanna Hugosson Sundsvalls OK 10:52 - - -
170 Kristin Andersson Bjursås OK 19:40 - - 42

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D10 - 235 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 14:17 - - -
2 Jenny Bredfelt Lunds OK 14:47 - - -
3 Hanna Hugosson med flera Sundsvalls OK 15:37 - - -
210 Kristin Andersson Bjursås OK 41:46 - - 33

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D10 - 235 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Hanna Hugosson Sundsvalls OK 12:40 - - -
2 Sofia Grahn Hestra IF 12:53 - - -
3 Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 13:02 - - -
Kristin Andersson Bjursås OK Ej godk. - - -

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D10 Banlängd: 4,0 km 235 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 73:55 18,48 - -
2 Sofia Grahn Hestra IF 76:11 19,05 - -
3 Stina Nordin Sundsvalls OK 76:23 19,10 - -
Kristin Andersson Bjursås OK Ej Start - - -

Datum: 2008-08-17
Tävling: Gustafspinglan
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

U2 Banlängd: 2,4 km 23 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Viktor Svensk Stora Tuna OK 16:58 7,22 - -
2 Ronja Jungåker Korsnäs IF OK 18:57 8,06 - -
3 Frank Trygg Västerbergslagens OL 19:12 8,17 - -
Kristin Andersson Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-08-23
Tävling: TunaTing Lång
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D10 Banlängd: 2,4 km 26 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Carolina Olsson Älvdalens IF OK 21:42 9,16 - -
2 Erika Duhlbo IFK Moras OK 23:14 9,80 - -
3 Tova Olsson Grycksbo IF OK 23:20 9,85 - -
19 Kristin Andersson Bjursås OK 34:00 14,35 - 49
23 Ida Hallgren Bjursås OK 41:46 17,62 - 41

Datum: 2008-08-26
Tävling: Krets-U
Arrangör: Svärdsjö IF
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D10 Banlängd: 2,4 km 23 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Emmy Fredriksson Korsnäs IF OK 17:37 7,34 - -
2 Ellen Saras Grycksbo IF OK 19:05 7,95 - -
3 Moa Göransson Karlsbyhedens IK 20:35 8,58 - -
Kristin Andersson Bjursås OK ej start - - -

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Leif Andersson
Född: 1961
Grupp: Grupp 2, Yngre och Äldre Herrar
Totalpoäng: 373


Datum: 2008-04-12
Tävling: Silverjakten Medel
Arrangör: Sala OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H45 MOTION Banlängd: 3,5 km 2 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Per Linder Umeå OK 33:11 9,51 - -
2 Leif Andersson Bjursås OK 46:53 13,43 - 50

Datum: 2008-05-17
Tävling: OL-touren Medel
Arrangör: OK Kåre
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H45 MOTION Banlängd: 2,9 km 9 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Anders S Nyberg Säterbygdens 23:50 8,36 - -
2 Leif Andersson Bjursås OK 25:19 8,88 - 50
3 Mats Olsson Kvarnsvedens 26:28 9,29 - -

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H45 M - 175 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Peter Olausson OK Orion 44:44 - - -
2 Morten Roger Andersen Halden SK 45:06 - - -
3 Bengt Nilsson Vallentuna-Össeby OL 51:19 - - -
18 Leif Andersson Bjursås OK 59:40 - - 35

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H45 M - 175 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Teddy Andersson Eds SK 28:25 - - -
2 Lars Karlsson Ödeshögs SK 29:58 - - -
3 Peter Olausson OK Orion 30:10 - - -
16 Leif Andersson Bjursås OK 35:16 - - 39

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H45 M - 175 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Peter Olausson OK Orion 33:09 - - -
2 Tomas Holgersson Gamleby OK 34:26 - - -
3 Teddy Andersson Eds SK 34:50 - - -
46 Leif Andersson Bjursås OK 45:25 - - 39

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H45 M - 175 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Teddy Andersson Eds SK 29:12 - - -
2 Johan Piribauer Arvidsjaurs OK 31:50 - - -
2 Morten Roger Andersen Halden SK 31:50 - - -
29 Leif Andersson Bjursås OK 42:18 - - 39

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H45 M Banlängd: 4,0 km 175 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Peter Olausson OK Orion 184:10 46,04 - -
2 Teddy Andersson Eds SK 192:09 48,04 - -
3 Morten Roger Andersen Halden SK 197:08 49,28 - -
16 Leif Andersson Bjursås OK 236:06 59,03 - 6

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H40 Banlängd: 5,0 km 17 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ola Jernström Dalaportens OL 32:45 6,50 S -
2 Thomas Höjsgaard Leksands OK 32:51 6,52 S -
3 Steven Hale OK Kåre 33:28 6,64 S -
Leif Andersson Bjursås OK Ej godk. - - -

Datum: 2008-08-17
Tävling: Gustafspinglan
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H45 MOTION Banlängd: 4,6 km 4 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Leif Andersson Bjursås OK 46:55 10,11 - 54
2 Anders Hansson Stora Tuna OK 50:52 10,96 - -
3 Mats Olsson Kvarnsvedens GOIF OK 53:03 11,43 - -

Datum: 2008-08-20
Tävling: Storviks natt
Arrangör: Storviks IF
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H45 MOTION Banlängd: 3,0 km 1 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Stefan Nilsson Stora Tuna OK 34:06 11,29 G -
2 Leif Andersson Bjursås OK 37:44 12,49 G 50
3 Lars-Åke Montén Domnarvets GOIF 37:54 12,55 G -

Datum: 2008-08-23
Tävling: TunaTing Lång
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H45 MOTION Banlängd: 5,5 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Leif Andersson Bjursås OK 62:26 11,35 - 52
2 Jörgen Skoog Västerbergslagens OL 64:15 11,68 - -
3 Erik Peterson Älvdalens IF OK 65:52 11,98 - -

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Rikard Andersson
Född: 1997
Grupp: Grupp 4, Ungdom
Totalpoäng: 375


Datum: 2008-04-12
Tävling: Silverjakten Medel
Arrangör: Sala OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H12 Banlängd: 2,6 km 19 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Albin Bergkvist Bjursås OK 25:37 9,97 - 64
2 Isak Söderström Sala OK 27:35 10,73 - -
3 André Andersson Västerbergslagens OL 28:04 10,92 - -
10 Rikard Andersson Bjursås OK 49:37 19,31 - 15

Datum: 2008-05-01
Tävling: Nationella Medel
Arrangör: Norbergs OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H12 Banlängd: 2,3 km 27 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 August Mikaelsson Västerås SOK 16:22 7,12 - -
2 Andreas Sundström Västerås SOK 16:59 7,38 - -
3 Filip Hahne Insjöns IF OK 18:07 7,88 - -
8 Albin Bergkvist Bjursås OK 21:26 9,32 B 51
16 Rikard Andersson Bjursås OK 26:08 11,36 B 41

Datum: 2008-05-17
Tävling: OL-touren Medel
Arrangör: OK Kåre
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H12 Banlängd: 2,4 km 45 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Oskar Sandberg Säterbygdens 13:54 5,86 - -
2 Andreas Hultqvist Tullinge SK 15:58 6,74 - -
3 Niklas Sundqvist Tullinge SK 16:44 7,06 - -
7 Albin Bergkvist Bjursås OK 19:29 8,22 - 52
27 Rikard Andersson Bjursås OK 29:54 12,62 - 32

Datum: 2008-05-20
Tävling: Krets-u
Arrangör: Karlsbyhedens IK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H12 Banlängd: 2,3 km 21 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Åberg, Emil Korsnäs IF OK 18:43 8,14 - -
2 Bergkvist, Albin Bjursås OK 19:55 8,66 - 45
3 Gustafsson, Jacob OK Kåre 20:20 8,84 - -
6 Andersson, Rikard Bjursås OK 26:59 11,73 - 37
7 Isaks, Viktor Bjursås OK 27:19 11,88 - 37
14 Hedberg, Jonatan Bjursås OK 42:22 18,42 - 22

Datum: 2008-05-27
Tävling: Krets-Userie
Arrangör: Bjursås OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H12 Banlängd: 2,5 km 17 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Albin Bergkvist Bjursås OK 21:23 8,47 - 46
2 Jacob Gustafsson OK Kåre 21:26 8,49 - -
3 Rikard Andersson Bjursås OK 25:24 10,06 - 41
6 Viktor Isaks Bjursås OK 29:30 11,68 - 36
9 Jonatan Hedberg Bjursås OK 38:00 15,05 - 28

Datum: 2008-06-06
Tävling: Alftafejden Medel
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H12 Banlängd: 2,5 km 18 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Nils Alexandersson Stora Tuna OK 20:02 8,11 - -
2 Isak Söderström Sala OK 22:29 9,10 - -
3 Nils Augustsson IFK Moras OK 22:48 9,23 - -
16 Rikard Andersson Bjursås OK 43:37 17,66 - 17

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H11 - 232 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Michael Imhof OL Regio Wil 17:25 - - -
2 Filip Jakobsson Degerfors OK 17:42 - - -
3 Ola Andersson Stigmännen Karlshamns OK 17:49 - - -
84 Rikard Andersson Bjursås OK 26:11 - - 51
133 Viktor Isaks Bjursås OK 29:52 - - 47

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H11 - 232 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Emil Petersson OK Nolaskogsarna 14:50 - - -
2 Simon Hector Snättringe SK 15:46 - - -
3 Johan Wennermark OK Skogsfalken 15:54 - - -
105 Viktor Isaks Bjursås OK 28:24 - - 34
144 Rikard Andersson Bjursås OK 31:39 - - 28

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H11 - 232 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Simon Hector Snättringe SK 14:14 - - -
2 Emil Petersson OK Nolaskogsarna 15:16 - - -
3 Michael Imhof OL Regio Wil 15:43 - - -
115 Rikard Andersson Bjursås OK 25:33 - - 49
165 Viktor Isaks Bjursås OK 29:35 - - 45

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H11 - 232 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Emil Petersson OK Nolaskogsarna 11:17 - - -
2 Simon Hector Snättringe SK 11:39 - - -
3 Michael Imhof OL Regio Wil 11:41 - - -
99 Rikard Andersson Bjursås OK 19:04 - - 52
176 Viktor Isaks Bjursås OK 25:00 - - 46

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H11 Banlängd: 4,0 km 232 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Simon Hector Snättringe SK 79:56 19,98 - -
2 Emil Petersson OK Nolaskogsarna 81:12 20,30 - -
3 Florian L. Attinger OLG Chur 84:12 21,05 - -
91 Rikard Andersson Bjursås OK 129:58 32,49 - 11
130 Viktor Isaks Bjursås OK 149:49 37,45 - 1

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H12 Banlängd: 2,5 km 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Nils Alexandersson Stora Tuna OK 22:53 9,12 - -
2 Gabriel Höjlind IFK Moras OK 24:18 9,68 - -
3 Oscar Perérs Korsnäs IF OK 24:59 9,95 - -
5 Albin Bergkvist Bjursås OK 26:49 10,68 - 42
6 Rikard Andersson Bjursås OK 36:14 14,44 - 33

Datum: 2008-08-17
Tävling: Gustafspinglan
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H12 Banlängd: 3,0 km 15 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Gabriel Höjlind IFK Moras OK 21:24 7,11 - -
2 Jonas Eriksson Stora Tuna OK 21:45 7,23 - -
3 Nils Alexandersson Stora Tuna OK 22:23 7,44 - -
Rikard Andersson Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-08-20
Tävling: Storviks natt
Arrangör: Storviks IF
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H12 Banlängd: 3,0 km 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 14:33 4,82 - -
2 Filip Ivarsson OK Hammaren 16:04 5,32 - -
3 Joakim Ståhl Järbo OK 17:08 5,67 - -
5 Albin Bergkvist Bjursås OK 18:06 5,99 - 57
9 Rikard Andersson Bjursås OK 25:32 8,45 - 50

Datum: 2008-08-23
Tävling: TunaTing Lång
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H12 Banlängd: 3,0 km 32 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Nils Alexandersson Stora Tuna OK 32:04 10,55 - -
2 Jesper Jissbacke Gävle OK 36:09 11,89 - -
3 Filip Bergström Kvarnsvedens GOIF OK 36:20 11,95 - -
7 Albin Bergkvist Bjursås OK 37:05 12,20 - 59
15 Rikard Andersson Bjursås OK 42:34 14,00 - 53

Datum: 2008-08-26
Tävling: Krets-U
Arrangör: Svärdsjö IF
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H12 Banlängd: 3,7 km 16 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Emil Åberg Korsnäs IF OK 22:51 6,18 - -
2 Albin Bergkvist Bjursås OK 24:24 6,59 - 45
3 Jonathan Persson Karlsbyhedens IK 26:34 7,18 - -
6 Rikard Andersson Bjursås OK 31:21 8,47 - 38
Viktor Isaks Bjursås OK Ej godk. - - -

Datum: 2008-09-06
Tävling: KretsU
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Sprint

H12 Banlängd: 2,3 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jonas Gustafsson OK Kåre 8:54 3,82 - -
2 Albin Bergkvist Bjursås OK 9:06 3,91 - 45
3 Andreas Brandow Grycksbo IF OK 9:13 3,96 - -
5 Rikard Andersson Bjursås OK 11:34 4,96 - 35
7 Viktor Isaks Bjursås OK 12:42 5,45 - 30

Datum: 2008-10-18
Tävling: Dala-Dubbeln Stafett
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Budkavle
Distans: Medel

H12 - 111 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Markus Larsson Hestra IF Filip Grahn Hestra IF 39:12 - - -
2 Ola Andersson Stigmännen Karlsh Johan Wennermark OK Skogsfalken 39:18 - - -
3 Jens Josefsson Jönköpings OK Filip Ossiansson IK Hakarpspojkarna 39:50 - - -
33 Albin Bergkvist/Rikard Andersson Bjursås OK 47:39 - - 1
53 Viktor Isaks/Isak Söderström, Sala OK Bjursås OK 53:56 - - 1

Datum: 2008-10-19
Tävling: Dala-Dubbeln Patrull
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Patrull
Distans: Ultra

H12 - 114 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Andreas Hultqvist Tullinge SK Niklas Sundqvist Tullinge SK 43:42 - - -
2 Markus Larsson Hestra IF Filip Grahn Hestra IF 45:32 - - -
3 Oskar Johansson OK Klyftamo Philip Karlsson OK Klyftamo 46:08 - - -
42 Albin Bergkvist/Rikard Andersson Bjursås OK 64:49 - - 1
80 Viktor Isaks/Isak Söderström, Sala OK Bjursås OK 87:27 - - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Vilhelm Andreasson
Född: 2000
Grupp: Grupp 4, Ungdom
Totalpoäng: 4


Datum: 2008-05-27
Tävling: Krets-Userie
Arrangör: Bjursås OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

INSKOLNING Banlängd: 1,8 km 54 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Lisa Vestlund Bjursås OK Godk. - - 1
Teodor Hedberg Bjursås OK Godk. - - 1
Vilhelm Andreasson Bjursås OK Godk. - - 1
Lisa Hallgren Bjursås OK Godk. - - 1
Elin Dicksved Bjursås OK Godk. - - 1
Kristin Andersson Bjursås OK Godk. - - 1
Maja Isaks Bjursås OK Godk. - - 1
Maja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Ronja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Isak Bergkvist Bjursås OK Godk. - - 1

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

Inskolning Banlängd: 2,3 km 21 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Vilhelm Andreasson Bjursås OK Godkänd - - 1
Elin Dicksved Bjursås OK Godkänd - - 1
Lisa Vestlund Bjursås OK Godkänd - - 1

Datum: 2008-08-26
Tävling: Krets-U
Arrangör: Svärdsjö IF
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

INSKOLNING Banlängd: 1,6 km 45 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Maja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Lisa Hallgren Bjursås OK Godk. - - 1
Vilhelm Andreasson Bjursås OK Godk. - - 1
Elin Dicksved Bjursås OK Godk. - - 1
Maja Isaks Bjursås OK Godk. - - 1
Ronja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Isak Bergkvist Bjursås OK Godk. - - 1

Datum: 2008-09-06
Tävling: KretsU
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Sprint

INSKOLNING Banlängd: 2,3 km 32 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Ronja Staffas Bjursås OK ej start - - -
Vilhelm Andreasson Bjursås OK Godkänd - - 1
Maja Isaks Bjursås OK Godkänd - - 1
Maja Staffas Bjursås OK Godkänd - - 1
Elin Dicksved Bjursås OK Godkänd - - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Albin Bergkvist
Född: 1996
Grupp: Grupp 4, Ungdom
Totalpoäng: 458


Datum: 2008-04-12
Tävling: Silverjakten Medel
Arrangör: Sala OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H12 Banlängd: 2,6 km 19 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Albin Bergkvist Bjursås OK 25:37 9,97 - 64
2 Isak Söderström Sala OK 27:35 10,73 - -
3 André Andersson Västerbergslagens OL 28:04 10,92 - -
10 Rikard Andersson Bjursås OK 49:37 19,31 - 15

Datum: 2008-05-01
Tävling: Nationella Medel
Arrangör: Norbergs OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H12 Banlängd: 2,3 km 27 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 August Mikaelsson Västerås SOK 16:22 7,12 - -
2 Andreas Sundström Västerås SOK 16:59 7,38 - -
3 Filip Hahne Insjöns IF OK 18:07 7,88 - -
8 Albin Bergkvist Bjursås OK 21:26 9,32 B 51
16 Rikard Andersson Bjursås OK 26:08 11,36 B 41

Datum: 2008-05-17
Tävling: OL-touren Medel
Arrangör: OK Kåre
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H12 Banlängd: 2,4 km 45 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Oskar Sandberg Säterbygdens 13:54 5,86 - -
2 Andreas Hultqvist Tullinge SK 15:58 6,74 - -
3 Niklas Sundqvist Tullinge SK 16:44 7,06 - -
7 Albin Bergkvist Bjursås OK 19:29 8,22 - 52
27 Rikard Andersson Bjursås OK 29:54 12,62 - 32

Datum: 2008-05-20
Tävling: Krets-u
Arrangör: Karlsbyhedens IK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H12 Banlängd: 2,3 km 21 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Åberg, Emil Korsnäs IF OK 18:43 8,14 - -
2 Bergkvist, Albin Bjursås OK 19:55 8,66 - 45
3 Gustafsson, Jacob OK Kåre 20:20 8,84 - -
6 Andersson, Rikard Bjursås OK 26:59 11,73 - 37
7 Isaks, Viktor Bjursås OK 27:19 11,88 - 37
14 Hedberg, Jonatan Bjursås OK 42:22 18,42 - 22

Datum: 2008-05-27
Tävling: Krets-Userie
Arrangör: Bjursås OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H12 Banlängd: 2,5 km 17 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Albin Bergkvist Bjursås OK 21:23 8,47 - 46
2 Jacob Gustafsson OK Kåre 21:26 8,49 - -
3 Rikard Andersson Bjursås OK 25:24 10,06 - 41
6 Viktor Isaks Bjursås OK 29:30 11,68 - 36
9 Jonatan Hedberg Bjursås OK 38:00 15,05 - 28

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H12 - 254 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Thomas Curiger OLC Kapreolo 18:27 - - -
2 Filip Wadsten OK Landehof 18:49 - - -
3 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 18:57 - - -
103 Albin Bergkvist Bjursås OK 27:01 - - 51

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H12 - 254 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 14:46 - - -
2 Erland Kvisle Asker SK 15:25 - - -
3 Vegard Westergård Varegg 16:15 - - -
92 Albin Bergkvist Bjursås OK 25:31 - - 39

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H12 - 254 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 14:47 - - -
2 Ivar Aukrust Osmoen Os IL 16:23 - - -
3 Joonas Ahola Navi 16:41 - - -
99 Albin Bergkvist Bjursås OK 23:39 - - 52

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H12 - 254 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 11:38 - - -
2 Thomas Curiger OLC Kapreolo 12:41 - - -
3 Joonas Ahola Navi 13:31 - - -
10 Albin Bergkvist Bjursås OK 14:42 - - 57

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H12 Banlängd: 4,0 km 254 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 79:22 19,84 - -
2 Thomas Curiger OLC Kapreolo 87:33 21,89 - -
3 Ivar Aukrust Osmoen Os IL 87:38 21,91 - -
53 Albin Bergkvist Bjursås OK 119:02 29,76 - 28

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H12 Banlängd: 2,5 km 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Nils Alexandersson Stora Tuna OK 22:53 9,12 - -
2 Gabriel Höjlind IFK Moras OK 24:18 9,68 - -
3 Oscar Perérs Korsnäs IF OK 24:59 9,95 - -
5 Albin Bergkvist Bjursås OK 26:49 10,68 - 42
6 Rikard Andersson Bjursås OK 36:14 14,44 - 33

Datum: 2008-08-20
Tävling: Storviks natt
Arrangör: Storviks IF
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H12 Banlängd: 3,0 km 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 14:33 4,82 - -
2 Filip Ivarsson OK Hammaren 16:04 5,32 - -
3 Joakim Ståhl Järbo OK 17:08 5,67 - -
5 Albin Bergkvist Bjursås OK 18:06 5,99 - 57
9 Rikard Andersson Bjursås OK 25:32 8,45 - 50

Datum: 2008-08-23
Tävling: TunaTing Lång
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H12 Banlängd: 3,0 km 32 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Nils Alexandersson Stora Tuna OK 32:04 10,55 - -
2 Jesper Jissbacke Gävle OK 36:09 11,89 - -
3 Filip Bergström Kvarnsvedens GOIF OK 36:20 11,95 - -
7 Albin Bergkvist Bjursås OK 37:05 12,20 - 59
15 Rikard Andersson Bjursås OK 42:34 14,00 - 53

Datum: 2008-08-24
Tävling: TunaTing Medel
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H12 Banlängd: 2,7 km 24 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Nils Alexandersson Stora Tuna OK 24:35 9,10 - -
2 Jesper Jissbacke Gävle OK 24:44 9,16 - -
3 Jonas Gustafsson OK Kåre 24:46 9,17 - -
7 Albin Bergkvist Bjursås OK 25:44 9,53 - 58

Datum: 2008-08-26
Tävling: Krets-U
Arrangör: Svärdsjö IF
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H12 Banlängd: 3,7 km 16 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Emil Åberg Korsnäs IF OK 22:51 6,18 - -
2 Albin Bergkvist Bjursås OK 24:24 6,59 - 45
3 Jonathan Persson Karlsbyhedens IK 26:34 7,18 - -
6 Rikard Andersson Bjursås OK 31:21 8,47 - 38
Viktor Isaks Bjursås OK Ej godk. - - -

Datum: 2008-09-06
Tävling: KretsU
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Sprint

H12 Banlängd: 2,3 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jonas Gustafsson OK Kåre 8:54 3,82 - -
2 Albin Bergkvist Bjursås OK 9:06 3,91 - 45
3 Andreas Brandow Grycksbo IF OK 9:13 3,96 - -
5 Rikard Andersson Bjursås OK 11:34 4,96 - 35
7 Viktor Isaks Bjursås OK 12:42 5,45 - 30

Datum: 2008-09-13
Tävling: DM-medel
Arrangör: Insjöns IF
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H12 Banlängd: 2,6 km 27 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 13:48 5,27 - -
2 André Andersson Västerbergslagens OL 17:56 6,84 - -
3 Nils Alexandersson Stora Tuna OK 18:09 6,93 - -
5 Albin Bergkvist Bjursås OK 18:26 7,04 - 59

Datum: 2008-10-18
Tävling: Dala-Dubbeln Stafett
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Budkavle
Distans: Medel

H12 - 111 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Markus Larsson Hestra IF Filip Grahn Hestra IF 39:12 - - -
2 Ola Andersson Stigmännen Karlsh Johan Wennermark OK Skogsfalken 39:18 - - -
3 Jens Josefsson Jönköpings OK Filip Ossiansson IK Hakarpspojkarna 39:50 - - -
33 Albin Bergkvist/Rikard Andersson Bjursås OK 47:39 - - 1
53 Viktor Isaks/Isak Söderström, Sala OK Bjursås OK 53:56 - - 1

Datum: 2008-10-19
Tävling: Dala-Dubbeln Patrull
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Patrull
Distans: Ultra

H12 - 114 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Andreas Hultqvist Tullinge SK Niklas Sundqvist Tullinge SK 43:42 - - -
2 Markus Larsson Hestra IF Filip Grahn Hestra IF 45:32 - - -
3 Oskar Johansson OK Klyftamo Philip Karlsson OK Klyftamo 46:08 - - -
42 Albin Bergkvist/Rikard Andersson Bjursås OK 64:49 - - 1
80 Viktor Isaks/Isak Söderström, Sala OK Bjursås OK 87:27 - - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Isak Bergkvist
Född: 1999
Grupp: Grupp 4, Ungdom
Totalpoäng: 140


Datum: 2008-05-20
Tävling: Krets-u
Arrangör: Karlsbyhedens IK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

INSKOLNING Banlängd: 1,9 km 60 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Isaks, Maja Bjursås OK Godk. - - 1
Hedberg, Teodor Bjursås OK Godk. - - 1
Hallgren, Lisa Bjursås OK Godk. - - 1
Andersson, Kristin Bjursås OK Godk. - - 1
Vestlund, Lisa Bjursås OK Godk. - - 1
Bergkvist, Isak Bjursås OK Godk. - - 1

Datum: 2008-05-27
Tävling: Krets-Userie
Arrangör: Bjursås OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

INSKOLNING Banlängd: 1,8 km 54 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Lisa Vestlund Bjursås OK Godk. - - 1
Teodor Hedberg Bjursås OK Godk. - - 1
Vilhelm Andreasson Bjursås OK Godk. - - 1
Lisa Hallgren Bjursås OK Godk. - - 1
Elin Dicksved Bjursås OK Godk. - - 1
Kristin Andersson Bjursås OK Godk. - - 1
Maja Isaks Bjursås OK Godk. - - 1
Maja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Ronja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Isak Bergkvist Bjursås OK Godk. - - 1

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

U1 - 322 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Anna Hallmen OK Tisaren 10:44 - - -
2 Jesper Eliasson Eksjö SOK 10:53 - - -
3 Malin Dahlbäck OK Österåker 10:57 - - -
33 Isak Bergkvist Bjursås OK 13:11 - - 1

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

U1 - 322 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Malin Dahlbäck OK Österåker 8:30 - - -
2 Anna Hallmen OK Tisaren 8:31 - - -
3 Jesper Eliasson Eksjö SOK 8:39 - - -
20 Isak Bergkvist Bjursås OK 9:37 - - 1

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

U1 - 322 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Anna Hallmen OK Tisaren 13:04 - - -
2 Malin Dahlbäck OK Österåker 13:19 - - -
3 Lasse Falck Weber Tisvilde Hegn OK 13:36 - - -
33 Isak Bergkvist Bjursås OK 16:53 - - 1

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

U1 - 322 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lasse Falck Weber Tisvilde Hegn OK 12:08 - - -
2 Malin Dahlbäck OK Österåker 12:39 - - -
3 Linus Lindkvist Storviks IF 13:38 - - -
12 Isak Bergkvist Bjursås OK 15:12 - - 1

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

U1 Banlängd: 4,0 km 322 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lasse Falck Weber Tisvilde Hegn OK 60:30 15,13 - -
2 Malin Dahlbäck OK Österåker 60:56 15,23 - -
3 Jesper Eliasson Eksjö SOK 64:58 16,24 - -
16 Isak Bergkvist Bjursås OK 73:47 18,45 - 1

Datum: 2008-08-24
Tävling: TunaTing Medel
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H10 Banlängd: 1,9 km 22 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Isac Von Krusenstierna OK Kåre 13:00 6,81 - -
2 Jesper Svensk Stora Tuna OK 13:01 6,82 - -
3 Rikard Holmström Västerbergslagens OL 14:11 7,43 - -
6 Isak Bergkvist Bjursås OK 15:12 7,96 - 55

Datum: 2008-08-26
Tävling: Krets-U
Arrangör: Svärdsjö IF
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

INSKOLNING Banlängd: 1,6 km 45 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Maja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Lisa Hallgren Bjursås OK Godk. - - 1
Vilhelm Andreasson Bjursås OK Godk. - - 1
Elin Dicksved Bjursås OK Godk. - - 1
Maja Isaks Bjursås OK Godk. - - 1
Ronja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Isak Bergkvist Bjursås OK Godk. - - 1

Datum: 2008-09-06
Tävling: KretsU
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Sprint

H10 Banlängd: 2,3 km 19 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Isac Von Krusenstierna OK Kåre 7:07 3,05 - -
2 Per Höijer Karlsbyhedens IK 8:19 3,57 - -
3 Gustav Mossberg Karlsbyhedens IK 8:48 3,78 - -
8 Isak Bergkvist Bjursås OK 10:57 4,70 - 34

Datum: 2008-09-13
Tävling: DM-medel
Arrangör: Insjöns IF
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H10 Banlängd: 2,2 km 30 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Isac Von Krusenstierna OK Kåre 12:19 5,73 - -
2 Jesper Svensk Stora Tuna OK 12:32 5,83 - -
3 Gustav Öhgren Karlsbyhedens IK 13:56 6,48 - -
15 Isak Bergkvist Bjursås OK 19:24 9,02 - 46

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Anna Björklund
Född: 1996
Grupp: Grupp 4, Ungdom
Totalpoäng: 426


Datum: 2008-04-09
Tävling: Öppna Falu Mästerskapen Natt
Arrangör: OK Kåre
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D12 - 3 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erica Edman Korsnäs IF OK 16:46 - - -
2 Anna Björklund Bjursås OK 29:08 - - 45
3 Engla Fläck Grycksbo IF OK 30:09 - - -

Datum: 2008-04-20
Tävling: Uppsala möte
Arrangör: OK Linne
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 Banlängd: 3,0 km -
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1. Matilda Dammvik Stora Tuna OK 27:00 9,00 - -
2 Karin Martin Njurunda OK 31:39 10,55 - -
3. Kristin Boman Gävle OK 32:00 10,67 - -
11 Anna Björklund Bjursås OK 46:13 15,41 - 45

Datum: 2008-05-01
Tävling: Nationella Medel
Arrangör: Norbergs OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D12 Banlängd: 2,3 km 14 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Pernilla Andersson OK Triangeln 18:03 7,99 - -
2 Viktoria Andersson OK Triangeln 18:08 8,02 - -
3 Matilda Dammvik Stora Tuna OK 19:44 8,73 - -
10 Anna Björklund Bjursås OK 33:40 14,90 B 28

Datum: 2008-05-03
Tävling: Horndal medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D12 Banlängd: 2,4 km 31 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Matilda Dammvik Stora Tuna OK 21:45 9,26 - -
2 Cajsa Martinsson Västerbergslagens OL 23:14 9,89 - -
3 Ellen Sarenmark Leksands OK 24:13 10,30 - -
7 Anna Björklund Bjursås OK 30:12 12,85 - 46
10 Ronja Björklund Bjursås OK 32:45 13,94 - 40

Datum: 2008-05-04
Tävling: Horndal förlängd medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D12 Banlängd: 2,9 km 23 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Kristin Boman Gävle OK 27:00 9,47 - -
2 Matilda Dammvik Stora Tuna OK 27:13 9,55 - -
3 Erica Edman Korsnäs IF OK 28:10 9,88 - -
5 Ronja Björklund Bjursås OK 30:13 10,60 - 54
15 Anna Björklund Bjursås OK 41:20 14,50 - 31

Datum: 2008-05-10
Tävling: Barkenträffen Medel
Arrangör: Smedjebackens OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D12 - 27 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sara Wadman IFK Moras OK 21:45 - - -
2 Erica Edman Korsnäs IF OK 24:11 - - -
3 Hanna Fors Kvarnsvedens GOIF OK 25:58 - - -
8 Ronja Björklund Bjursås OK 30:37 - - 47
14 Anna Björklund Bjursås OK 35:59 - - 36

Datum: 2008-05-11
Tävling: Barkenträffen Lång
Arrangör: Smedjebackens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 - 20 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Hanna Fors Kvarnsvedens GOIF OK 25:12 - - -
2 Matilda Eriksson Västerbergslagens OL 27:10 - - -
3 Linn Jansson Västerbergslagens OL 31:00 - - -
8 Anna Björklund Bjursås OK 36:17 - - 50

Datum: 2008-05-17
Tävling: OL-touren Medel
Arrangör: OK Kåre
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D12 Banlängd: 2,4 km 30 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sara Wadman IFK Moras OK 17:08 7,23 - -
2 Matilda Dammvik Stora Tuna OK 19:31 8,23 - -
3 Erica Edman Korsnäs IF OK 20:41 8,73 - -
7 Anna Björklund Bjursås OK 25:14 10,65 - 48

Datum: 2008-05-20
Tävling: Krets-u
Arrangör: Karlsbyhedens IK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D12 Banlängd: 2,2 km 9 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Edman, Erica Korsnäs IF OK 25:04 11,39 - -
2 Björklund, Ronja Bjursås OK 28:02 12,74 - 45
3 Björklund, Anna Bjursås OK 29:24 13,36 - 43

Datum: 2008-05-24
Tävling: Faxeträffen
Arrangör: Söderhamns OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 Banlängd: 2,9 km 14 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sara Wadman IFK Moras Orienteringsklubb 23:00 8,04 - -
2 Erica Edman Korsnäs IF Orienteringsklubb 23:48 8,32 - -
3 Kristin Boman Gävle Orienteringsklubb 26:28 9,25 - -
9 Anna Björklund Bjursås OK 37:36 13,15 - 46

Datum: 2008-05-27
Tävling: Krets-Userie
Arrangör: Bjursås OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D12 Banlängd: 2,5 km 8 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erica Edman Korsnäs IF OK 23:54 9,47 - -
2 Kajsa Mattsson OK Kåre 27:02 10,71 - -
3 Cecilia Kruscoph Korsnäs IF OK 30:36 12,12 - -
4 Anna Björklund Bjursås OK 35:25 14,03 - 36
Ronja Björklund Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-05-31
Tävling: Nationella Medel
Arrangör: Rehns BK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D12 - 5 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sara Tynong Tullinge SK 22:05 - - -
2 Elin Kindlundh Alfta-Ösa OK 22:41 - - -
3 Evelina Nordahl IFK Moras OK 27:50 - - -
4 Anna Björklund Bjursås OK 28:54 - - 47

Datum: 2008-06-01
Tävling: Nationella Lång
Arrangör: Rehns BK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 Banlängd: 2,7 km 5 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ellen Forsgren Forsa OK 21:06 7,70 - -
2 Sara Tynong Tullinge SK 21:23 7,80 - -
3 Anna Björklund Bjursås OK 25:53 9,45 - 55

Datum: 2008-06-06
Tävling: Alftafejden Medel
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D12 Banlängd: 2,5 km 13 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sara Wadman IFK Moras OK 21:38 8,76 - -
2 Ellen Forsgren Forsa OK 25:06 10,16 - -
3 Elin Peterson Älvdalens IF OK 25:37 10,37 - -
7 Anna Björklund Bjursås OK 34:40 14,04 - 40
9 Ronja Björklund Bjursås OK 46:07 18,67 - 17

Datum: 2008-06-07
Tävling: Alftafejden Lång
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 Banlängd: 2,1 km 14 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sara Wadman IFK Moras OK 19:20 9,08 - -
2 Kristin Boman Gävle OK 21:09 9,93 - -
3 Ronja Björklund Bjursås OK 21:38 10,16 - 59
10 Anna Björklund Bjursås OK 27:25 12,87 - 53

Datum: 2008-06-24
Tävling: Idre 3-dagars-E1
Arrangör: Idrefjällens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 Banlängd: 2,6 km 20 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ellen Sarenmark Leksands OK 22:33 8,57 - -
2 Erica Edman Korsnäs IF OK 23:17 8,85 - -
3 Malin Helgman OK Tyr 25:10 9,57 - -
9 Anna Björklund Bjursås OK 30:44 11,69 - 52

Datum: 2008-06-25
Tävling: Idre 3-dagars-E2
Arrangör: Idrefjällens OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D12 Banlängd: 2,3 km 20 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Malin Helgman OK Tyr 22:59 10,21 - -
2 Ellen Sarenmark Leksands OK 23:05 10,26 - -
3 Elin Peterson Älvdalens IF OK 24:25 10,85 - -
16 Anna Björklund Bjursås OK 40:57 18,20 - 24

Datum: 2008-06-26
Tävling: Idre 3-dagars-E3
Arrangör: Idrefjällens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 Banlängd: 2,9 km 20 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erica Edman Korsnäs IF OK 24:50 8,53 - -
2 Malin Helgman OK Tyr 27:35 9,48 - -
3 Ellen Sarenmark Leksands OK 29:15 10,05 - -
10 Anna Björklund Bjursås OK 35:53 12,33 - 51

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 - 235 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Josefine Kristiansson Trollhättans SOK 20:53 - - -
2 Andrea Svensson Finspångs SOK 21:37 - - -
3 Sara Wadman IFK Moras OK 22:11 - - -
93 Anna Björklund Bjursås OK 32:13 - - 49

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D12 - 235 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Josefine Kristiansson Trollhättans SOK 17:24 - - -
2 Matilda Dammvik Stora Tuna OK 17:40 - - -
3 Andrea Svensson Finspångs SOK 18:05 - - -
131 Anna Björklund Bjursås OK 29:36 - - 36

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 - 235 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Andrea Svensson Finspångs SOK 18:41 - - -
2 Ellen Forsgren Forsa OK 18:46 - - -
3 Sara Magnusson OK Landehof 19:28 - - -
119 Anna Björklund Bjursås OK 27:56 - - 50

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 - 235 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Andrea Svensson Finspångs SOK 14:50 - - -
2 Sara Magnusson OK Landehof 15:02 - - -
3 Louise Lundgren Värend GN OL 15:25 - - -
169 Anna Björklund Bjursås OK 30:13 - - 44

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 Banlängd: 4,0 km 235 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Andrea Svensson Finspångs SOK 93:21 23,34 - -
2 Josefine Kristiansson Trollhättans SOK 95:04 23,77 - -
3 Sara Magnusson OK Landehof 98:07 24,53 - -
130 Anna Björklund Bjursås OK 157:30 39,38 - 1

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D12 Banlängd: 2,5 km 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erica Edman Korsnäs IF OK 26:29 10,55 - -
2 Anna Björklund Bjursås OK 28:43 11,44 - 45
3 Ronja Björklund Bjursås OK 30:26 12,12 - 43

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 Banlängd: 2,3 km 19 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erica Edman Korsnäs IF OK 26:47 11,49 - -
2 Sara Wadman IFK Moras OK 29:55 12,84 - -
3 Matilda Dammvik Stora Tuna OK 30:59 13,30 - -
6 Ronja Björklund Bjursås OK 35:24 15,19 - 54
13 Anna Björklund Bjursås OK 47:04 20,20 - 42

Datum: 2008-08-17
Tävling: Gustafspinglan
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 Banlängd: 3,0 km 21 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sara Wadman IFK Moras OK 19:50 6,59 - -
2 Elin Peterson Älvdalens IF OK 22:28 7,46 - -
3 Ellen Sarenmark Leksands OK 22:49 7,58 - -
15 Anna Björklund Bjursås OK 31:25 10,44 - 51

Datum: 2008-08-20
Tävling: Storviks natt
Arrangör: Storviks IF
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 Banlängd: 3,0 km 3 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Kristin Boman Gävle OK 20:20 6,73 - -
2 Andrea Lotsander OK Hammaren 21:26 7,10 - -
3 Anna Björklund Bjursås OK 26:27 8,76 - 54

Datum: 2008-08-23
Tävling: TunaTing Lång
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 Banlängd: 3,0 km 29 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Cajsa Martinsson Västerbergslagens OL 34:25 11,32 - -
2 Erica Edman Korsnäs IF OK 35:17 11,61 - -
3 Elin Peterson Älvdalens IF OK 37:19 12,28 - -
15 Ronja Björklund Bjursås OK 48:14 15,87 - 47
20 Anna Björklund Bjursås OK 55:09 18,14 - 40

Datum: 2008-08-24
Tävling: TunaTing Medel
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D12 Banlängd: 2,7 km 25 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erica Edman Korsnäs IF OK 23:12 8,59 - -
2 Ida Kihlén Domnarvets GOIF 25:49 9,56 - -
3 Elin Peterson Älvdalens IF OK 26:44 9,90 - -
12 Anna Björklund Bjursås OK 34:58 12,95 - 41

Datum: 2008-08-26
Tävling: Krets-U
Arrangör: Svärdsjö IF
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D12 Banlängd: 3,7 km 8 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erica Edman Korsnäs IF OK 24:24 6,59 - -
2 Ronja Björklund Bjursås OK 26:55 7,27 - 45
3 Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 27:29 7,43 - -
4 Anna Björklund Bjursås OK 36:18 9,81 - 35

Datum: 2008-08-30
Tävling: Trampen Medel
Arrangör: Ludvika OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D12 Banlängd: 4,0 km 19 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Cajsa Martinsson Västerbergslagens OL 23:55 5,98 - -
2 Matilda Dammvik Stora Tuna OK 24:09 6,04 - -
3 Matilda Eriksson Västerbergslagens OL 26:11 6,55 - -
Anna Björklund Bjursås OK Ej start - - -

Datum: 2008-08-31
Tävling: Nyhyttan Möte
Arrangör: Vandrarringen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 Banlängd: 4,5 km 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sandra Näslund Västerås SOK 25:48 5,73 - -
2 Melina Carlsson Köping-Kolsva OK 31:35 7,02 - -
3 Anna Björklund Bjursås OK 32:57 7,32 - 58

Datum: 2008-09-05
Tävling: Natt DM
Arrangör: Hofors OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12D Banlängd: 2,7 km 7 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sara Wadman IFK Moras OK 16:07 5,99 - -
2 Erica Edman Korsnäs IF OK 16:18 6,06 - -
3 Anna Lång Stora Tuna OK 16:32 6,15 - -
7 Anna Björklund Bjursås OK 27:28 10,21 - 48

Datum: 2008-09-06
Tävling: KretsU
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Sprint

D12 Banlängd: 2,3 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erica Edman Korsnäs IF OK 8:33 3,67 - -
2 Cecilia Kruskopf Korsnäs IF OK 9:37 4,13 - -
3 Ronja Björklund Bjursås OK 10:25 4,47 - 41
5 Anna Björklund Bjursås OK 11:35 4,97 - 37

Datum: 2008-09-07
Tävling: DM Lång
Arrangör: OK Malmia
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 Banlängd: 3,0 km 24 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sara Wadman IFK Moras OK 25:03 8,35 - -
2 Erica Edman Korsnäs IF OK 25:06 8,37 - -
3 Cajsa Martinsson Västerbergslagens OL 25:17 8,43 - -
9 Ronja Björklund Bjursås OK 28:45 9,58 - 56
20 Anna Björklund Bjursås OK 48:51 16,28 - 36

Datum: 2008-09-13
Tävling: DM-medel
Arrangör: Insjöns IF
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D12 Banlängd: 2,5 km 25 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ellen Sarenmark Leksands OK 15:42 6,41 - -
2 Sara Wadman IFK Moras OK 16:16 6,64 - -
3 Erica Edman Korsnäs IF OK 16:45 6,84 - -
18 Anna Björklund Bjursås OK 26:01 10,62 - 40
Ronja Björklund Bjursås OK Ej start - - -

Datum: 2008-09-20
Tävling: Höstluffen medel
Arrangör: Gävle OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D12 Banlängd: 2,7 km 7 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Pernilla Andersson OK Triangeln 23:40 8,73 - -
2 Viktoria Andersson OK Triangeln 24:40 9,10 - -
3 Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 25:41 9,48 - -
7 Anna Björklund Bjursås OK 40:59 15,12 - 27

Datum: 2008-09-21
Tävling: Avestapropagandan Medel
Arrangör: Avesta OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D12 Banlängd: 2,5 km 18 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 24:56 9,97 - -
2 Jessica Hallqvist Malungs OK Skogsmårdarna 26:53 10,75 - -
3 Victoria Byman Västerås SOK 29:54 11,96 - -
4 Anna Björklund Bjursås OK 30:42 12,28 - 52

Datum: 2008-09-28
Tävling: Hammarslaget medel
Arrangör: OK Hammaren
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D12 Banlängd: 2,0 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lotsander, Andrea OK Hammaren 22:01 10,79 - -
2 Boman, Kristin Gävle OK 22:11 10,87 - -
3 Daniels, Amanda Avesta OK 22:55 11,23 - -
5 Björklund, Anna Bjursås OK 28:52 14,15 - 46

Datum: 2008-10-18
Tävling: Dala-Dubbeln Stafett
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Budkavle
Distans: Medel

D12 - 119 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarn Linnéa Golsäter Eksjö SOK 44:00 - - -
2 Anna Dahlgren-Rosén Järla IF OK Andrea Svensson Finspångs SOK 44:01 - - -
3 Sofia Wiell OK Kolmården Emma Bränneby OK Kolmården 44:02 - - -
48 Ronja Björklund/Anna Björklund Bjursås OK 54:48 - - 1

Datum: 2008-10-19
Tävling: Dala-Dubbeln Patrull
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Patrull
Distans: Ultra

D12 - 125 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarn Linnéa Golsäter Eksjö SOK 35:33 - - -
2 Karin Björnlinger IK Vista Petra Gunnarsdotte Tenhults SOK 36:07 - - -
3 Tilda Johansson OK Orion Moa Pettersson OK Dacke 37:21 - - -
49 Ronja BjörklundAnna Björklund Bjursås OK 52:13 - - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Britt Björklund
Född: 1958
Grupp: Grupp 3, Damer
Totalpoäng: 503


Datum: 2008-04-12
Tävling: Silverjakten Medel
Arrangör: Sala OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D45 MOTION Banlängd: 2,7 km 2 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Britt Björklund Bjursås OK 32:44 12,35 - 87
2 Birgitta Stenberg Bjursås OK 51:13 19,33 - 50

Datum: 2008-04-20
Tävling: Uppsala möte
Arrangör: OK Linne
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D45M Banlängd: 3,5 km 3 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1. Carina Johansson OK Borgen 56:44 16,21 - -
2 Britt Björklund Bjursås OK 58:04 16,59 - 50
3 Kerstin Norén Martin Njurunda OK 74:33 21,30 - -

Datum: 2008-05-01
Tävling: Nationella Medel
Arrangör: Norbergs OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D50 Banlängd: 2,6 km 11 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lena Larsson Sala OK 24:46 9,49 - -
2 Stina Ryman Grycksbo IF OK 24:47 9,50 - -
3 Gudrun Persson Hallstahammars OK 25:10 9,64 - -
Britt Björklund Bjursås OK Ej start - B -

Datum: 2008-05-04
Tävling: Horndal förlängd medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D50 Banlängd: 3,0 km 22 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Birgitta Andersson Främmestads IK 28:43 9,60 G -
2 Ewa Edejern IFK Bergvik 28:45 9,62 G -
3 Jannike Wåhlberg OK Kåre 29:01 9,70 G -
14 Britt Björklund Bjursås OK 41:56 14,02 B 33

Datum: 2008-05-11
Tävling: Barkenträffen Lång
Arrangör: Smedjebackens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D45 MOTION - 8 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Britt Björklund Bjursås OK 47:22 - - 53
2 Agneta Adriansson OK Kåre 50:08 - - -
3 Carina Jarl Domnarvets GOIF 53:22 - - -

Datum: 2008-05-24
Tävling: Faxeträffen
Arrangör: Söderhamns OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D50 Banlängd: 3,7 km 21 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 My Rönnols Täby Orienteringsklubb 38:34 10,42 - -
2 Lena Jansson Järla IF Orienteringsklubb 41:30 11,22 - -
3 Jannike Wåhlberg Orienteringsklubben Kåre 41:40 11,26 - -
15 Britt Björklund Bjursås OK 59:57 16,20 - 41

Datum: 2008-06-01
Tävling: Nationella Lång
Arrangör: Rehns BK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D50 Banlängd: 3,9 km 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ewa Edejern IFK Bergvik 25:41 6,60 S -
2 Lena Larsson Sala OK 27:57 7,19 S -
3 Karin Forsgren Forsa OK 30:17 7,78 S -
10 Britt Björklund Bjursås OK 45:55 11,80 - 42

Datum: 2008-06-06
Tävling: Alftafejden Medel
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D50 Banlängd: 2,7 km 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ewa Edejern IFK Bergvik 25:44 9,50 G -
2 Lena Larsson Sala OK 29:59 11,06 S -
3 Lena Fröberg GOIF Tjalve 36:16 13,38 S -
10 Britt Björklund Bjursås OK 64:50 23,92 - 1

Datum: 2008-06-07
Tävling: Alftafejden Lång
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D45 MOTION Banlängd: 3,7 km 4 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Britt Björklund Bjursås OK 50:17 13,44 S 52
2 Siv Svahn IFK Moras OK 51:55 13,88 S -
3 Kerstin Andersson Ockelbo OK 54:36 14,60 S -

Datum: 2008-06-24
Tävling: Idre 3-dagars-E1
Arrangör: Idrefjällens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D50 Banlängd: 4,0 km 11 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Gudrun Wegeland OK Nolaskogsarna 35:24 8,94 - -
2 Elisabeth Öström OK Tyr 38:37 9,75 - -
3 Mona Irene Åkerman Gävle OK 40:40 10,27 - -
9 Britt Björklund Bjursås OK 66:25 16,77 - 32

Datum: 2008-06-25
Tävling: Idre 3-dagars-E2
Arrangör: Idrefjällens OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D50 Banlängd: 2,3 km 11 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Gudrun Wegeland OK Nolaskogsarna 29:36 12,76 - -
2 Mona Irene Åkerman Gävle OK 30:30 13,15 - -
3 Britt-Mari Forsgren OK Tisaren 34:44 14,97 - -
10 Britt Björklund Bjursås OK 48:27 20,88 - 24

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D50 M - 155 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Gabrielle Brun Andrarums IF 40:49 - - -
2 Birgitta Lööf Eksjö SOK 42:12 - - -
3 Britt Björklund Bjursås OK 43:30 - - 48

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D50 M - 155 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Eva Emanuelsson IFK Lidingös Skid o OK 32:21 - - -
2 Gunnel Dahlström IFK Göteborg 33:03 - - -
2 Britt Björklund Bjursås OK 33:03 - - 50

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D50 M - 155 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ann Leesment Mälarö SOK 31:36 - - -
2 Ann-Charlotte Jakobsson Istrums SK 34:40 - - -
3 Britt Björklund Bjursås OK 35:09 - - 49

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D50 M - 155 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Edith Hohl OLG Basel 25:33 - - -
2 Karin Wadman Katrineholms OK 25:47 - - -
3 Anne Marie Åstebøl Oppsal IF Orientering 26:14 - - -
5 Britt Björklund Bjursås OK 30:51 - - 44

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D50 M Banlängd: 4,0 km 155 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Britt Björklund Bjursås OK 179:01 44,75 - 58
2 Eva Emanuelsson IFK Lidingös Skid o OK 186:19 46,58 - -
3 Gunilla Lind OK Landehof 196:00 49,00 - -

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D50 Banlängd: 3,5 km 3 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Britt Björklund Bjursås OK 46:35 13,35 S 62
2 Britt Marie Pers IK Jarl Rättvik 63:29 18,19 S -
3 Eva Grenmyr OK Kåre 77:13 22,13 - -

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D45 Motion Banlängd: 2,3 km 2 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Laila Spångmyr IK Jarl Rättvik 62:56 27,01 - -
2 Britt Björklund Bjursås OK 87:14 37,44 - 50

Datum: 2008-08-17
Tävling: Gustafspinglan
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D45 MOTION Banlängd: 3,3 km 7 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Britt Björklund Bjursås OK 33:02 10,01 - 57
2 Eva Leck Gagnefs OK 39:35 11,99 - -
3 Carina Jarl Domnarvets GOIF 40:30 12,27 - -
6 Birgitta Stenberg Bjursås OK 44:38 13,53 - 44

Datum: 2008-08-24
Tävling: TunaTing Medel
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D45 MOTION Banlängd: 2,5 km 3 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Britt Björklund Bjursås OK 40:12 16,34 - 66
2 Agneta Adriansson OK Kåre 47:49 19,44 - -

Datum: 2008-08-31
Tävling: Nyhyttan Möte
Arrangör: Vandrarringen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D45 Motion Banlängd: 4,5 km 4 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Britt Björklund Bjursås OK 40:12 8,93 - 60
2 Gunilla Brus Västerbergslagens OL 49:27 10,99 - -
3 Gunilla Reinholdsson IF Thor 64:58 14,44 - -

Datum: 2008-09-21
Tävling: Avestapropagandan Medel
Arrangör: Avesta OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D45 MOTION Banlängd: 2,3 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Carina Rosendal Mälarö SOK 29:02 12,46 - -
2 Britt Björklund Bjursås OK 30:13 12,97 - 50
3 Christina Englöf Köping-Kolsva OK 36:11 15,53 - -

Datum: 2008-09-28
Tävling: Hammarslaget medel
Arrangör: OK Hammaren
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D50 Banlängd: 2,8 km 4 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Bengtsson, Ingela Årsunda IF 45:22 16,32 - -
2 Björklund, Britt Bjursås OK 49:06 17,66 - 60

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Elin Björklund
Född: 1994
Grupp: Grupp 4, Ungdom
Totalpoäng: 371


Datum: 2008-02-16
Tävling: SvealandsM medel SkidO
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Okänd
Distans: Medel

D14 Banlängd: 3,0 km 5 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Frida Sandberg Säterbygdens OK 21:47 7,26 - -
2 Stina Ernstsson Säterbygdens OK 28:28 9,49 - -
3 Elin Björklund Bjursås OK 33:25 11,14 - 1

Datum: 2008-02-17
Tävling: SvealandsM lång SkidO
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Okänd
Distans: Lång

D14 Banlängd: 5,0 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Frida Sandberg Säterbygdens OK 36:04 7,21 - -
2 Stina Ernstsson Säterbygdens OK 44:57 8,99 - -
3 Elin Björklund Bjursås OK 47:19 9,46 - 1

Datum: 2008-05-03
Tävling: Horndal medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D14 Banlängd: 2,5 km 43 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Frida Sandberg Säterbygdens OK 19:15 7,70 - -
2 Linnea Adolfsson Tullinge SK 20:00 8,00 - -
3 Moa Enmark Gävle OK 21:07 8,45 - -
20 Elin Björklund Bjursås OK 29:49 11,93 - 40

Datum: 2008-05-04
Tävling: Horndal förlängd medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D14 Banlängd: 2,7 km 40 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Emma Backlund Säterbygdens OK 22:42 8,53 - -
2 Frida Sandberg Säterbygdens OK 22:59 8,64 - -
3 Linnea Adolfsson Tullinge SK 23:08 8,70 - -
24 Elin Björklund Bjursås OK 33:01 12,41 - 39

Datum: 2008-05-10
Tävling: Barkenträffen Medel
Arrangör: Smedjebackens OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D14 - 33 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Frida Sandberg Säterbygdens OK 23:38 - - -
2 Emma Backlund Säterbygdens OK 26:13 - - -
3 Maria Andersson Västerbergslagens OL 27:11 - - -
22 Elin Björklund Bjursås OK 39:31 - - 33

Datum: 2008-05-20
Tävling: Krets-u
Arrangör: Karlsbyhedens IK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D14 Banlängd: 2,7 km 13 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Mossberg, Sofia Karlsbyhedens IK 28:15 10,46 - -
2 Eriksson, Elin Karlsbyhedens IK 37:53 14,03 - -
3 Engström, Kajsa OK Kåre 40:05 14,85 - -
Björklund, Elin Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-05-27
Tävling: Krets-Userie
Arrangör: Bjursås OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D14 Banlängd: 3,0 km 15 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sofia Mossberg Karlsbyhedens IK 27:44 9,17 - -
2 Julia Adolfsson OK Kåre 28:57 9,57 - -
3 Elin Eriksson Karlsbyhedens IK 29:04 9,61 - -
Elin Björklund Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D14-1 - 147 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Josefine Klintberg Eksjö SOK 26:53 - - -
2 Linnea Adolfsson Tullinge SK 27:37 - - -
3 Lisa Holer OLK Fricktal 27:44 - - -
34 Elin Björklund Bjursås OK 34:41 - - 52

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D14-1 - 147 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Gry Emilie Granstedt Halden SK 24:22 - - -
2 Josefine Klintberg Eksjö SOK 24:28 - - -
3 Lisa Holer OLK Fricktal 25:26 - - -
26 Elin Björklund Bjursås OK 33:16 - - 42

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D14-1 - 147 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Josefine Klintberg Eksjö SOK 21:56 - - -
2 Lisa Holer OLK Fricktal 22:55 - - -
3 Linnea Adolfsson Tullinge SK 22:59 - - -
90 Elin Björklund Bjursås OK 35:16 - - 47

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D14-1 - 147 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Josefin Andersson Markbygdens OK 25:58 - - -
2 Lisa Holer OLK Fricktal 26:38 - - -
3 Josefine Klintberg Eksjö SOK 26:39 - - -
72 Elin Björklund Bjursås OK 44:12 - - 42

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D14-1 Banlängd: 4,0 km 147 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Josefine Klintberg Eksjö SOK 135:43 33,93 - -
2 Lisa Holer OLK Fricktal 136:42 34,18 - -
3 Linnea Adolfsson Tullinge SK 142:05 35,52 - -
58 Elin Björklund Bjursås OK 201:39 50,41 - 1

Datum: 2008-08-05
Tävling: Distriktsmatchen Lång
Arrangör: Stora Tuna OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D14 Banlängd: 3,6 km 22 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Annika Carlberg Uppland 30:17 8,53 - -
2 Stina Nordström Uppland 34:50 9,81 - -
3 Moa Enmark Gästrikland 36:46 10,36 - -
10 Elin Björklund Bjursås OK 47:06 13,27 - 47

Datum: 2008-08-06
Tävling: Distriktsmatchen Sprint
Arrangör: Stora Tuna OK
Kategori: Nationell
Distans: Sprint

D14 Banlängd: 1,8 km 22 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Annika Carlberg Uppland 12:44 7,19 - -
2 Hanna Urby Västmanland 13:58 7,89 - -
3 Emma Backlund Dalarna 14:26 8,15 - -
5 Elin Björklund Bjursås OK 14:59 8,47 - 55

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D14 Banlängd: 3,1 km 13 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sofia Mossberg Karlsbyhedens IK 29:16 9,50 - -
2 Kajsa Engström OK Kåre 30:10 9,79 - -
3 Elina Von Krusenstierna OK Kåre 31:54 10,36 - -
8 Elin Björklund Bjursås OK 38:25 12,47 - 36

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D14 Banlängd: 2,3 km 19 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Frida Sandberg Säterbygdens OK 37:06 15,92 - -
2 Emma Backlund Säterbygdens OK 42:02 18,04 - -
3 Julia Adolfsson OK Kåre 46:34 19,99 - -
Elin Björklund Bjursås OK Ej start - - -

Datum: 2008-08-26
Tävling: Krets-U
Arrangör: Svärdsjö IF
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D14 Banlängd: 3,3 km 15 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Elin Björklund Bjursås OK 35:09 10,65 - 46
2 Kajsa Engström OK Kåre 36:04 10,93 - -
3 Elina Von Krusenstiern OK Kåre 36:33 11,08 - -

Datum: 2008-09-06
Tävling: KretsU
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Sprint

D14 Banlängd: 2,3 km 11 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sarah Hale OK Kåre 10:06 4,33 - -
2 Hanna Gustafsson OK Kåre 10:24 4,46 - -
3 Elina Von Krusenstierna OK Kåre 10:44 4,61 - -
7 Elin Björklund Bjursås OK 12:07 5,20 - 38

Datum: 2008-09-13
Tävling: DM-medel
Arrangör: Insjöns IF
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D14 Banlängd: 2,7 km 33 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Linnea Malmberg Stora Tuna OK 21:52 7,98 - -
2 Frida Sandberg Säterbygdens OK 22:25 8,18 - -
3 Emma Backlund Säterbygdens OK 22:28 8,20 - -
Elin Björklund Bjursås OK Ej start - - -

Datum: 2008-10-18
Tävling: Dala-Dubbeln Stafett
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Budkavle
Distans: Medel

H14 - 133 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ludvig Åhlund OK Nolaskogsarna Marcus Andersson OK Nolaskogsarna 40:42 - - -
2 Jonatan Aronsson OK Tisaren Didrik Hall Nyköpings OK 40:45 - - -
3 Emil Granqvist OK Ravinen Johan Ek-Larsson Södertälje-Nykvarn 43:34 - - -
70 Erik Björklund/Linus Holst, Karlsbyhedens IK Bjursås OK 69:23 - - 1

Datum: 2008-10-18
Tävling: Dala-Dubbeln Stafett
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Budkavle
Distans: Medel

D14 - 130 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Moa Enmark Gävle OK Julia Ohlsson Uddevalla OK 51:44 - - -
2 Agnes Leo Bredaryds SOK Olivia Kollberg Eksjö SOK 52:14 - - -
3 Frida Sandberg Säterbygdens OK Emma Backlund Säterbygdens OK 52:21 - - -
Elin Björklund/Elin Eriksson, Karlsbyhedens IK Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-10-19
Tävling: Dala-Dubbeln Patrull
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Patrull
Distans: Ultra

H14 - 132 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jonatan Aronsson OK Tisaren Didrik Hall Nyköpings OK 50:39 - - -
2 Ludvig Åhlund OK Nolaskogsarna Marcus Andersson OK Nolaskogsarna 54:26 - - -
3 Viktor Segersson OK 64 Torpa Leif Svensson Finspångs SOK 54:42 - - -
42 Erik Björklund/Linus Holst, Karlsbyhedens IK Bjursås OK 72:11 - - 1

Datum: 2008-10-19
Tävling: Dala-Dubbeln Patrull
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Patrull
Distans: Ultra

D14 - 132 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Elin Högstrand Markbygdens OK Johanna Skogum Markbygdens OK 60:35 - - -
2 Moa Enmark Gävle OK Julia Ohlsson Uddevalla OK 62:16 - - -
3 Frida Sandberg Säterbygdens OK Emma Backlund Säterbygdens OK 62:50 - - -
Elin Björklund/Elin Eriksson, Karlsbyhedens IK Bjursås OK ej start - - -

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Erik Björklund
Född: 1994
Grupp: Grupp 4, Ungdom
Totalpoäng: 472


Datum: 2008-01-26
Tävling: Svenska SkidO cupen
Arrangör: HJS Vansbro
Kategori: Okänd
Distans: Medel

H14 Banlängd: 4,0 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jens Rönnols Täby OK 26:20 6,58 - -
2 Jonatan Höjlind IFK Moras OK 26:27 6,61 - -
3 Erik Björklund Bjursås OK 33:03 8,26 - 1

Datum: 2008-01-27
Tävling: Svenska SkidO cupen
Arrangör: HJS Vansbro
Kategori: Okänd
Distans: Lång

H14 Banlängd: 5,4 km 8 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jonatan Höijlind IFK Moras OK 32:38 6,10 - -
2 Elias Persson Korsnäs IF SK 40:51 7,64 - -
3 Martin Eriksson Öset SkidO 42:27 7,93 - -
Erik Björklund Bjursås OK Ej start - - -

Datum: 2008-02-17
Tävling: SvealandsM lång SkidO
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Okänd
Distans: Lång

H14 Banlängd: 5,0 km 4 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erik Björklund Bjursås OK 43:15 8,65 - 1

Datum: 2008-04-09
Tävling: Öppna Falu Mästerskapen Natt
Arrangör: OK Kåre
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H14 - 4 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erik Björklund Bjursås OK 24:01 - - 46
2 Glen Bales OK Kåre 24:53 - - -
3 Linus Holst Karlsbyhedens IK 28:08 - - -

Datum: 2008-04-12
Tävling: Silverjakten Medel
Arrangör: Sala OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H14 Banlängd: 3,2 km 18 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 24:32 7,74 - -
2 Kasper Westman Västerås SOK 25:47 8,13 - -
3 Elias Öhgren Karlsbyhedens IK 26:12 8,26 - -
Erik Björklund Bjursås OK Ej start - - -

Datum: 2008-04-20
Tävling: Uppsala möte
Arrangör: OK Linne
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H14 Banlängd: 4,2 km 36 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1. Simon Andersson OK Rodhen 35:43 8,50 - -
2 Elias Öhgren Karlsbyhedens IK 38:00 9,05 - -
3. Fredrik Wigertz L-100 IF 40:50 9,72 - -
13 Erik Björklund Bjursås OK 56:15 13,39 - 41

Datum: 2008-05-01
Tävling: Nationella Medel
Arrangör: Norbergs OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H14 Banlängd: 2,7 km 22 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 21:56 8,28 - -
2 Elias Öhgren Karlsbyhedens IK 22:27 8,47 - -
3 Kasper Westman Västerås SOK 22:49 8,61 - -
Erik Björklund Bjursås OK Ej start - B -

Datum: 2008-05-03
Tävling: Horndal medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H14 Banlängd: 2,9 km 47 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Marcus Andersson OK Nolaskogsarna 19:59 6,89 - -
2 Simon Andersson OK Rodhen 20:17 6,99 - -
3 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 21:37 7,45 - -
10 Erik Björklund Bjursås OK 25:34 8,82 - 49

Datum: 2008-05-04
Tävling: Horndal förlängd medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H14 Banlängd: 3,5 km 45 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Marcus Andersson OK Nolaskogsarna 23:28 6,74 - -
2 Jens Rönnols Täby OK 25:28 7,32 - -
3 Jens Sundbüe Strängnäs-Malmby OL 27:52 8,01 - -
7 Erik Björklund Bjursås OK 31:17 8,99 - 48

Datum: 2008-05-10
Tävling: Barkenträffen Medel
Arrangör: Smedjebackens OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H14 - 30 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Elias Öhgren Karlsbyhedens IK 24:36 - - -
2 Simon Fors Kvarnsvedens GOIF OK 26:29 - - -
3 Glen Bales OK Kåre 27:34 - - -
6 Erik Björklund Bjursås OK 29:54 - - 53

Datum: 2008-05-11
Tävling: Barkenträffen Lång
Arrangör: Smedjebackens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H14 - 22 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Elias Öhgren Karlsbyhedens IK 34:51 - - -
2 Niclas Larsson Köping-Kolsva OK 34:56 - - -
3 Wilhelm Finn Eriksson Domnarvets GOIF 38:27 - - -
Erik Björklund Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-05-17
Tävling: OL-touren Medel
Arrangör: OK Kåre
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H14 Banlängd: 3,1 km 61 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Petter Johansson Linköpings OK 23:37 7,72 - -
2 Jens Rönnols Täby OK 24:15 7,92 - -
3 Elias Öhgren Karlsbyhedens 24:23 7,97 - -
12 Erik Björklund Bjursås OK 29:40 9,70 - 49

Datum: 2008-05-20
Tävling: Krets-u
Arrangör: Karlsbyhedens IK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H14 Banlängd: 2,8 km 11 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Björklund, Erik Bjursås OK 21:58 7,85 - 50
2 Öhgren, Elias Karlsbyhedens IK 26:52 9,60 - -
3 Axelsson, Albin Karlsbyhedens IK 27:53 9,96 - -
6 Vestlund, Henrik Bjursås OK 43:22 15,49 - 28

Datum: 2008-05-24
Tävling: Faxeträffen
Arrangör: Söderhamns OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H14 Banlängd: 3,4 km 41 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Simon Andersson Orienteringsklubben Rodhen 26:44 7,79 - -
2 Assar Hellström Skarpnäcks Orienteringslöpare 27:37 8,05 - -
3 Joakim Byström Järfälla Orienteringsklubb 27:49 8,11 - -
17 Erik Björklund Bjursås OK 41:19 12,05 - 46

Datum: 2008-05-27
Tävling: Krets-Userie
Arrangör: Bjursås OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H14 Banlängd: 3,0 km 9 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erik Björklund Bjursås OK 26:06 8,63 - 46
2 Elias Öhgren Karlsbyhedens IK 26:32 8,77 - -
3 Albin Axelsson Karlsbyhedens IK 27:38 9,13 - -
6 Hendrik Westlund Bjursås OK 46:18 15,31 - 25

Datum: 2008-05-31
Tävling: Nationella Medel
Arrangör: Rehns BK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H14 - 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Fredrik Ahnlén OK Hammaren 19:42 - - -
2 Erik Björklund Bjursås OK 21:09 - - 60
3 Anders Svahn OK Hammaren 21:53 - - -

Datum: 2008-06-01
Tävling: Nationella Lång
Arrangör: Rehns BK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H14 Banlängd: 4,2 km 4 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Fredrik Hammarlund Ockelbo OK 31:17 7,45 - -
2 Erik Björklund Bjursås OK 32:21 7,70 - 60
3 Robert Johansson Rehns BK 39:58 9,52 - -

Datum: 2008-06-06
Tävling: Alftafejden Medel
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H14 Banlängd: 3,3 km 34 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 23:54 7,29 - -
2 Kasper Westman Västerås SOK 28:59 8,84 - -
3 Elias Öhgren Karlsbyhedens IK 29:25 8,97 - -
5 Erik Björklund Bjursås OK 32:17 9,84 - 53

Datum: 2008-06-07
Tävling: Alftafejden Lång
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H14 Banlängd: 4,0 km 32 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 30:23 7,69 - -
2 Simon Fors Kvarnsvedens GOIF OK 30:30 7,72 - -
3 Elias Öhgren Karlsbyhedens IK 32:35 8,25 - -
10 Erik Björklund Bjursås OK 38:23 9,72 - 52

Datum: 2008-06-24
Tävling: Idre 3-dagars-E1
Arrangör: Idrefjällens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H14 Banlängd: 4,0 km 27 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Brage Saeter Freidig SPK 27:29 6,92 - -
2 Fredrik Malmfors Skogspojkarnas OK 30:23 7,65 - -
3 Jens Rönnols Täby OK 31:02 7,82 - -
10 Erik Björklund Bjursås OK 38:11 9,62 - 52

Datum: 2008-06-25
Tävling: Idre 3-dagars-E2
Arrangör: Idrefjällens OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H14 Banlängd: 2,5 km 27 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erik Karlsson Målilla OK 20:30 8,23 - -
2 Kevin Ståhl Järbo OK 23:51 9,58 - -
3 Fredrik Malmfors Skogspojkarnas OK 24:34 9,87 - -
Erik Björklund Bjursås OK Ej godk. - - -

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H14-2 - 154 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Kasper Westman Västerås SOK 30:45 - - -
2 Leif Svensson Finspångs SOK 30:49 - - -
3 Borger Melsom Fossum IF 31:13 - - -
15 Erik Björklund Bjursås OK 34:55 - - 55

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H14-2 - 154 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Viktor Segersson OK 64 Torpa 20:57 - - -
2 Ludwig Ljungqvist Kexholms SK 21:30 - - -
3 Petter Johansson Linköpings OK 21:57 - - -
28 Erik Björklund Bjursås OK 28:39 - - 45

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H14-2 - 154 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Borger Melsom Fossum IF 18:55 - - -
2 Simon Andersson OK Rodhen 19:19 - - -
3 Jonas Larson Bergnäsets AIK 19:35 - - -
44 Erik Björklund Bjursås OK 23:54 - - 55

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H14-2 - 154 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Otto Loukkalahti Delta 22:47 - - -
2 Leif Svensson Finspångs SOK 23:15 - - -
3 Petter Johansson Linköpings OK 25:17 - - -
41 Erik Björklund Bjursås OK 31:25 - - 51

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H14-2 Banlängd: 4,0 km 154 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ludwig Ljungqvist Kexholms SK 139:01 34,75 - -
2 Borger Melsom Fossum IF 139:40 34,92 - -
3 Adam Granstedt IK Hakarpspojkarna 139:44 34,93 - -
19 Erik Björklund Bjursås OK 161:14 40,31 - 38

Datum: 2008-08-05
Tävling: Distriktsmatchen Lång
Arrangör: Stora Tuna OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H14 Banlängd: 3,9 km 26 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Kasper Westman Västmanland 30:55 8,01 - -
2 Simon Andersson Uppland 32:16 8,36 - -
3 Elias Öhgren Dalarna 34:40 8,98 - -
7 Erik Björklund Bjursås OK 40:13 10,42 - 52

Datum: 2008-08-06
Tävling: Distriktsmatchen Sprint
Arrangör: Stora Tuna OK
Kategori: Nationell
Distans: Sprint

H14 Banlängd: 1,9 km 26 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Simon Andersson Uppland 11:09 5,96 - -
2 Kasper Westman Västmanland 12:14 6,54 - -
3 Torgny Palm Dalarna 13:18 7,11 - -
5 Erik Björklund Bjursås OK 14:21 7,67 - 51

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H14 Banlängd: 3,1 km 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Elias Öhgren Karlsbyhedens IK 22:52 7,42 - -
2 Erik Björklund Bjursås OK 26:25 8,58 - 45
3 Glen Bales OK Kåre 28:43 9,32 - -

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H14 Banlängd: 2,3 km 18 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Johan Söderlund Leksands OK 36:21 15,60 - -
2 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 37:55 16,27 - -
3 Henrik Montén Domnarvets GOIF 44:04 18,91 - -
5 Erik Björklund Bjursås OK 45:54 19,70 - 52
15 Hendrik Westlund Bjursås OK 116:03 49,81 - 1

Datum: 2008-08-17
Tävling: Gustafspinglan
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H14 Banlängd: 4,2 km 22 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Simon Fors Kvarnsvedens GOIF OK 25:20 5,99 - -
2 Elias Öhgren Karlsbyhedens IK 27:23 6,47 - -
3 Kalle Elisson Domnarvets GOIF 28:19 6,69 - -
8 Erik Björklund Bjursås OK 33:44 7,97 - 53

Datum: 2008-08-20
Tävling: Storviks natt
Arrangör: Storviks IF
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H14 Banlängd: 3,0 km 9 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jens Rönnols Täby OK 28:28 9,43 - -
2 Kevin Ståhl Järbo OK 31:21 10,38 - -
3 Erik Björklund Bjursås OK 33:38 11,14 - 57

Datum: 2008-08-23
Tävling: TunaTing Lång
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H14 Banlängd: 3,9 km 32 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erik Lindgren KFUM Örebro OK 34:44 8,82 - -
2 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 34:59 8,88 - -
3 Henrik Montén Domnarvets GOIF 35:53 9,11 - -
6 Erik Björklund Bjursås OK 38:01 9,65 - 56

Datum: 2008-08-24
Tävling: TunaTing Medel
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H14 Banlängd: 3,2 km 32 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 24:39 7,80 - -
2 Fredrik Ahnlén OK Hammaren 28:24 8,99 - -
3 Elias Öhgren Karlsbyhedens IK 29:03 9,19 - -
5 Erik Björklund Bjursås OK 30:35 9,68 - 55

Datum: 2008-08-26
Tävling: Krets-U
Arrangör: Svärdsjö IF
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H14 Banlängd: 3,5 km 8 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Elias Öhgren Karlsbyhedens IK 27:24 7,83 - -
2 Erik Björklund Bjursås OK 29:17 8,37 - 45
3 Glen Bales OK Kåre 34:09 9,76 - -
7 Hendrik Westlund Bjursås OK 84:32 24,15 - 1

Datum: 2008-08-30
Tävling: Trampen Medel
Arrangör: Ludvika OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H14 Banlängd: 4,0 km 21 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Elias Öhgren Karlsbyhedens IK 28:11 7,05 - -
2 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 28:57 7,24 - -
3 Simon Fors Kvarnsvedens GOIF OK 30:13 7,55 - -
Erik Björklund Bjursås OK Ej start - - -

Datum: 2008-08-31
Tävling: Nyhyttan Möte
Arrangör: Vandrarringen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H14 Banlängd: 4,5 km 5 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Carl Boman Västerås SOK 32:22 7,19 - -
2 Carl Näslund Västerås SOK 38:23 8,53 - -
3 David Torstensson Västerås SOK 42:40 9,48 - -
Erik Björklund Bjursås OK Ej start - - -

Datum: 2008-09-05
Tävling: Natt DM
Arrangör: Hofors OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H14D Banlängd: 2,7 km 12 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Elias Öhgren Karlsbyhedens IK 36:04 13,41 - -
2 David Stigsmark Kvarnsvedens GOIF OK 38:49 14,43 - -
3 Simon Fors Kvarnsvedens GOIF OK 41:35 15,46 - -
4 Erik Björklund Bjursås OK 42:10 15,68 - 56

Datum: 2008-09-06
Tävling: KretsU
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Sprint

H14 Banlängd: 2,3 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Elias Öhgren Karlsbyhedens IK 8:32 3,66 - -
2 Erik Björklund Bjursås OK 10:35 4,54 - 45
3 Linus Holst Karlsbyhedens IK 10:56 4,69 - -
Hendrik Westlund Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-09-07
Tävling: DM Lång
Arrangör: OK Malmia
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H14 Banlängd: 3,9 km 24 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Simon Fors Kvarnsvedens GOIF OK 31:40 8,12 - -
2 Johan Söderlund Leksands OK 33:45 8,65 - -
3 Elias Öhgren Karlsbyhedens IK 35:56 9,21 - -
4 Erik Björklund Bjursås OK 39:30 10,13 - 54

Datum: 2008-09-13
Tävling: DM-medel
Arrangör: Insjöns IF
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H14 Banlängd: 3,4 km 23 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Elias Öhgren Karlsbyhedens IK 22:00 6,57 - -
2 Kristoffer Holmström Västerbergslagens OL 25:26 7,59 - -
3 David Stigsmark Kvarnsvedens GOIF OK 25:41 7,67 - -
6 Erik Björklund Bjursås OK 26:24 7,88 - 58

Datum: 2008-09-20
Tävling: Höstluffen medel
Arrangör: Gävle OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H14 Banlängd: 3,3 km 12 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Fredrik Ahnlén OK Hammaren 32:02 9,83 - -
2 Fredrik Hammarlund Ockelbo OK 32:47 10,06 - -
3 Erik Björklund Bjursås OK 35:33 10,90 - 54

Datum: 2008-09-21
Tävling: Avestapropagandan Medel
Arrangör: Avesta OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H14 Banlängd: 3,1 km 24 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erik Björklund Bjursås OK 25:31 8,31 - 62
2 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 26:13 8,54 - -
3 Carl Näslund Västerås SOK 27:03 8,81 - -

Datum: 2008-09-28
Tävling: Hammarslaget medel
Arrangör: OK Hammaren
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H14 Banlängd: 2,6 km 13 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Björklund, Erik Bjursås OK 29:05 11,32 - 63
2 Härdig, Patric Järbo OK 30:06 11,71 - -
3 Svahn, Anders OK Hammaren 31:05 12,09 - -

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Jan-Olof Björklund
Född: 1956
Grupp: Grupp 2, Yngre och Äldre Herrar
Totalpoäng: 501


Datum: 2008-04-12
Tävling: Silverjakten Medel
Arrangör: Sala OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H50 Banlängd: 3,1 km 23 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Hans Daniels Malungs OK Skogsmårdarna 21:29 6,86 - -
2 Mikael Utter Västerås SOK 21:34 6,89 - -
3 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 22:54 7,32 - 57

Datum: 2008-04-20
Tävling: Uppsala möte
Arrangör: OK Linne
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50 Banlängd: 5,7 km 52 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ola Johansson Gävle OK 46:04 8,08 - -
2 Roger Lind Leksands OK 46:44 8,20 - -
3 Berth-Arne Bengtsson L-100 IF 47:02 8,25 - -
9. Jan Olof Björklund Bjursås OK 51:00 8,95 - 55

Datum: 2008-05-01
Tävling: Nationella Medel
Arrangör: Norbergs OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H50 Banlängd: 3,1 km 32 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ola Johansson Gävle OK 19:22 6,27 - -
2 Roger Lind Leksands OK 21:07 6,83 - -
3 Hans Andersson Västerbergslagens OL 21:29 6,95 - -
24 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 35:04 11,35 B 32

Datum: 2008-05-03
Tävling: Horndal medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H50 Banlängd: 2,7 km 67 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lars Lönnkvist Tullinge SK 19:14 7,10 G -
2 Lars Persson Hagaby GoIF 20:51 7,69 G -
3 Ulf Eriksson Stora Tuna OK 21:08 7,80 G -
16 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 27:20 10,09 S 47

Datum: 2008-05-04
Tävling: Horndal förlängd medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H50 Banlängd: 3,5 km 66 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Mikael Utter Västerås SOK 22:39 6,40 G -
2 Ola Johansson Gävle OK 24:10 6,83 G -
2 Andreas Hjertson OK Linné 24:10 6,83 G -
4 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 25:10 7,11 G 58

Datum: 2008-05-10
Tävling: Barkenträffen Medel
Arrangör: Smedjebackens OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H50 - 19 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Mikael Utter Västerås SOK 26:53 - - -
2 Roger Lind Leksands OK 28:20 - - -
3 Tryggve Ottosson Västerbergslagens OL 30:52 - - -
Jan-Olof Björklund Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-05-11
Tävling: Barkenträffen Lång
Arrangör: Smedjebackens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50 - 16 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Hans Daniels Malungs OK Skogsmårdarna 41:00 - - -
2 Mikael Utter Västerås SOK 42:21 - - -
3 Roger Lind Leksands OK 42:41 - - -
Jan-Olof Björklund Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-05-17
Tävling: OL-touren Medel
Arrangör: OK Kåre
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H50 Banlängd: 3,7 km 48 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Hans Tarandi IFK Lidingös 25:30 6,87 - -
2 Sixten Westlund OK Tyr 25:59 7,00 - -
3 Hans Andersson Västerbergsla 26:11 7,06 - -
Jan-Olof Björklund Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-05-24
Tävling: Faxeträffen
Arrangör: Söderhamns OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50 Banlängd: 4,5 km 38 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ola Johansson Gävle Orienteringsklubb 34:55 7,78 - -
2 Mikael Byström Järfälla Orienteringsklubb 37:00 8,24 - -
3 Anders Löfgren Järfälla Orienteringsklubb 37:57 8,45 - -
10 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 43:13 9,63 - 53

Datum: 2008-05-31
Tävling: Nationella Medel
Arrangör: Rehns BK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H50 - 22 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ola Johansson Gävle OK 18:51 - S -
2 Andreas Hjertson OK Linné 19:07 - S -
3 Thomas Ericson Alfta-Ösa OK 20:26 - S -
5 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 21:50 - S 54

Datum: 2008-06-01
Tävling: Nationella Lång
Arrangör: Rehns BK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50 Banlängd: 5,9 km 22 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Andreas Hjertson OK Linné 34:14 5,81 S -
2 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 34:22 5,83 S 60
3 Thomas Ericson Alfta-Ösa OK 35:30 6,03 S -

Datum: 2008-06-06
Tävling: Alftafejden Medel
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H50 Banlängd: 2,9 km 44 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Andreas Hjertson OK Linné 21:03 7,18 G -
2 Ulf Eriksson Stora Tuna OK 22:01 7,51 G -
3 Mats Lundberg Dalaportens OL 22:05 7,54 G -
6 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 24:44 8,44 G 54

Datum: 2008-06-07
Tävling: Alftafejden Lång
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50 Banlängd: 5,3 km 36 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ulf Eriksson Stora Tuna OK 37:46 7,09 G -
2 Ola Johansson Gävle OK 39:11 7,35 G -
3 Andreas Hjertson OK Linné 40:54 7,67 G -
8 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 44:41 8,38 S 54
14 Per-Erik Björklund Bjursås OK 52:49 9,91 S 46

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50-1 - 194 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lennart Larsson Hestra IF 37:01 - - -
2 Jan Nordin Sundsvalls OK 41:06 - - -
3 Stefan Carlsson Alfta-Ösa OK 41:31 - - -
17 Jan Olof Björklund Bjursås OK 46:47 - - 54
51 Per-Erik Björklund Bjursås OK 55:24 - - 45

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H50-1 - 194 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jan Nordin Sundsvalls OK 24:31 - - -
2 Arnt Edvin Andersen Halden SK 26:08 - - -
3 Lennart Larsson Hestra IF 27:00 - - -
4 Jan Olof Björklund Bjursås OK 27:17 - - 57
56 Per-Erik Björklund Bjursås OK 34:58 - - 42

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50-1 - 194 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lennart Larsson Hestra IF 32:16 - - -
2 Rauno Asikainen Kalevan Rasti 34:28 - - -
3 Ulf Eriksson Stora Tuna OK 34:30 - - -
8 Jan Olof Björklund Bjursås OK 36:13 - - 58
40 Per-Erik Björklund Bjursås OK 41:46 - - 52

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50-1 - 194 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lennart Larsson Hestra IF 28:32 - - -
2 Algirdas Salkauskas Alfta-Ösa OK 29:30 - - -
3 Ulf Eriksson Stora Tuna OK 29:36 - - -
4 Jan Olof Björklund Bjursås OK 29:44 - - 59
82 Per-Erik Björklund Bjursås OK 42:24 - - 47

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50-1 Banlängd: 4,0 km 194 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lennart Larsson Hestra IF 164:57 41,24 - -
2 Jan Nordin Sundsvalls OK 176:21 44,09 - -
3 Jan Olof Björklund Bjursås OK 186:15 46,56 - 50
43 Per-Erik Björklund Bjursås OK 225:59 56,50 - 10

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H50 Banlängd: 4,3 km 5 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 29:26 6,91 S 53
2 Per-Erik Björklund Bjursås OK 36:38 8,60 S 45
3 Jan Bergström Grycksbo IF OK 36:39 8,60 S -

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50 Banlängd: 2,3 km 20 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ulf Eriksson Stora Tuna OK 38:59 16,73 - -
2 Hans Andersson Västerbergslagens OL 41:31 17,82 - -
3 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 43:03 18,48 - 58

Datum: 2008-08-17
Tävling: Gustafspinglan
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50 Banlängd: 5,5 km 15 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 41:20 7,46 - 63
2 Mats Lundberg Dalaportens OL 43:41 7,89 - -
3 Hans Andersson Västerbergslagens OL 44:02 7,95 - -

Datum: 2008-08-23
Tävling: TunaTing Lång
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50 Banlängd: 5,4 km 27 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Roger Lind Leksands OK 44:02 8,15 - -
2 Hans Andersson Västerbergslagens OL 44:42 8,28 - -
3 Thomas Ericson Alfta-Ösa OK 45:29 8,42 - -
5 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 47:50 8,86 - 56
11 Per-Erik Björklund Bjursås OK 54:19 10,06 - 50

Datum: 2008-08-24
Tävling: TunaTing Medel
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H50 Banlängd: 3,1 km 19 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Roger Lind Leksands OK 22:16 7,18 - -
2 Hans Andersson Västerbergslagens OL 22:31 7,26 - -
3 Lars Harkman Malungs OK Skogsmårdarna 24:04 7,76 - -
7 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 26:36 8,58 - 51

Datum: 2008-08-30
Tävling: Trampen Medel
Arrangör: Ludvika OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H50 Banlängd: 4,0 km 12 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Roger Lind Leksands OK 26:49 6,70 - -
2 Lars Harkman Malungs OK Skogsmårdarna 28:25 7,10 - -
3 Per-Olov Sjöström Västerås SOK 30:02 7,51 - -
4 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 30:49 7,70 - 55

Datum: 2008-08-31
Tävling: Nyhyttan Möte
Arrangör: Vandrarringen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50 Banlängd: 4,5 km 11 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ola Johansson Gävle OK 44:57 9,99 - -
2 Mikael Utter Västerås SOK 47:38 10,59 - -
3 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 48:41 10,82 - 58

Datum: 2008-09-07
Tävling: DM Lång
Arrangör: OK Malmia
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50 Banlängd: 5,5 km 27 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Hans Andersson Västerbergslagens OL 46:42 8,49 S -
2 Anders Silvemark Dalaportens OL 46:53 8,52 S -
3 Hans Daniels Malungs OK Skogsmårdarna 46:56 8,53 S -
5 Per-Erik Björklund Bjursås OK 49:05 8,92 S 57
9 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 52:51 9,61 S 54

Datum: 2008-09-13
Tävling: DM-medel
Arrangör: Insjöns IF
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H50 Banlängd: 3,2 km 28 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Hans Daniels Malungs OK Skogsmårdarna 21:16 6,67 - -
2 Ulf Eriksson Stora Tuna OK 23:10 7,26 - -
3 Anders Silvemark Dalaportens OL 23:28 7,36 - -
5 Per-Erik Björklund Bjursås OK 24:17 7,61 - 57
7 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 25:52 8,11 - 54

Datum: 2008-09-20
Tävling: Höstluffen medel
Arrangör: Gävle OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H50 Banlängd: 3,1 km 15 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 24:07 7,83 - 74
2 Kjell Boman Söderhamns OK 30:42 9,97 - -
3 Arne Karlsson Tumba-Mälarhöjden OK 31:09 10,11 - -

Datum: 2008-09-21
Tävling: Avestapropagandan Medel
Arrangör: Avesta OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H50 Banlängd: 3,2 km 24 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 21:26 6,76 - 67
2 Roger Lind Leksands OK 24:27 7,71 - -
3 Mats Lundberg Dalaportens OL 24:30 7,73 - -

Datum: 2008-09-28
Tävling: Hammarslaget medel
Arrangör: OK Hammaren
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H50 Banlängd: 3,4 km 17 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Johansson, Ola Gävle OK 25:15 7,49 - -
2 Björklund, Jan-Olof Bjursås OK 27:03 8,03 - 60
3 Sandvik, Thom Avesta OK 33:11 9,85 - -

Datum: 2008-10-05
Tävling: Skol SM-publiktävling Lång
Arrangör: Sundsvalls OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50 - 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Per Magnusson OK Nolaskogsarna 45:09 - - -
2 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 46:52 - - 60
3 Anders Björklund Sävedalens AIK 51:40 - - -

Datum: 2008-10-19
Tävling: Dala-Dubbeln Öppna klasser dag 2
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Nationell
Distans: Lång

Öppen 10 - 44 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Gustav Bergman OK Ravinen 76:04 - - -
2 Julian Dent Malungs OK Skogsmårdarna 76:30 - - -
3 Oleksandr Starov OK Denseln 81:06 - - -
11 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 95:27 - - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Maria Björklund
Född: 1992
Grupp: Grupp 4, Ungdom
Totalpoäng: 476


Datum: 2008-01-26
Tävling: Svenska SkidO cupen
Arrangör: HJS Vansbro
Kategori: Okänd
Distans: Medel

D16 Banlängd: 4,0 km -
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Tove Alexandersson Stora Tuna IK Skidor 21:03 5,26 - -
2 Lisa Nilsson-Lindgren Domnarvets GOIF 22:08 5,53 - -
3 Marie Spångmyr IK Jarl Rättvik 22:36 5,65 - -
Maria Björklund Bjursås OK Ej start - - -

Datum: 2008-01-27
Tävling: Svenska SkidO cupen
Arrangör: HJS Vansbro
Kategori: Okänd
Distans: Lång

D16 Banlängd: 5,4 km 11 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Linda Lindkvist OK Denseln 30:22 5,68 - -
2 Maria Johansson Högsäter GF 33:55 6,34 - -
3 Sofia Grawé Ärla IF 34:00 6,36 - -
Maria Björklund Bjursås OK Ej start - - -

Datum: 2008-02-16
Tävling: SvealandsM medel SkidO
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Okänd
Distans: Medel

D16 Banlängd: 3,0 km 7 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Anna Lindmark Skarpnäck OL 25:03 8,35 - -
2 Frida Erkers Leksands SK 26:10 8,72 - -
3 Johanna Sarenmark Leksands SK 26:47 8,93 - -
5 Maria Björklund Bjursås OK 35:35 11,86 - 1

Datum: 2008-02-17
Tävling: SvealandsM lång SkidO
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Okänd
Distans: Lång

D16 Banlängd: 6,0 km 8 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Frida Erkers Leksands SK 47:08 7,86 - -
2 Johanna Sarenmark Leksands SK 47:58 7,99 - -
3 Maria Björklund Bjursås OK 52:15 8,71 - 1

Datum: 2008-04-12
Tävling: Silverjakten Medel
Arrangör: Sala OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D16 Banlängd: 3,3 km 22 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lisa Risby OK Kåre 28:11 8,67 - -
2 Amanda Utter Västerås SOK 30:44 9,46 - -
3 Filippa Lundberg Västerås SOK 31:12 9,60 - -
12 Maria Björklund Bjursås OK 35:42 10,98 - 50

Datum: 2008-04-20
Tävling: Uppsala möte
Arrangör: OK Linne
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D16 Banlängd: 3,7 km 34 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1. Filippa Lundberg Västerås SOK 35:11 9,51 - -
2. Hanna Axelsson-Meyerson OK Linné 36:24 9,84 - -
3. Lisa Nilsson-Lindgren Stora Tuna OK 37:30 10,14 - -
7. Maria Björklund Bjursås OK 40:40 10,99 - 55

Datum: 2008-05-01
Tävling: Nationella Medel
Arrangör: Norbergs OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D16 Banlängd: 2,9 km 17 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Filippa Lundberg Västerås SOK 25:16 8,65 - -
2 Maria Björklund Bjursås OK 25:39 8,78 - 60
3 Frida Winterås Västerbergslagens OL 29:42 10,17 - -

Datum: 2008-05-03
Tävling: Horndal medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D16 Banlängd: 2,6 km 55 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Julia Lauri OK Tisaren 20:34 7,85 - -
2 Lisa Risby OK Kåre 21:46 8,31 - -
3 Frida Winterås Västerbergslagens OL 23:49 9,09 - -
17 Maria Björklund Bjursås OK 27:08 10,36 - 49

Datum: 2008-05-04
Tävling: Horndal förlängd medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D16 Banlängd: 3,5 km 51 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lisa Nilsson-Lindgren Stora Tuna OK 30:20 8,72 - -
2 Johanna Sarenmark Leksands OK 31:21 9,01 - -
3 Linnea Holmqvist Hagaby GoIF 31:30 9,05 - -
23 Maria Björklund Bjursås OK 37:03 10,65 - 48

Datum: 2008-05-10
Tävling: Barkenträffen Medel
Arrangör: Smedjebackens OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D16 - 26 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lina Lång Stora Tuna OK 38:53 - - -
2 Lisa Risby OK Kåre 39:38 - - -
3 Filippa Lundberg Västerås SOK 40:20 - - -
6 Maria Björklund Bjursås OK 43:37 - - 52

Datum: 2008-05-11
Tävling: Barkenträffen Lång
Arrangör: Smedjebackens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D16 - 20 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lisa Risby OK Kåre 35:32 - - -
2 Matilda Gustafsson Stora Tuna OK 38:45 - - -
3 Lina Lång Stora Tuna OK 40:17 - - -
6 Maria Björklund Bjursås OK 41:04 - - 57

Datum: 2008-05-17
Tävling: OL-touren Medel
Arrangör: OK Kåre
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D16 Banlängd: 3,1 km 49 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Tove Alexandersson Stora Tuna OK 20:04 6,54 - -
2 Filippa Lundberg Västerås SOK 23:35 7,68 - -
3 Hilda Forsgren Täby OK 24:29 7,98 - -
12 Maria Björklund Bjursås OK 26:58 8,78 - 53

Datum: 2008-05-20
Tävling: Krets-u
Arrangör: Karlsbyhedens IK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D16 Banlängd: 3,0 km 4 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Risby, Lisa OK Kåre 25:17 8,43 - -
2 Björklund, Maria Bjursås OK 26:54 8,97 - 45
3 Eriksson, Jenny Karlsbyhedens IK 30:34 10,19 - -

Datum: 2008-05-24
Tävling: Faxeträffen
Arrangör: Söderhamns OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D16 Banlängd: 5,0 km 87 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Helena Karlsson Bromma-Vällingby SOK 36:59 7,37 - -
2 Lisa Pedersen OK Skogshjortarna 40:24 8,05 - -
3 Amilia Björklund Sävedalens Allmänna IK 43:36 8,69 - -
29 Maria Björklund Bjursås OK 53:50 10,72 - 46

Datum: 2008-05-27
Tävling: Krets-Userie
Arrangör: Bjursås OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D16 Banlängd: 4,4 km 5 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jenny Eriksson Karlsbyhedens IK 41:12 9,47 - -
2 Maria Björklund Bjursås OK 44:49 10,30 - 45

Datum: 2008-05-31
Tävling: Nationella Medel
Arrangör: Rehns BK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D16 - 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Matilda Wästholt Ljusdals OK 25:57 - - -
2 Maria Björklund Bjursås OK 27:29 - - 60
3 Joline Ingelsson OK Hammaren 27:56 - - -

Datum: 2008-06-01
Tävling: Nationella Lång
Arrangör: Rehns BK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D16 Banlängd: 4,3 km 3 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Emma Jonsson Forsa OK 55:22 12,76 - -
Maria Björklund Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-06-06
Tävling: Alftafejden Medel
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D16 Banlängd: 3,0 km 71 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Rebecka Heinrup Tullinge SK 27:50 9,28 - -
2 Amanda Thellsen OK Roxen 28:44 9,58 - -
3 Ellinor Tjernlund OK Vilse 87 28:51 9,62 - -
44 Maria Björklund Bjursås OK 43:33 14,52 - 30

Datum: 2008-06-07
Tävling: Alftafejden Lång
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D16 Banlängd: 4,2 km 74 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ida Hylander Nyköpings OK 37:31 8,95 - -
2 Alexandra Bjärrenholt Rånäs OK 38:33 9,20 - -
3 Rebecka Heinrup Tullinge SK 38:50 9,27 - -
Maria Björklund Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-06-24
Tävling: Idre 3-dagars-E1
Arrangör: Idrefjällens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D16 Banlängd: 4,1 km 25 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Helena Karlsson Bromma-Vällingby SOK 30:55 7,50 - -
2 Frida Fjellström KFUM Örebro OK 41:32 10,08 - -
3 Maria Johansson OK Skärmen 43:10 10,48 - -
6 Maria Björklund Bjursås OK 44:11 10,72 - 57

Datum: 2008-06-25
Tävling: Idre 3-dagars-E2
Arrangör: Idrefjällens OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D16 Banlängd: 2,6 km 25 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Julie Arnesen Byåsen IL 32:07 12,59 - -
2 Maria Johansson OK Skärmen 33:17 13,05 - -
3 Ina Storrönning Byåsen IL 34:30 13,53 - -
7 Maria Björklund Bjursås OK 36:08 14,17 - 54

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D16-1 - 138 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Helena Karlsson Bromma-Vällingby SOK 32:22 - - -
2 Lovisa Adolfsson Tullinge SK 38:42 - - -
3 Synne Baklid Konnerud IL 38:59 - - -
7 Maria Björklund Bjursås OK 44:16 - - 54

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D16-1 - 138 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lovisa Adolfsson Tullinge SK 24:52 - - -
1 Ida Hylander Nyköpings OK 24:52 - - -
3 Elin Månsson OK Löftan 25:44 - - -
28 Maria Björklund Bjursås OK 33:19 - - 43

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D16-1 - 138 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Helena Karlsson Bromma-Vällingby SOK 28:44 - - -
2 Lovisa Adolfsson Tullinge SK 32:09 - - -
3 Synne Baklid Konnerud IL 32:46 - - -
35 Maria Björklund Bjursås OK 39:46 - - 52

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D16-1 - 138 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Synne Baklid Konnerud IL 27:41 - - -
2 Helena Karlsson Bromma-Vällingby SOK 27:45 - - -
3 Lovisa Adolfsson Tullinge SK 28:22 - - -
34 Maria Björklund Bjursås OK 38:11 - - 49

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D16-1 Banlängd: 4,0 km 138 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Helena Karlsson Bromma-Vällingby SOK 151:38 37,91 - -
2 Lovisa Adolfsson Tullinge SK 161:15 40,31 - -
3 Synne Baklid Konnerud IL 164:22 41,09 - -
14 Maria Björklund Bjursås OK 198:34 49,64 - 22

Datum: 2008-08-05
Tävling: Distriktsmatchen Lång
Arrangör: Stora Tuna OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D16 Banlängd: 3,9 km 22 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Klara Alm Uppland 37:35 9,59 - -
2 Filippa Lundberg Västmanland 38:25 9,80 - -
3 Sara Bengtsson Uppland 38:34 9,84 - -
11 Maria Björklund Bjursås OK 42:35 10,86 - 55

Datum: 2008-08-06
Tävling: Distriktsmatchen Sprint
Arrangör: Stora Tuna OK
Kategori: Nationell
Distans: Sprint

D16 Banlängd: 2,0 km 22 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Filippa Lundberg Västmanland 13:45 6,74 - -
2 Klara Alm Uppland 14:11 6,95 - -
3 Frida Erkers Dalarna 14:18 7,01 - -
11 Maria Björklund Bjursås OK 17:00 8,33 - 48

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D16 Banlängd: 3,5 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Maria Björklund Bjursås OK 35:15 10,01 - 65
2 Malin Engström OK Kåre 54:37 15,52 - -
3 Ingrid Stigsmark Kvarnsvedens GOIF OK 70:14 19,95 - -

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D16 Banlängd: 2,3 km 20 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lisa Nilsson-Lindgren Stora Tuna OK 42:48 18,37 - -
2 Marie Spångmyr Leksands OK 43:27 18,65 - -
3 Lina Lång Stora Tuna OK 44:55 19,28 - -
5 Maria Björklund Bjursås OK 47:09 20,24 - 56

Datum: 2008-08-17
Tävling: Gustafspinglan
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D16 Banlängd: 4,2 km 16 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Marie Spångmyr Leksands OK 35:00 8,43 - -
2 Frida Winterås Västerbergslagens OL 36:21 8,76 - -
3 Maria Björklund Bjursås OK 36:38 8,83 - 59

Datum: 2008-08-20
Tävling: Storviks natt
Arrangör: Storviks IF
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D16 Banlängd: 3,0 km 9 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Viktoria Helmersson Ockelbo OK 35:00 11,59 - -
2 Lisa Nilsson-Lindgren Stora Tuna OK 36:54 12,22 - -
3 Lina Lång Stora Tuna OK 37:56 12,56 - -
4 Maria Björklund Bjursås OK 45:06 14,93 - 51

Datum: 2008-08-23
Tävling: TunaTing Lång
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D16 Banlängd: 4,1 km 21 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lisa Nilsson-Lindgren Stora Tuna OK 42:37 10,47 - -
2 Lisa Risby OK Kåre 44:30 10,93 - -
3 Maria Björklund Bjursås OK 45:42 11,23 - 58

Datum: 2008-08-24
Tävling: TunaTing Medel
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D16 Banlängd: 3,0 km 24 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Frida Erkers Leksands OK 27:08 8,93 - -
2 Lisa Risby OK Kåre 28:07 9,25 - -
3 Joline Ingelsson OK Hammaren 28:22 9,33 - -
11 Maria Björklund Bjursås OK 34:00 11,18 - 48

Datum: 2008-08-26
Tävling: Krets-U
Arrangör: Svärdsjö IF
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D16 Banlängd: 3,8 km 4 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lisa Risby OK Kåre 32:35 8,57 - -
2 Jenny Eriksson Karlsbyhedens IK 37:39 9,91 - -
3 Maria Björklund Bjursås OK 37:57 9,99 - 44

Datum: 2008-08-30
Tävling: Trampen Medel
Arrangör: Ludvika OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D16 Banlängd: 4,0 km 16 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Frida Erkers Leksands OK 29:58 7,49 - -
2 Lisa Risby OK Kåre 30:36 7,65 - -
3 Hanna Björklund OK Kåre 32:59 8,25 - -
6 Maria Björklund Bjursås OK 35:08 8,78 - 50

Datum: 2008-08-31
Tävling: Nyhyttan Möte
Arrangör: Vandrarringen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D16 Banlängd: 4,5 km 9 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Filippa Lundberg Västerås SOK 35:35 7,91 - -
2 Sofia Forngren OK Enen Enköping 37:37 8,36 - -
3 Maria Björklund Bjursås OK 37:58 8,44 - 59

Datum: 2008-09-05
Tävling: Natt DM
Arrangör: Hofors OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D16D Banlängd: 2,7 km 11 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Tove Alexandersson Stora Tuna OK 37:10 13,82 - -
2 Anna Gunnars IFK Moras OK 51:12 19,03 - -
3 Lina Lång Stora Tuna OK 54:01 20,08 - -
Maria Björklund Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-09-06
Tävling: KretsU
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Sprint

D16 Banlängd: 2,3 km 3 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jenny Eriksson Karlsbyhedens IK 11:24 4,89 - -
2 Malin Engström OK Kåre 13:57 5,99 - -
3 Julia Hjalmarsson OK Kåre 19:03 8,18 - -
Maria Björklund Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-09-07
Tävling: DM Lång
Arrangör: OK Malmia
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D16 Banlängd: 3,9 km 20 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Tove Alexandersson Stora Tuna OK 40:05 10,28 - -
2 Lisa Risby OK Kåre 42:43 10,95 - -
3 Jenny Eriksson Karlsbyhedens IK 44:47 11,48 - -
Maria Björklund Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-09-13
Tävling: DM-medel
Arrangör: Insjöns IF
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D16 Banlängd: 3,2 km 23 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Marie Spångmyr Leksands OK 26:22 8,14 - -
2 Lisa Nilsson-Lindgren Stora Tuna OK 27:12 8,40 - -
3 Michaela Hallqvist Malungs OK Skogsmårdarna 27:14 8,41 - -
6 Maria Björklund Bjursås OK 29:16 9,03 - 55

Datum: 2008-09-20
Tävling: USM
Arrangör: Söderhamns OK
Kategori: SM, RM, Landslagstest
Distans: Lång

D16 Banlängd: 4,5 km 105 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Tove Alexandersson Stora Tuna OK 38:17 8,51 - -
2 Lovisa Adolfsson Tullinge SK 40:20 8,96 - -
3 Hanna Axelsson-Meyerson OK Linné 40:22 8,97 - -
40 Maria Björklund Bjursås OK 51:39 11,48 - 58

Datum: 2008-09-28
Tävling: Hammarslaget medel
Arrangör: OK Hammaren
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D16 Banlängd: 2,6 km 7 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Helmersson, Viktoria Ockelbo OK 24:22 9,34 - -
2 Ingelsson, Joline OK Hammaren 26:21 10,10 - -
3 Björklund, Maria Bjursås OK 28:27 10,90 - 55

Datum: 2008-10-05
Tävling: Skol SM Lång
Arrangör: Sundsvalls OK
Kategori: Okänd
Distans: Lång

D16 - -
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Tove Alexandersson Soltorgsskolans Skol-Idrottsförening BORLÄNGE 40:54 - - -
2 Helena Karlsson Eksjö OL-Gymnasium 41:50 - - -
3 Klara Alm Katedralskolans IF UPPSALA 49:01 - - -
8 Maria Björklund Bjursås OK 54:49 - - 1

Datum: 2008-10-18
Tävling: Dala-Dubbeln Stafett
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Budkavle
Distans: Medel

D16 - 111 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lisa Pedersen OK Skogshjortarna Amilia Björklund Sävedalens AIK 49:37 - - -
2 Rebecka Heinrup Tullinge SK Lovisa Adolfsson Tullinge SK 50:52 - - -
3 Amanda Leo Bredaryds SOK Helena Karlsson Bromma-Vällingby S 51:05 - - -
40 Maria Björklund/Jenny Eriksson, Karlsbyhedens IK Bjursås OK 63:32 - - 1

Datum: 2008-10-19
Tävling: Dala-Dubbeln Patrull
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Patrull
Distans: Ultra

D16 - 112 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lisa Pedersen OK Skogshjortarna Amilia Björklund Sävedalens AIK 60:06 - - -
2 Amanda Leo Bredaryds SOK Helena Karlsson Bromma-Vällingby S 61:30 - - -
3 Rebecka Heinrup Tullinge SK Lovisa Adolfsson Tullinge SK 65:28 - - -
23 Maria Björklund/Jenny Eriksson, Karlsbyhedens IK Bjursås OK 79:06 - - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Marianne Björklund
Född: 1962
Grupp: Grupp 3, Damer
Totalpoäng: 53


Datum: 2008-02-16
Tävling: SvealandsM medel SkidO
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Okänd
Distans: Medel

D40 Banlängd: 5,0 km 5 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Carina Sandberg Säterbygdens OK 36:50 7,37 - -
2 Marianne Björklund Bjursås OK 44:36 8,92 - 1
3 Anita Klaar Säterbygdens OK 49:10 9,83 - -

Datum: 2008-02-17
Tävling: SvealandsM lång SkidO
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Okänd
Distans: Lång

D40 Banlängd: 8,0 km 4 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Carina Sandberg Säterbygdens OK 52:57 6,62 - -
2 Mia Gustafsson Korsnäs IF SK 86:37 10,83 - -
Marianne Björklund Bjursås OK Ej godk. - - -

Datum: 2008-05-10
Tävling: Barkenträffen Medel
Arrangör: Smedjebackens OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

Öppen 5 - 18 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jonas Sjöberg Västerbergslagens OL 35:31 - - -
2 Andreas Strömstedt HJS-Vansbro OK 38:32 - - -
3 Hans Norling Svärdsjö IF 44:41 - - -
4 Marianne Björklund Bjursås OK 47:44 - - 1

Datum: 2008-06-06
Tävling: Alftafejden Medel
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

Öppen 8 Banlängd: 4,0 km 20 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Steven Hale OK Kåre 29:34 7,41 B -
2 Rasmus Andersson Stora Tuna OK 29:59 7,51 B -
3 Fredrik Granath OK Kåre 35:46 8,96 B -
11 Marianne Björklund Bjursås OK 46:57 11,77 - 1
12 Per-Erik Björklund Bjursås OK 47:07 11,81 - 1

Datum: 2008-06-07
Tävling: Alftafejden Lång
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D45 Banlängd: 4,1 km 25 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Anneli Berggren OK Denseln 38:14 9,37 G -
2 Dorothe Spillmann IF Thor 39:14 9,62 G -
3 Cathrine Johansson Tierps SOK 43:21 10,63 S -
17 Marianne Björklund Bjursås OK 52:28 12,86 S 46

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

O-Vasan 4,5 D - 61 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Annelie Hallqvist Ryda SK 33:40 - - -
2 Åsa Forsling Stockholms kajakklubb 34:10 - - -
3 Anneli Sigvardson Bredaryds SOK 34:19 - - -
4 Marianne Björklund Bjursås OK 34:43 - - 1

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

O-Vasan 4,5 D - 61 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Annelie Hallqvist Ryda SK 32:39 - - -
2 Anneli Sigvardson Bredaryds SOK 34:48 - - -
3 Agneta Arvidsson OK Kullingshof 37:28 - - -
7 Marianne Björklund Bjursås OK 38:36 - - 1

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

O-Vasan 4,5 D - 61 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Anneli Sigvardson Bredaryds SOK 31:37 - - -
2 Marianne Björklund Bjursås OK 33:08 - - 1
3 Annelie Hallqvist Ryda SK 33:28 - - -
42 Monica Nordlund Bjursås OK 54:53 - - 1

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

O-Vasan 4,5 D - 61 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Marianne Myklebust Hamar OK 36:43 - - -
2 Annelie Hallqvist Ryda SK 37:33 - - -
3 Marianne Björklund Bjursås OK 38:52 - - 1
23 Monica Nordlund Bjursås OK 50:51 - - 1

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

O-Vasan 4,5 D Banlängd: 4,0 km 61 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Annelie Hallqvist Ryda SK 190:05 47,52 - -
2 Marianne Björklund Bjursås OK 193:03 48,26 - 1
3 Jenny Högkvist OK Tyr 217:28 54,37 - -

Datum: 2008-08-01
Tävling: Fjällorienteringen Etapp1
Arrangör: Funäsdalens IF
Kategori: Patrull
Distans: Ultra

ÖPPEN_L Banlängd: 15,0 km 15 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Robin Eriksson/Johan Edin IFK Hedemora SK/OK Skogsmårdarna 109:15 7,27 - -
2 Anders Hansson/Marcus Lundagårds Skogslöparna/Linköpings OK 112:03 7,46 - -
3 Ian Hamilton/Emil Blomberg Nyköpings OK 112:23 7,48 - -
9 Per-Erik Björklund/Marianne Björklund Bjursås OK 138:42 9,23 - 1

Datum: 2008-08-02
Tävling: Fjällorienteringen Etapp2
Arrangör: Funäsdalens IF
Kategori: Patrull
Distans: Ultra

ÖPPEN_L Banlängd: 14,7 km 14 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Robin Eriksson/Johan Edin IFK Hedemora SK/OK Skogsmårdarna 223:18 15,17 - -
2 Ian Hamilton/Emil Blomberg Nyköpings OK 241:19 16,39 - -
3 Tomas Johansson/Magnus Forsberg OK Motala 242:08 16,45 - -
9 Per-Erik Björklund/Marianne Björklund Bjursås OK 336:07 22,83 - 1

Datum: 2008-08-03
Tävling: Fjällorienteringen Etapp3
Arrangör: Funäsdalens IF
Kategori: Patrull
Distans: Ultra

ÖPPEN_L Banlängd: 14,7 km 12 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Robin Eriksson/Johan Edin IFK Hedemora SK/Malungs OK Skogsmårdarna 350:28 23,87 - -
2 Anders Hansson/Marcus Lundagårds Skogslöparna/Linköpings OK 356:34 24,29 - -
3 Ian Hamilton/Emil Blomberg Nyköpings OK 356:39 24,29 - -
11 Per-Erik Björklund/Marianne Björklund Bjursås OK 532:47 36,29 - 1

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D40 Banlängd: 4,3 km 14 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Weronica Morell OK Kåre 35:35 8,35 S -
2 Susanna Erikers Brandsh IK Jarl Rättvik 42:24 9,95 S -
3 Anna-Karin Adolfsson OK Kåre 43:45 10,27 S -
Marianne Björklund Bjursås OK ej start - - -

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Per-Erik Björklund
Född: 1958
Grupp: Grupp 2, Yngre och Äldre Herrar
Totalpoäng: 399


Datum: 2008-02-16
Tävling: SvealandsM medel SkidO
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Okänd
Distans: Medel

H50 Banlängd: 6,0 km 4 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Tomas Andersson OK Tor 39:16 6,54 - -
2 Per-Erik Björklund Bjursås OK 47:25 7,90 - 1

Datum: 2008-02-17
Tävling: SvealandsM lång SkidO
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Okänd
Distans: Lång

H50 Banlängd: 8,0 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Olle Adolfsson Öset 46:19 5,79 - -
2 Tomas Andersson OK Tor 46:31 5,81 - -
3 Gunnar Munktelius Surahammars SOK 50:44 6,34 - -
4 Per-Erik Björklund Bjursås OK 55:46 6,97 - 1

Datum: 2008-06-06
Tävling: Alftafejden Medel
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

Öppen 8 Banlängd: 4,0 km 20 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Steven Hale OK Kåre 29:34 7,41 B -
2 Rasmus Andersson Stora Tuna OK 29:59 7,51 B -
3 Fredrik Granath OK Kåre 35:46 8,96 B -
11 Marianne Björklund Bjursås OK 46:57 11,77 - 1
12 Per-Erik Björklund Bjursås OK 47:07 11,81 - 1

Datum: 2008-06-07
Tävling: Alftafejden Lång
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50 Banlängd: 5,3 km 36 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ulf Eriksson Stora Tuna OK 37:46 7,09 G -
2 Ola Johansson Gävle OK 39:11 7,35 G -
3 Andreas Hjertson OK Linné 40:54 7,67 G -
8 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 44:41 8,38 S 54
14 Per-Erik Björklund Bjursås OK 52:49 9,91 S 46

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50-1 - 194 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lennart Larsson Hestra IF 37:01 - - -
2 Jan Nordin Sundsvalls OK 41:06 - - -
3 Stefan Carlsson Alfta-Ösa OK 41:31 - - -
17 Jan Olof Björklund Bjursås OK 46:47 - - 54
51 Per-Erik Björklund Bjursås OK 55:24 - - 45

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H50-1 - 194 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jan Nordin Sundsvalls OK 24:31 - - -
2 Arnt Edvin Andersen Halden SK 26:08 - - -
3 Lennart Larsson Hestra IF 27:00 - - -
4 Jan Olof Björklund Bjursås OK 27:17 - - 57
56 Per-Erik Björklund Bjursås OK 34:58 - - 42

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50-1 - 194 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lennart Larsson Hestra IF 32:16 - - -
2 Rauno Asikainen Kalevan Rasti 34:28 - - -
3 Ulf Eriksson Stora Tuna OK 34:30 - - -
8 Jan Olof Björklund Bjursås OK 36:13 - - 58
40 Per-Erik Björklund Bjursås OK 41:46 - - 52

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50-1 - 194 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lennart Larsson Hestra IF 28:32 - - -
2 Algirdas Salkauskas Alfta-Ösa OK 29:30 - - -
3 Ulf Eriksson Stora Tuna OK 29:36 - - -
4 Jan Olof Björklund Bjursås OK 29:44 - - 59
82 Per-Erik Björklund Bjursås OK 42:24 - - 47

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50-1 Banlängd: 4,0 km 194 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lennart Larsson Hestra IF 164:57 41,24 - -
2 Jan Nordin Sundsvalls OK 176:21 44,09 - -
3 Jan Olof Björklund Bjursås OK 186:15 46,56 - 50
43 Per-Erik Björklund Bjursås OK 225:59 56,50 - 10

Datum: 2008-08-01
Tävling: Fjällorienteringen Etapp1
Arrangör: Funäsdalens IF
Kategori: Patrull
Distans: Ultra

ÖPPEN_L Banlängd: 15,0 km 15 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Robin Eriksson/Johan Edin IFK Hedemora SK/OK Skogsmårdarna 109:15 7,27 - -
2 Anders Hansson/Marcus Lundagårds Skogslöparna/Linköpings OK 112:03 7,46 - -
3 Ian Hamilton/Emil Blomberg Nyköpings OK 112:23 7,48 - -
9 Per-Erik Björklund/Marianne Björklund Bjursås OK 138:42 9,23 - 1

Datum: 2008-08-02
Tävling: Fjällorienteringen Etapp2
Arrangör: Funäsdalens IF
Kategori: Patrull
Distans: Ultra

ÖPPEN_L Banlängd: 14,7 km 14 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Robin Eriksson/Johan Edin IFK Hedemora SK/OK Skogsmårdarna 223:18 15,17 - -
2 Ian Hamilton/Emil Blomberg Nyköpings OK 241:19 16,39 - -
3 Tomas Johansson/Magnus Forsberg OK Motala 242:08 16,45 - -
9 Per-Erik Björklund/Marianne Björklund Bjursås OK 336:07 22,83 - 1

Datum: 2008-08-03
Tävling: Fjällorienteringen Etapp3
Arrangör: Funäsdalens IF
Kategori: Patrull
Distans: Ultra

ÖPPEN_L Banlängd: 14,7 km 12 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Robin Eriksson/Johan Edin IFK Hedemora SK/Malungs OK Skogsmårdarna 350:28 23,87 - -
2 Anders Hansson/Marcus Lundagårds Skogslöparna/Linköpings OK 356:34 24,29 - -
3 Ian Hamilton/Emil Blomberg Nyköpings OK 356:39 24,29 - -
11 Per-Erik Björklund/Marianne Björklund Bjursås OK 532:47 36,29 - 1

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H50 Banlängd: 4,3 km 5 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 29:26 6,91 S 53
2 Per-Erik Björklund Bjursås OK 36:38 8,60 S 45
3 Jan Bergström Grycksbo IF OK 36:39 8,60 S -

Datum: 2008-08-23
Tävling: TunaTing Lång
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50 Banlängd: 5,4 km 27 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Roger Lind Leksands OK 44:02 8,15 - -
2 Hans Andersson Västerbergslagens OL 44:42 8,28 - -
3 Thomas Ericson Alfta-Ösa OK 45:29 8,42 - -
5 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 47:50 8,86 - 56
11 Per-Erik Björklund Bjursås OK 54:19 10,06 - 50

Datum: 2008-09-07
Tävling: DM Lång
Arrangör: OK Malmia
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H50 Banlängd: 5,5 km 27 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Hans Andersson Västerbergslagens OL 46:42 8,49 S -
2 Anders Silvemark Dalaportens OL 46:53 8,52 S -
3 Hans Daniels Malungs OK Skogsmårdarna 46:56 8,53 S -
5 Per-Erik Björklund Bjursås OK 49:05 8,92 S 57
9 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 52:51 9,61 S 54

Datum: 2008-09-13
Tävling: DM-medel
Arrangör: Insjöns IF
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H50 Banlängd: 3,2 km 28 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Hans Daniels Malungs OK Skogsmårdarna 21:16 6,67 - -
2 Ulf Eriksson Stora Tuna OK 23:10 7,26 - -
3 Anders Silvemark Dalaportens OL 23:28 7,36 - -
5 Per-Erik Björklund Bjursås OK 24:17 7,61 - 57
7 Jan-Olof Björklund Bjursås OK 25:52 8,11 - 54

Datum: 2008-10-19
Tävling: Dala-Dubbeln Öppna klasser dag 2
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Nationell
Distans: Lång

Öppen 7 - 135 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Magnus Runsvik OK Kåre 28:20 - - -
2 Stefan Aroneng Hestra IF 28:37 - - -
3 Per-Åke Bladh Forsa OK 30:06 - - -
79 Per-Erik Björklund Bjursås OK 47:00 - - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Ronja Björklund
Född: 1997
Grupp: Grupp 4, Ungdom
Totalpoäng: 441


Datum: 2008-02-16
Tävling: SvealandsM medel SkidO
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Okänd
Distans: Medel

D12 Banlängd: 2,0 km 3 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sara Wadman IFK Moras OK 16:25 8,21 - -
2 Ronja Björklund Bjursås OK 22:51 11,43 - 1

Datum: 2008-02-17
Tävling: SvealandsM lång SkidO
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Okänd
Distans: Lång

D12 Banlängd: 3,0 km 4 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ellen Sarnmark Leksands SK 26:29 8,83 - -
2 Ronja Björklund Bjursås OK 35:05 11,69 - 1

Datum: 2008-05-03
Tävling: Horndal medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D12 Banlängd: 2,4 km 31 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Matilda Dammvik Stora Tuna OK 21:45 9,26 - -
2 Cajsa Martinsson Västerbergslagens OL 23:14 9,89 - -
3 Ellen Sarenmark Leksands OK 24:13 10,30 - -
7 Anna Björklund Bjursås OK 30:12 12,85 - 46
10 Ronja Björklund Bjursås OK 32:45 13,94 - 40

Datum: 2008-05-04
Tävling: Horndal förlängd medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D12 Banlängd: 2,9 km 23 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Kristin Boman Gävle OK 27:00 9,47 - -
2 Matilda Dammvik Stora Tuna OK 27:13 9,55 - -
3 Erica Edman Korsnäs IF OK 28:10 9,88 - -
5 Ronja Björklund Bjursås OK 30:13 10,60 - 54
15 Anna Björklund Bjursås OK 41:20 14,50 - 31

Datum: 2008-05-10
Tävling: Barkenträffen Medel
Arrangör: Smedjebackens OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D12 - 27 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sara Wadman IFK Moras OK 21:45 - - -
2 Erica Edman Korsnäs IF OK 24:11 - - -
3 Hanna Fors Kvarnsvedens GOIF OK 25:58 - - -
8 Ronja Björklund Bjursås OK 30:37 - - 47
14 Anna Björklund Bjursås OK 35:59 - - 36

Datum: 2008-05-20
Tävling: Krets-u
Arrangör: Karlsbyhedens IK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D12 Banlängd: 2,2 km 9 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Edman, Erica Korsnäs IF OK 25:04 11,39 - -
2 Björklund, Ronja Bjursås OK 28:02 12,74 - 45
3 Björklund, Anna Bjursås OK 29:24 13,36 - 43

Datum: 2008-05-27
Tävling: Krets-Userie
Arrangör: Bjursås OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D12 Banlängd: 2,5 km 8 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erica Edman Korsnäs IF OK 23:54 9,47 - -
2 Kajsa Mattsson OK Kåre 27:02 10,71 - -
3 Cecilia Kruscoph Korsnäs IF OK 30:36 12,12 - -
4 Anna Björklund Bjursås OK 35:25 14,03 - 36
Ronja Björklund Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-06-06
Tävling: Alftafejden Medel
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D12 Banlängd: 2,5 km 13 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sara Wadman IFK Moras OK 21:38 8,76 - -
2 Ellen Forsgren Forsa OK 25:06 10,16 - -
3 Elin Peterson Älvdalens IF OK 25:37 10,37 - -
7 Anna Björklund Bjursås OK 34:40 14,04 - 40
9 Ronja Björklund Bjursås OK 46:07 18,67 - 17

Datum: 2008-06-07
Tävling: Alftafejden Lång
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 Banlängd: 2,1 km 14 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sara Wadman IFK Moras OK 19:20 9,08 - -
2 Kristin Boman Gävle OK 21:09 9,93 - -
3 Ronja Björklund Bjursås OK 21:38 10,16 - 59
10 Anna Björklund Bjursås OK 27:25 12,87 - 53

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D11 - 166 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erica Edman Korsnäs IF OK 15:29 - - -
2 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarna 15:32 - - -
3 Dorte Narum OL Vallset/Stange 16:15 - - -
13 Ronja Björklund Bjursås OK 18:43 - - 56

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D11 - 166 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Mai Ly Sorri GOIF Tjalve 17:51 - - -
2 Dorte Narum OL Vallset/Stange 19:00 - - -
3 Erica Edman Korsnäs IF OK 19:10 - - -
42 Ronja Björklund Bjursås OK 27:26 - - 43

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D11 - 166 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarna 16:53 - - -
2 Emma Bränneby OK Kolmården 18:10 - - -
3 Anna Dahlgren-Rosén Järla IF OK 18:31 - - -
11 Ronja Björklund Bjursås OK 19:15 - - 58

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D11 - 166 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erica Edman Korsnäs IF OK 12:23 - - -
2 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarna 12:51 - - -
3 Dorte Narum OL Vallset/Stange 12:54 - - -
17 Ronja Björklund Bjursås OK 15:06 - - 57

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D11 Banlängd: 4,0 km 166 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarna 86:54 21,73 - -
2 Erica Edman Korsnäs IF OK 86:56 21,73 - -
3 Mai Ly Sorri GOIF Tjalve 92:38 23,16 - -
15 Ronja Björklund Bjursås OK 105:42 26,43 - 41

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D12 Banlängd: 2,5 km 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erica Edman Korsnäs IF OK 26:29 10,55 - -
2 Anna Björklund Bjursås OK 28:43 11,44 - 45
3 Ronja Björklund Bjursås OK 30:26 12,12 - 43

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 Banlängd: 2,3 km 19 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erica Edman Korsnäs IF OK 26:47 11,49 - -
2 Sara Wadman IFK Moras OK 29:55 12,84 - -
3 Matilda Dammvik Stora Tuna OK 30:59 13,30 - -
6 Ronja Björklund Bjursås OK 35:24 15,19 - 54
13 Anna Björklund Bjursås OK 47:04 20,20 - 42

Datum: 2008-08-23
Tävling: TunaTing Lång
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 Banlängd: 3,0 km 29 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Cajsa Martinsson Västerbergslagens OL 34:25 11,32 - -
2 Erica Edman Korsnäs IF OK 35:17 11,61 - -
3 Elin Peterson Älvdalens IF OK 37:19 12,28 - -
15 Ronja Björklund Bjursås OK 48:14 15,87 - 47
20 Anna Björklund Bjursås OK 55:09 18,14 - 40

Datum: 2008-08-26
Tävling: Krets-U
Arrangör: Svärdsjö IF
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D12 Banlängd: 3,7 km 8 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erica Edman Korsnäs IF OK 24:24 6,59 - -
2 Ronja Björklund Bjursås OK 26:55 7,27 - 45
3 Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 27:29 7,43 - -
4 Anna Björklund Bjursås OK 36:18 9,81 - 35

Datum: 2008-09-06
Tävling: KretsU
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Sprint

D12 Banlängd: 2,3 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erica Edman Korsnäs IF OK 8:33 3,67 - -
2 Cecilia Kruskopf Korsnäs IF OK 9:37 4,13 - -
3 Ronja Björklund Bjursås OK 10:25 4,47 - 41
5 Anna Björklund Bjursås OK 11:35 4,97 - 37

Datum: 2008-09-07
Tävling: DM Lång
Arrangör: OK Malmia
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D12 Banlängd: 3,0 km 24 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sara Wadman IFK Moras OK 25:03 8,35 - -
2 Erica Edman Korsnäs IF OK 25:06 8,37 - -
3 Cajsa Martinsson Västerbergslagens OL 25:17 8,43 - -
9 Ronja Björklund Bjursås OK 28:45 9,58 - 56
20 Anna Björklund Bjursås OK 48:51 16,28 - 36

Datum: 2008-09-13
Tävling: DM-medel
Arrangör: Insjöns IF
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D12 Banlängd: 2,5 km 25 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ellen Sarenmark Leksands OK 15:42 6,41 - -
2 Sara Wadman IFK Moras OK 16:16 6,64 - -
3 Erica Edman Korsnäs IF OK 16:45 6,84 - -
18 Anna Björklund Bjursås OK 26:01 10,62 - 40
Ronja Björklund Bjursås OK Ej start - - -

Datum: 2008-10-18
Tävling: Dala-Dubbeln Stafett
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Budkavle
Distans: Medel

D12 - 119 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarn Linnéa Golsäter Eksjö SOK 44:00 - - -
2 Anna Dahlgren-Rosén Järla IF OK Andrea Svensson Finspångs SOK 44:01 - - -
3 Sofia Wiell OK Kolmården Emma Bränneby OK Kolmården 44:02 - - -
48 Ronja Björklund/Anna Björklund Bjursås OK 54:48 - - 1

Datum: 2008-10-19
Tävling: Dala-Dubbeln Patrull
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Patrull
Distans: Ultra

D12 - 125 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarn Linnéa Golsäter Eksjö SOK 35:33 - - -
2 Karin Björnlinger IK Vista Petra Gunnarsdotte Tenhults SOK 36:07 - - -
3 Tilda Johansson OK Orion Moa Pettersson OK Dacke 37:21 - - -
49 Ronja BjörklundAnna Björklund Bjursås OK 52:13 - - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Lisa Borgert Isaks
Född: 1978
Grupp: Grupp 3, Damer
Totalpoäng: 2


Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

Ö2 - 381 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Rikard Andersson Hästveda OK 21:34 - - -
1 Lars Dalgaard Raumar OL 21:34 - - -
3 Björn Cederberg Vänersborgs SK 23:23 - - -
117 Ulrika Hovdebo Bjursås OK 39:07 - - 1
117 Lisa Borgert Isaks Bjursås OK 39:07 - - 1

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

Ö2 - 381 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Kyrre Sataöen Rond OL 15:16 - - -
2 Henrik Brudsten Härnösands OK 15:20 - - -
3 Roger Walderstedt OK Skogshjortarna 16:39 - - -
209 Ulrika Hovdebo Bjursås OK 31:52 - - 1
210 Lisa Borgert Isaks Bjursås OK 31:53 - - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Anita Carlsson
Född: 1944
Grupp: Grupp 3, Damer
Totalpoäng: 358


Datum: 2008-05-04
Tävling: Horndal förlängd medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D60 Banlängd: 2,5 km 15 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Eva Halvarson OK Kåre 29:04 11,67 G -
2 Karin Josefsson IFK Hedemora OK 30:04 12,07 G -
3 Berit Ivehag Främmestads IK 30:17 12,16 G -
5 Anita Carlsson Bjursås OK 33:57 13,63 S 52
7 Margareta Löfkvist Bjursås OK 35:23 14,21 S 49

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D60 - 223 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Katharina Mo Berge SPK Freidig 37:31 - - -
2 Inger Löfgren Stora Tuna OK 37:59 - - -
3 Gun-Britt Fransson Emmaboda Verda OK 38:04 - - -
129 Anita Carlsson Bjursås OK 62:29 - - 35
149 Margareta Löfkvist Bjursås OK 66:35 - - 31

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D60 - 223 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Birgitta Billstam Järfälla OK 25:57 - - -
2 Mona Hauger Brandval/Kongsvinger OK 27:15 - - -
3 Gun-Britt Fransson Emmaboda Verda OK 27:16 - - -
93 Margareta Löfkvist Bjursås OK 41:13 - - 32
110 Anita Carlsson Bjursås OK 42:32 - - 29

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D60 - 223 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 27:45 - - -
2 Katharina Mo Berge SPK Freidig 28:36 - - -
3 Lucia Hasler OLG Säuliamt 28:57 - - -
72 Margareta Löfkvist Bjursås OK 37:52 - - 50
89 Anita Carlsson Bjursås OK 39:02 - - 49

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D60 - 223 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 30:00 - - -
2 Christina Schedwin FK Herkules 32:29 - - -
3 Lucia Hasler OLG Säuliamt 33:08 - - -
72 Margareta Löfkvist Bjursås OK 44:33 - - 47
104 Anita Carlsson Bjursås OK 48:11 - - 44

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D60 Banlängd: 4,0 km 223 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 165:12 41,30 - -
2 Birgitta Billstam Järfälla OK 181:47 45,45 - -
3 Katharina Mo Berge SPK Freidig 184:20 46,08 - -
73 Margareta Löfkvist Bjursås OK 239:45 59,94 - 2
94 Anita Carlsson Bjursås OK 251:10 62,79 - 1

Datum: 2008-09-07
Tävling: DM Lång
Arrangör: OK Malmia
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D60 Banlängd: 3,6 km 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Eva Halvarson OK Kåre 45:35 12,66 S -
2 Pirkko Stenerhag Västerbergslagens OL 48:05 13,36 S -
3 Maud Nilsson HJS-Vansbro OK 49:40 13,80 S -
6 Anita Carlsson Bjursås OK 65:59 18,33 B 42
7 Margareta Löfkvist Bjursås OK 79:07 21,98 - 28

Datum: 2008-09-20
Tävling: Höstluffen medel
Arrangör: Gävle OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D60 Banlängd: 2,3 km 8 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Åsa Törnström Storviks IF 29:42 13,08 - -
2 Pirkko Piippo Skutskärs OK 30:17 13,34 - -
3 Eva Halvarson OK Kåre 30:52 13,60 - -
7 Anita Carlsson Bjursås OK 42:13 18,60 - 36

Datum: 2008-09-28
Tävling: Hammarslaget medel
Arrangör: OK Hammaren
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D60 Banlängd: 2,5 km 7 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Wahss, Lena IFK Hedemora OK 32:32 13,22 - -
2 Stenerhag, Pirkko Västerbergslagens OL 34:15 13,92 - -
3 Halvarson, Eva OK Kåre 36:21 14,78 - -
5 Carlsson, Anita Bjursås OK 59:15 24,09 - 10

Datum: 2008-10-25
Tävling: Oktoberracet
Arrangör: OK Enen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D60 Banlängd: 2,5 km 17 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Birgitta Billstam Järfälla OK 29:05 11,45 S -
2 Birgitta Klang Långhundra IF 29:15 11,52 S -
3 Kristina Nygren-Frisk Attunda OK 30:17 11,92 S -
9 Anita Carlsson Bjursås OK 35:56 14,15 S 46

Datum: 2008-11-08
Tävling: Novembertävlingarna medel
Arrangör: Tullinge SK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D60 Banlängd: 2,3 km 5 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Gunilla Glanshed IFK Enskede 28:17 12,19 - -
2 Ylva Nilsson Vallentuna-Össeby OL 32:03 13,81 - -
3 Anita Carlsson Bjursås OK 34:39 14,94 - 54

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Hans Carlsson
Född: 1943
Grupp: Grupp 2, Yngre och Äldre Herrar
Totalpoäng: 449


Datum: 2008-05-04
Tävling: Horndal förlängd medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

Öppen 7 Banlängd: 3,6 km 56 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Mikael Andersson Västerbergslagens OL 34:35 9,66 B -
2 Arne Eriksson Tierps SOK 35:00 9,78 B -
3 Kjell Viklund Hofors OK 35:28 9,91 B -
20 Hans Carlsson Bjursås OK 42:48 11,96 B 1

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H65 Banlängd: 2,3 km 21 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karl Johansson IFK Hedemora OK 41:08 17,65 - -
2 Olle Andersson IFK Moras OK 47:36 20,43 - -
3 Kurt Andersson Storviks IF 47:41 20,46 - -
4 Hans Carlsson Bjursås OK 48:45 20,92 - 58
16 Bengt Lock Bjursås OK 67:13 28,85 - 40

Datum: 2008-09-07
Tävling: DM Lång
Arrangör: OK Malmia
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H65 Banlängd: 3,9 km 19 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karl Johansson IFK Hedemora OK 36:03 9,24 S -
2 Folke Björkman Dalaportens OL 39:20 10,09 S -
3 Hans Carlsson Bjursås OK 39:23 10,10 S 59

Datum: 2008-09-13
Tävling: DM-medel
Arrangör: Insjöns IF
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H65 Banlängd: 2,6 km 25 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karl Johansson IFK Hedemora OK 21:02 8,15 - -
2 Sven Gustav Dahlberg IK Jarl Rättvik 23:22 9,06 - -
3 Hans Carlsson Bjursås OK 24:43 9,58 - 57
12 Bengt Lock Bjursås OK 28:25 11,01 - 49
Göte Rickardsson Bjursås OK Ej start - - -

Datum: 2008-09-20
Tävling: Höstluffen medel
Arrangör: Gävle OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H65 Banlängd: 2,7 km 14 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Folke Björkman Dalaportens OL 24:56 9,27 - -
2 Elis Åberg Storviks IF 24:59 9,29 - -
3 Olle Johansson IFK Hedemora OK 26:46 9,95 - -
12 Hans Carlsson Bjursås OK 39:21 14,63 - 31

Datum: 2008-09-21
Tävling: Avestapropagandan Medel
Arrangör: Avesta OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H65 Banlängd: 2,4 km 29 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Elis Åberg Storviks IF 19:49 8,19 - -
2 Hans Carlsson Bjursås OK 20:17 8,38 - 60
3 Jan Johansson IFK Hedemora OK 21:22 8,83 - -

Datum: 2008-09-28
Tävling: Hammarslaget medel
Arrangör: OK Hammaren
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H65 Banlängd: 2,8 km 19 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Johansson, Olle IFK Hedemora OK 27:47 9,99 - -
2 Johansson, Karl IFK Hedemora OK 28:56 10,41 - -
3 Carlsson, Hans Bjursås OK 29:05 10,46 - 59

Datum: 2008-10-18
Tävling: Dala-Dubbeln Öppna klasser dag 1
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Nationell
Distans: Lång

Öppen 7 - 42 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ulf Magnusson Leksands OK 20:46 - - -
2 Hans Carlsson Bjursås OK 28:22 - - 1
3 Toivo Pentonen Hestra IF 29:05 - - -
39 Bengt Lock Bjursås OK 58:10 - - 1

Datum: 2008-10-25
Tävling: Oktoberracet
Arrangör: OK Enen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H65 Banlängd: 2,9 km 37 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karl Johansson IFK Hedemora OK 24:30 8,51 S -
2 Hans Carlsson Bjursås OK 25:45 8,94 S 60
3 Olle Johansson IFK Hedemora OK 27:36 9,58 S -

Datum: 2008-11-08
Tävling: Novembertävlingarna medel
Arrangör: Tullinge SK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H65 Banlängd: 2,7 km 20 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Hans Carlsson Bjursås OK 22:12 8,16 - 65
2 Håkan Sjökvist Söders SOL Tyresö 24:23 8,96 - -
3 Staffan Elmhagen Söders SOL Tyresö 24:25 8,98 - -

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Jan Olof Dahlström
Född: 1944
Grupp: Grupp 2, Yngre och Äldre Herrar
Totalpoäng: 424


Datum: 2008-05-24
Tävling: Faxeträffen
Arrangör: Söderhamns OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 Banlängd: 3,9 km 27 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ola Karlsson Storviks Idrottsförening 37:17 9,51 - -
2 Lasse Holm Storviks Idrottsförening 38:33 9,83 - -
3 Ingvar Forsberg Storviks Idrottsförening 38:48 9,90 - -
10 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 45:15 11,54 - 53
15 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 51:56 13,25 - 46

Datum: 2008-05-31
Tävling: Nationella Medel
Arrangör: Rehns BK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 - 21 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Staffan Stålberg Ockelbo OK 20:36 - S -
2 Bertil Holmgren Gävle OK 21:10 - S -
3 Ingvar Forsberg Storviks IF 21:32 - S -
Jan Olof Dahlström Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-06-06
Tävling: Alftafejden Medel
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 Banlängd: 2,7 km 36 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Anders Sellgren Sigtuna OK 23:44 8,76 G -
2 Hans Ove Johansson Timrå SOK 24:52 9,18 G -
3 Leif Nordin Attunda OK 25:42 9,48 G -
5 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 25:53 9,55 G 57
9 Tommy Lundqvist Bjursås OK 28:09 10,39 S 53
Örjan Persson Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 K - 252 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ola Karlsson Storviks IF 28:55 - - -
2 Tage Sandberg Bromma-Vällingby SOK 29:38 - - -
3 Anders Montelius Boxholm-Mjölby OL 30:42 - - -
43 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 37:54 - - 51
77 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 41:04 - - 48
196 Tommy Lundqvist Bjursås OK 56:51 - - 32
222 Örjan Persson Bjursås OK 66:14 - - 23

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 K - 252 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Per Elfström Årsunda IF 25:07 - - -
2 Ola Karlsson Storviks IF 25:29 - - -
3 Bengt Björk Årsunda IF 25:54 - - -
11 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 28:51 - - 53
14 Tommy Lundqvist Bjursås OK 29:17 - - 52
22 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 30:17 - - 50
173 Örjan Persson Bjursås OK 47:18 - - 16

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 K - 252 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ola Karlsson Storviks IF 26:02 - - -
2 Tage Sandberg Bromma-Vällingby SOK 26:12 - - -
3 Anders Montelius Boxholm-Mjölby OL 27:05 - - -
18 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 30:10 - - 56
28 Tommy Lundqvist Bjursås OK 31:06 - - 55
37 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 31:52 - - 54
230 Örjan Persson Bjursås OK 64:29 - - 21

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 K - 252 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Hans G Bernhard Mariestads FK 21:11 - - -
2 Tage Sandberg Bromma-Vällingby SOK 22:31 - - -
3 Anders Montelius Boxholm-Mjölby OL 23:17 - - -
13 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 25:37 - - 56
30 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 27:06 - - 55
70 Tommy Lundqvist Bjursås OK 31:03 - - 51
147 Örjan Persson Bjursås OK 37:21 - - 45

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 K Banlängd: 4,0 km 252 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Tage Sandberg Bromma-Vällingby SOK 135:54 33,98 - -
2 Ola Karlsson Storviks IF 136:14 34,06 - -
3 Hans G Bernhard Mariestads FK 140:52 35,22 - -
14 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 160:10 40,04 - 36
22 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 161:36 40,40 - 34
127 Tommy Lundqvist Bjursås OK 211:43 52,93 - 1
186 Örjan Persson Bjursås OK 281:38 70,41 - 1

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H60 Banlängd: 3,5 km 16 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Gunnar Tiselius OK Kåre 35:25 10,15 S -
2 Göte Rickardsson Bjursås OK 36:55 10,58 S 45
3 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 37:30 10,74 S 44
4 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 38:06 10,92 S 43
6 Bengt Lock Bjursås OK 44:33 12,77 S 37
9 Örjan Persson Bjursås OK 59:00 16,91 - 22

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 Banlängd: 2,3 km 15 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Bengt Stenerhag Västerbergslagens OL 41:59 18,02 - -
2 Ola Karlsson Storviks IF 44:16 19,00 - -
3 John Johansson HJS-Vansbro OK 47:29 20,38 - -
9 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 57:09 24,53 - 47
12 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 62:54 27,00 - 41
14 Tommy Lundqvist Bjursås OK 68:36 29,44 - 35
15 Örjan Persson Bjursås OK 85:31 36,70 - 18

Datum: 2008-08-24
Tävling: TunaTing Medel
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 Banlängd: 2,5 km 17 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Anders Johansson IFK Moras OK 25:50 10,17 - -
2 Karl-Olov Borg Gävle OK 26:18 10,35 - -
3 Paul-Erik Glasberg Västerbergslagens OL 27:02 10,64 - -
4 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 28:18 11,14 - 56
Jan Olof Dahlström Bjursås OK Ej godk. - - -

Datum: 2008-08-30
Tävling: Trampen Medel
Arrangör: Ludvika OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 Banlängd: 4,0 km 15 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Bengt Stenerhag Västerbergslagens OL 24:10 6,04 - -
2 Paul-Erik Glasberg Västerbergslagens OL 25:20 6,33 - -
3 Sven-Olof Asp Leksands OK 27:03 6,76 - -
9 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 33:18 8,33 - 44
13 Örjan Persson Bjursås OK 44:55 11,23 - 20

Datum: 2008-09-07
Tävling: DM Lång
Arrangör: OK Malmia
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 Banlängd: 4,6 km 22 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Bengt Stenerhag Västerbergslagens OL 40:48 8,87 S -
2 Jan Lund OK Kåre 42:46 9,30 S -
3 Lars Håkansson Dalaportens OL 49:51 10,84 S -
5 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 53:10 11,56 S 49
10 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 55:57 12,16 S 46
13 Tommy Lundqvist Bjursås OK 62:01 13,48 - 40
17 Örjan Persson Bjursås OK 85:06 18,50 - 17

Datum: 2008-09-13
Tävling: DM-medel
Arrangör: Insjöns IF
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 Banlängd: 2,6 km 16 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jan Lund OK Kåre 21:00 8,11 - -
2 Sven-Olof Asp Leksands OK 22:48 8,80 - -
3 Lars Håkansson Dalaportens OL 23:01 8,89 - -
6 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 23:42 9,15 - 58
8 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 23:50 9,20 - 57
11 Tommy Lundqvist Bjursås OK 25:58 10,03 - 53
Örjan Persson Bjursås OK Ej start - - -

Datum: 2008-09-21
Tävling: Avestapropagandan Medel
Arrangör: Avesta OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 Banlängd: 3,0 km 21 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Hans Aurell Gävle OK 25:22 8,34 - -
2 John Johansson HJS-Vansbro OK 25:48 8,49 - -
3 Jörgen Bergström Norbergs OK 28:34 9,40 - -
6 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 29:34 9,73 - 52
8 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 30:02 9,88 - 51
Örjan Persson Bjursås OK Ej godk. - - -

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Maria Danielsson
Född: 1981
Grupp: Grupp 3, Damer
Totalpoäng: 79


Datum: 2008-04-12
Tävling: Lännasprinten Medel
Arrangör: Länna IF
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D21 Banlängd: 3,6 km 50 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karin Hedberg OK Linné 30:29 8,44 S -
2 Rebecka Österberg OK Linné 30:57 8,57 S -
3 Elisabeth Halvarsson IFK Umeå 33:25 9,26 S -
34 Maria Danielsson Bjursås OK 46:55 13,00 B 28

Datum: 2008-05-14
Tävling: Stockholm City Cup Etapp1
Arrangör: OK Södertörn
Kategori: Distrikt
Distans: Medel

M17- Banlängd: 2,4 km 57 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Magnus Grafström Team Stockholm Marathon s 12:37 5,32 S -
2 Tina Junegard Tullinge SK 13:15 5,59 S -
3 Markus Aggefors Klubblös 14:10 5,98 S -
Maria Danielsson Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-07-05
Tävling: Gotlands 2-dagars etapp1
Arrangör: Svaide-Roma SOK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D21 Banlängd: 5,1 km 14 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jenny Andersson Gotlands Bro OK 52:09 10,19 - -
2 Malin Danielsson IF Hagen 52:56 10,34 - -
3 Maria Carlsson Andrarums IF 55:02 10,75 - -
Maria Danielsson Bjursås OK Ej godk. - - -

Datum: 2008-07-06
Tävling: Gotlands 2-dagars etapp2
Arrangör: Svaide-Roma SOK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D21 Banlängd: 5,2 km 14 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Malin Danielsson IF Hagen 43:56 8,53 - -
2 Jenny Andersson Gotlands Bro OK 44:48 8,70 - -
3 Annika Skalberg Gotlands Bro OK 48:48 9,48 - -
5 Maria Danielsson Bjursås OK 53:19 10,35 - 51

Datum: 2008-07-06
Tävling: Gotlands 2-dagars Totalt
Arrangör: Svaide-Roma SOK
Kategori: Sammanlagt etappresultat
Distans: Lång

D21 Banlängd: 5,2 km 14 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Malin Danielsson IF Hagen 96:52 18,81 - -
2 Jenny Andersson Gotlands Bro OK 96:57 18,83 - -
3 Hanna Kask OK Tisaren 108:16 21,02 - -
Maria Danielsson Bjursås OK Ej godk. - - -

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Elin Dicksved
Född: 2001
Grupp: Grupp 4, Ungdom
Totalpoäng: 5


Datum: 2008-05-27
Tävling: Krets-Userie
Arrangör: Bjursås OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

INSKOLNING Banlängd: 1,8 km 54 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Lisa Vestlund Bjursås OK Godk. - - 1
Teodor Hedberg Bjursås OK Godk. - - 1
Vilhelm Andreasson Bjursås OK Godk. - - 1
Lisa Hallgren Bjursås OK Godk. - - 1
Elin Dicksved Bjursås OK Godk. - - 1
Kristin Andersson Bjursås OK Godk. - - 1
Maja Isaks Bjursås OK Godk. - - 1
Maja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Ronja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Isak Bergkvist Bjursås OK Godk. - - 1

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

INSKOLNING Banlängd: 1,6 km 20 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Elin Dicksved Bjursås OK Godk. - - 1
Maja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Ronja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

Inskolning Banlängd: 2,3 km 21 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Vilhelm Andreasson Bjursås OK Godkänd - - 1
Elin Dicksved Bjursås OK Godkänd - - 1
Lisa Vestlund Bjursås OK Godkänd - - 1

Datum: 2008-08-26
Tävling: Krets-U
Arrangör: Svärdsjö IF
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

INSKOLNING Banlängd: 1,6 km 45 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Maja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Lisa Hallgren Bjursås OK Godk. - - 1
Vilhelm Andreasson Bjursås OK Godk. - - 1
Elin Dicksved Bjursås OK Godk. - - 1
Maja Isaks Bjursås OK Godk. - - 1
Ronja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Isak Bergkvist Bjursås OK Godk. - - 1

Datum: 2008-09-06
Tävling: KretsU
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Sprint

INSKOLNING Banlängd: 2,3 km 32 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Ronja Staffas Bjursås OK ej start - - -
Vilhelm Andreasson Bjursås OK Godkänd - - 1
Maja Isaks Bjursås OK Godkänd - - 1
Maja Staffas Bjursås OK Godkänd - - 1
Elin Dicksved Bjursås OK Godkänd - - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Hans Eriksson
Född: 1976
Grupp: Grupp 1, Herrar
Totalpoäng: 176


Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H21 K-1 - 246 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jaakko Röytiö MS Parma 47:08 - - -
2 Fredrik Larsson Norbergs OK 47:41 - - -
3 Daniel Grahn IFK Göteborg 48:38 - - -
37 Hasse Eriksson Bjursås OK 59:32 - - 48

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H21 K-1 - 246 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Daniel Grahn IFK Göteborg 26:02 - - -
2 Crister Nygren Norbergs OK 26:34 - - -
3 Matti Liukkonen Rajamäen Rykmentti 27:01 - - -
56 Hasse Eriksson Bjursås OK 35:39 - - 41

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H21 K-1 - 246 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Viktor Funcke Norbergs OK 36:37 - - -
2 Crister Nygren Norbergs OK 36:43 - - -
3 Matti Liukkonen Rajamäen Rykmentti 39:08 - - -
86 Hasse Eriksson Bjursås OK 55:57 - - 40

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H21 K-1 - 246 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Fredrik Larsson Norbergs OK 35:47 - - -
2 Christian Holmqvist Hestra IF 36:42 - - -
3 Joel Engwall Bodens BK 37:09 - - -
74 Hasse Eriksson Bjursås OK 50:05 - - 46

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H21 K-1 Banlängd: 4,0 km 246 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Daniel Grahn IFK Göteborg 200:08 50,03 - -
2 Viktor Funcke Norbergs OK 200:55 50,23 - -
3 Matti Liukkonen Rajamäen Rykmentti 201:07 50,28 - -
65 Hasse Eriksson Bjursås OK 282:27 70,61 - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Tyra Eriksson
Född: 1934
Grupp: Grupp 3, Damer
Totalpoäng: 405


Datum: 2008-05-10
Tävling: Barkenträffen Medel
Arrangör: Smedjebackens OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D70 - 11 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Berit Bäckman Säterbygdens OK 33:26 - - -
2 Laila Nygren Säterbygdens OK 34:26 - - -
3 Barbro Blom Frölunda OL 37:11 - - -
5 Tyra Eriksson Bjursås OK 39:03 - - 50

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D70 Banlängd: 2,2 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Barbro Blom Frölunda OL 32:49 14,92 S -
2 Majlis Gren Stora Skedvi IK SOFF 32:55 14,96 S -
3 Inger Daniels-Östh Korsnäs IF OK 37:25 17,01 S -
4 Tyra Eriksson Bjursås OK 39:15 17,84 S 38

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D70 Banlängd: 2,3 km 7 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Kerstin Johansson IFK Hedemora OK 46:15 19,85 - -
2 Britta Daniels Malungs OK Skogsmårdarna 51:12 21,97 - -
3 Irma Andersson Rimbo SOK 56:08 24,09 - -
5 Tyra Eriksson Bjursås OK 72:10 30,97 - 39

Datum: 2008-08-17
Tävling: Gustafspinglan
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D70 Banlängd: 2,9 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Kerstin Johansson IFK Hedemora OK 31:58 10,87 - -
2 Irma Andersson Rimbo SOK 34:20 11,68 - -
3 Tyra Eriksson Bjursås OK 41:58 14,27 - 52

Datum: 2008-08-23
Tävling: TunaTing Lång
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D70 Banlängd: 2,5 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Kerstin Johansson IFK Hedemora OK 34:34 13,88 - -
2 Laila Nygren Säterbygdens OK 39:34 15,89 - -
3 Tyra Eriksson Bjursås OK 44:17 17,78 - 55

Datum: 2008-08-24
Tävling: TunaTing Medel
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D70 Banlängd: 2,1 km 8 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Kerstin Johansson IFK Hedemora OK 27:57 13,25 - -
2 Laila Nygren Säterbygdens OK 40:56 19,40 - -
3 Inger Daniels-Östh Korsnäs IF OK 42:41 20,23 - -
5 Tyra Eriksson Bjursås OK 47:47 22,65 - 46

Datum: 2008-08-30
Tävling: Trampen Medel
Arrangör: Ludvika OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D70 Banlängd: 4,0 km 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Kerstin Johansson IFK Hedemora OK 31:40 7,92 - -
2 Gudrun Smeds SK Trim/Virsbo 37:27 9,36 - -
3 Berit Bäckman Säterbygdens OK 40:34 10,14 - -
6 Tyra Eriksson Bjursås OK 42:49 10,70 - 49

Datum: 2008-09-07
Tävling: DM Lång
Arrangör: OK Malmia
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D70 Banlängd: 2,5 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Kerstin Johansson IFK Hedemora OK 34:51 13,94 S -
2 Britta Daniels Malungs OK Skogsmårdarna 48:42 19,48 S -
3 Tyra Eriksson Bjursås OK 50:23 20,15 B 58

Datum: 2008-09-13
Tävling: DM-medel
Arrangör: Insjöns IF
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D70 Banlängd: 1,9 km 8 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Kerstin Johansson IFK Hedemora OK 23:15 12,43 - -
2 Britta Daniels Malungs OK Skogsmårdarna 30:37 16,37 - -
3 Laila Nygren Säterbygdens OK 32:20 17,29 - -
4 Tyra Eriksson Bjursås OK 32:24 17,33 - 56

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Christian Gerken
Född: 1980
Grupp: Grupp 1, Herrar
Totalpoäng: 73


Datum: 2008-06-01
Tävling: DM Sprint
Arrangör: Domnarvets GoIF
Kategori: Nationell
Distans: Sprint

Öppen 8 Banlängd: 2,9 km 18 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erik Sundberg Stora Tuna OK 17:32 6,15 - -
2 Björn Arvidsson Stora Tuna OK 18:23 6,45 - -
3 Tord Hederskog HJS-Vansbro OK 18:25 6,46 - -
Christian Gerken Bjursås OK Ej godk. - - -

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H35 M - 125 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jürgen Lindmark OK Hällen 66:31 - - -
2 Håkan Hanson Falkenbergs OK 66:53 - - -
3 Magnus Johansson OK Hällen 69:46 - - -
91 Christian Gerken Bjursås OK 124:47 - - 1

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H35 M - 125 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Janne Skarner Leksands OK 29:12 - - -
2 Christer Axelsson Tibro OK 29:35 - - -
3 Anders Thorstensson Ljusdals OK 29:52 - - -
81 Christian Gerken Bjursås OK 52:21 - - 4

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H35 M - 125 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Mikael Svensson FK Herkules 31:26 - - -
2 Niklas Larsson FK Herkules 31:44 - - -
3 Håkan Hanson Falkenbergs OK 33:37 - - -
79 Christian Gerken Bjursås OK 46:48 - - 34

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H35 M - 125 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Anders Thorstensson Ljusdals OK 34:17 - - -
2 Magnus Johansson OK Hällen 35:58 - - -
3 Niklas Larsson FK Herkules 36:12 - - -
79 Christian Gerken Bjursås OK 53:28 - - 32

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H35 M Banlängd: 4,0 km 125 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Magnus Johansson OK Hällen 226:11 56,55 - -
2 Patrik Wennberg Skellefteå OK 233:15 58,31 - -
3 Magnus Classon OK Stigen 234:33 58,64 - -
73 Christian Gerken Bjursås OK 350:57 87,74 - 1

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

Öppen 6 Banlängd: 4,0 km 13 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Tommy Göransson Karlsbyhedens IK 35:47 8,95 B -
2 Lena Nordlund Leksands OK 36:35 9,15 B -
3 Per Nordahl Domnarvets GOIF 39:45 9,94 B -
8 Christian Gerken Bjursås OK 50:40 12,67 - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Karin Gerken
Född: 1980
Grupp: Grupp 3, Damer
Totalpoäng: 85


Datum: 2008-06-01
Tävling: DM Sprint
Arrangör: Domnarvets GoIF
Kategori: Nationell
Distans: Sprint

Öppen 4 Banlängd: 2,2 km 19 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Reijo Järvi OK Malmia 15:16 7,07 - -
2 Erik Peterson Älvdalens IF OK 15:45 7,29 - -
3 Johanna Maxén Stora Tuna OK 16:49 7,79 - -
17 Karin Gerker Bjursås OK 32:26 15,02 - 1

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D21 M - 192 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Elin Wegebro Vännäs OK 47:03 - - -
2 Marit Söderqvist Leksands OK 48:52 - - -
3 Maria Pedersen Järfälla OK 50:01 - - -
76 Karin Gerken Bjursås OK 72:16 - - 26

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D21 M - 192 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Marit Söderqvist Leksands OK 34:43 - - -
2 Pernille Buch OK GORM 36:22 - - -
3 Elin Wegebro Vännäs OK 37:53 - - -
141 Karin Gerken Bjursås OK 74:25 - - 1

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D21 M - 192 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Victoria Falkenström IFK Enskede 38:54 - - -
2 Elin Wegebro Vännäs OK 39:49 - - -
3 Johanna Peterson OK Denseln 40:22 - - -
92 Karin Gerken Bjursås OK 55:52 - - 33

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D21 M - 192 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Elin Wegebro Vännäs OK 29:52 - - -
2 Ingeborg Kristine Lind Indre Østfold Orienteringsklubb 29:56 - - -
3 Johanna Peterson OK Denseln 30:35 - - -
143 Karin Gerken Bjursås OK 57:24 - - 22

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D21 M Banlängd: 4,0 km 192 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Marit Söderqvist Leksands OK 216:25 54,10 - -
2 Elin Wegebro Vännäs OK 219:25 54,85 - -
3 Åsa Pettersson IK Vikings OK 222:34 55,64 - -
113 Karin Gerken Bjursås OK 352:44 88,18 - 1

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

Öppen 4 Banlängd: 3,1 km 7 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jessika Särkimäki-Eriks OK Hammaren 45:20 14,72 B -
2 Agneta Adriansson OK Kåre 45:39 14,82 B -
3 Arne Wiklund Karlsbyhedens IK 48:55 15,88 B -
6 Karin Gerken Bjursås OK 53:17 17,30 B 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Ida Hallgren
Född: 1998
Grupp: Grupp 4, Ungdom
Totalpoäng: 126


Datum: 2008-05-27
Tävling: Krets-Userie
Arrangör: Bjursås OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D10 Banlängd: 2,3 km 28 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 15:59 6,87 - -
2 Emmy Fredriksson Korsnäs IF OK 16:11 6,96 - -
3 Vilma Von Krusenstiern OK Kåre 18:24 7,91 - -
21 Ida Hallgren Bjursås OK 27:11 11,69 - 34

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D10 Banlängd: 2,3 km 19 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Vilma Von Krusenstierna OK Kåre 25:42 11,03 - -
2 Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 25:52 11,10 - -
3 Linnea Östlund Kvarnsvedens GOIF OK 31:12 13,39 - -
7 Ida Hallgren Bjursås OK 34:46 14,92 - 51

Datum: 2008-08-23
Tävling: TunaTing Lång
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D10 Banlängd: 2,4 km 26 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Carolina Olsson Älvdalens IF OK 21:42 9,16 - -
2 Erika Duhlbo IFK Moras OK 23:14 9,80 - -
3 Tova Olsson Grycksbo IF OK 23:20 9,85 - -
19 Kristin Andersson Bjursås OK 34:00 14,35 - 49
23 Ida Hallgren Bjursås OK 41:46 17,62 - 41

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Johan Hallgren
Född: 1964
Grupp: Grupp 2, Yngre och Äldre Herrar
Totalpoäng: 161


Datum: 2008-05-17
Tävling: OL-touren Medel
Arrangör: OK Kåre
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H40 Banlängd: 4,4 km 44 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sten Leandersson OK Tyr 30:39 7,00 - -
2 Thomas Höjsgaard Leksands OK 32:05 7,32 - -
3 Mats Fryxell Tullinge SK 32:16 7,37 - -
4 Johan Hallgren Bjursås OK 33:00 7,53 - 58

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H40 Banlängd: 2,3 km 18 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lars Johansson Karlsbyhedens IK 47:17 20,29 - -
2 Tomas L Löfgren Stora Tuna OK 48:59 21,02 - -
3 Mats Bayard Stora Tuna OK 50:19 21,60 - -
7 Johan Hallgren Bjursås OK 56:24 24,21 - 52

Datum: 2008-08-23
Tävling: TunaTing Lång
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H40 Banlängd: 6,4 km 25 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lars Johansson Karlsbyhedens IK 45:07 7,08 - -
2 Thomas Höjsgaard Leksands OK 50:45 7,97 - -
3 Jan Nordqvist Västerbergslagens OL 50:46 7,97 - -
8 Johan Hallgren Bjursås OK 59:00 9,26 - 51

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Lisa Hallgren
Född: 2001
Grupp: Grupp 4, Ungdom
Totalpoäng: 5


Datum: 2008-05-20
Tävling: Krets-u
Arrangör: Karlsbyhedens IK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

INSKOLNING Banlängd: 1,9 km 60 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Isaks, Maja Bjursås OK Godk. - - 1
Hedberg, Teodor Bjursås OK Godk. - - 1
Hallgren, Lisa Bjursås OK Godk. - - 1
Andersson, Kristin Bjursås OK Godk. - - 1
Vestlund, Lisa Bjursås OK Godk. - - 1
Bergkvist, Isak Bjursås OK Godk. - - 1

Datum: 2008-05-27
Tävling: Krets-Userie
Arrangör: Bjursås OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

INSKOLNING Banlängd: 1,8 km 54 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Lisa Vestlund Bjursås OK Godk. - - 1
Teodor Hedberg Bjursås OK Godk. - - 1
Vilhelm Andreasson Bjursås OK Godk. - - 1
Lisa Hallgren Bjursås OK Godk. - - 1
Elin Dicksved Bjursås OK Godk. - - 1
Kristin Andersson Bjursås OK Godk. - - 1
Maja Isaks Bjursås OK Godk. - - 1
Maja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Ronja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Isak Bergkvist Bjursås OK Godk. - - 1

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

U1 Banlängd: 2,3 km 3 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Mattias Rylander IFK Moras OK 22:45 9,76 - -
2 Lisa Hallgren Bjursås OK 26:29 11,37 - 1
3 Elin Norlin IFK Moras OK 42:40 18,31 - -

Datum: 2008-08-23
Tävling: TunaTing Lång
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

U1 Banlängd: 1,9 km 8 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Tilda Östberg Stora Tuna OK 17:39 9,10 - -
2 Daniel Ståhl Järbo OK 18:30 9,54 - -
3 Petter Hagberg Avesta OK 20:39 10,64 - -
8 Lisa Hallgren Bjursås OK 35:18 18,20 - 1

Datum: 2008-08-26
Tävling: Krets-U
Arrangör: Svärdsjö IF
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

INSKOLNING Banlängd: 1,6 km 45 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Maja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Lisa Hallgren Bjursås OK Godk. - - 1
Vilhelm Andreasson Bjursås OK Godk. - - 1
Elin Dicksved Bjursås OK Godk. - - 1
Maja Isaks Bjursås OK Godk. - - 1
Ronja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Isak Bergkvist Bjursås OK Godk. - - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Daniel Hammarström
Född: 1984
Grupp: Grupp 1, Herrar
Totalpoäng: 49


Datum: 2008-06-01
Tävling: DM Sprint
Arrangör: Domnarvets GoIF
Kategori: Nationell
Distans: Sprint

H21 Banlängd: 3,2 km 34 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Henrik Löfås Stora Tuna OK 14:37 4,61 - -
2 Håkan Eriksson Malungs OK Skogsmårdarna 15:15 4,81 - -
3 Julian Dent Malungs OK Skogsmårdarna 15:21 4,84 - -
30 Daniel Hammarström Bjursås OK 22:31 7,10 - 30

Datum: 2008-08-02
Tävling: Fjällorienteringen Etapp2
Arrangör: Funäsdalens IF
Kategori: Patrull
Distans: Ultra

DIR_L - 3 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Tore Fagervold/Christer Morell Jernbaneverken/OK Kåre 122:35 - - -
2 Emma Eriksson/Daniel Hammarström Eksjö OK/Bjursås OK 174:29 - - 1
3 Lars-Göran Dahl/Anna Westerlund Litsbygdens SK/Selånger SOK 218:37 - - -

Datum: 2008-08-03
Tävling: Fjällorienteringen Etapp3
Arrangör: Funäsdalens IF
Kategori: Patrull
Distans: Ultra

DIR_K - 4 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Daniel Hammarström/Emma Eriksson Bjursås OK/Eksjö OK 111:50 - - 1
2 Lars-Göran Dahl/Anna Westerlund Litsbygdens SK/Selånger SOK 119:46 - - -
3 Elisabeth Johansson/Anders Johansson IFK Mora OK 132:27 - - -

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H21 Banlängd: 8,3 km 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Peter Löfås Stora Tuna OK 55:25 6,71 S -
2 Henrik Thomson OK Kåre 57:34 6,97 S -
3 Per Åkesson Boxholm-Mjölby OL 60:20 7,30 S -
8 Daniel Hammarström Bjursås OK 85:19 10,33 - 17

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Siv Hasselgrund
Född: 1939
Grupp: Grupp 3, Damer
Totalpoäng: 475


Datum: 2008-04-27
Tävling: Veteranträffen
Arrangör: Österfärnebo IF
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D60 Banlängd: 3,0 km 32 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Solveig Dillman Hammarby IF OF 36:12 12,07 - -
2 Dagny Gustavsson Sigtuna OK 41:04 13,69 - -
3 Lena Leandersson Älvdalens IF OK 42:34 14,19 - -
18 Siv Hasselgrund Bjursås OK 52:19 17,44 - 48
21 Margareta Löfkvist Bjursås OK 57:17 19,09 - 43

Datum: 2008-05-01
Tävling: Nationella Medel
Arrangör: Norbergs OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D65 Banlängd: 2,2 km 19 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Asta Sjöberg Lindebygdens OK 25:30 11,81 - -
2 Inger Olsson Sala OK 27:08 12,56 - -
3 Elwy Wetterskoog Hällefors OK 28:22 13,13 - -
7 Siv Hasselgrund Bjursås OK 31:37 14,64 B 51

Datum: 2008-05-02
Tävling: Annorlunda
Arrangör: Norbergs OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D65 Banlängd: 3,0 km 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lena Leandersson Älvdalens IF OK 28:12 9,53 - -
2 Gunborg Westin Leksands OK 31:46 10,73 - -
3 Inger Lundh OK Norden 31:53 10,77 - -
6 Siv Hasselgrund Bjursås OK 32:21 10,93 B 59

Datum: 2008-05-03
Tävling: Horndal medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D65 Banlängd: 2,0 km 20 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lena Leandersson Älvdalens IF OK 28:01 13,94 G -
2 Ing-Marie Mozelius Stora Tuna OK 30:33 15,20 G -
3 Margareta Skoog Valbo Allmänna IF 31:54 15,87 G -
4 Siv Hasselgrund Bjursås OK 33:08 16,48 S 54

Datum: 2008-05-04
Tävling: Horndal förlängd medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D65 Banlängd: 2,4 km 17 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lena Leandersson Älvdalens IF OK 24:44 10,48 G -
2 Ing-Marie Mozelius Stora Tuna OK 28:41 12,15 S -
3 Siv Stam Säterbygdens OK 30:33 12,94 S -
9 Siv Hasselgrund Bjursås OK 34:41 14,70 S 48

Datum: 2008-05-10
Tävling: Barkenträffen Medel
Arrangör: Smedjebackens OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D65 - 15 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lena Leandersson Älvdalens IF OK 22:33 - - -
2 Gunborg Westin Leksands OK 25:59 - - -
3 Ing-Marie Mozelius Stora Tuna OK 28:43 - - -
5 Siv Hasselgrund Bjursås OK 31:41 - - 48

Datum: 2008-05-11
Tävling: Barkenträffen Lång
Arrangör: Smedjebackens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D65 - 14 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lena Leandersson Älvdalens IF OK 30:53 - - -
2 Ing-Marie Mozelius Stora Tuna OK 37:43 - - -
3 Irma Bjärud Västerbergslagens OL 42:59 - - -
4 Siv Hasselgrund Bjursås OK 43:42 - - 54

Datum: 2008-05-17
Tävling: OL-touren Medel
Arrangör: OK Kåre
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D65 Banlängd: 2,4 km 13 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lena Leandersson Älvdalens IF 31:29 13,17 - -
2 Siv Hasselgrund Bjursås OK 34:05 14,26 - 60
3 Siv Stam Säterbygdens 35:06 14,69 - -

Datum: 2008-05-29
Tävling: Veteran VM Sprint Kval
Arrangör: Portugal WMOC
Kategori: Nationell
Distans: Sprint

W65-2 Banlängd: 1,4 km 68 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Birgitta Olsson Ronneby OK 13:46 9,69 - -
2 Trish Faulkner PAPO, NZL 15:37 11,00 - -
3 Ann Ingwersen PARAWANGA ORI, AUS 16:45 11,80 - -
49 Siv Hasselgrund Bjursås OK 24:01 16,91 - 26

Datum: 2008-05-30
Tävling: Veteran VM Sprint Final
Arrangör: Portugal WMOC
Kategori: VM, EM, NoM
Distans: Sprint

W65-B Banlängd: 1,1 km 59 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Leena Paatero Espoon Suunta, FIN 11:21 9,91 - -
2 KIIRA TARASSOVA ORIENTUUR, EST 11:38 10,16 - -
3 Monica Niklasson Falkopings AIK OK 11:54 10,39 - -
47 Siv Hasselgrund Bjursås OK 28:13 24,64 - 3

Datum: 2008-06-01
Tävling: DM Sprint
Arrangör: Domnarvets GoIF
Kategori: Nationell
Distans: Sprint

D60 Banlängd: 1,9 km 4 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Eva Halvarson OK Kåre 23:17 12,00 - -
2 Siv Hasselgrund Bjursås OK 31:31 16,25 - 60
3 Laila Nygren Säterbygdens OK 37:05 19,12 - -

Datum: 2008-06-02
Tävling: Veteran VM Lång Kval 1
Arrangör: Portugal WMOC
Kategori: Nationell
Distans: Lång

W65-1 Banlängd: 3,3 km 56 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Torid Kvaal Freidig Spk, NOR 28:05 8,51 - -
2 Liudmila Labutina MPEI MOSCOW, RUS 29:31 8,94 - -
3 Vigenstad Astrid Lillehammer OK, NOR 31:33 9,56 - -
17 Siv Hasselgrund Bjursås OK 39:44 12,04 - 49

Datum: 2008-06-05
Tävling: Veteran VM Lång Final
Arrangör: Portugal WMOC
Kategori: VM, EM, NoM
Distans: Lång

W65-A Banlängd: 4,2 km 77 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Birgitta Olsson Ronneby OK 39:16 9,35 - -
2 Vigenstad Astrid Lillehammer OK 44:47 10,66 - -
3 Gunnel Svensson IK Ymer Borås 46:09 10,99 - -
29 Siv Hasselgrund Bjursås OK 63:45 15,18 - 61

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D65 - 146 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Birgitta Olsson Ronneby OK 29:28 - - -
2 Birgitta Johansson Kristinehamns OK 32:04 - - -
3 Birgitta Stenström Vänersborgs SK 34:53 - - -
125 Siv Hasselgrund Bjursås OK 67:44 - - 24

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D65 - 146 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Birgitta Olsson Ronneby OK 25:51 - - -
2 Mariann Kjellberg Bredareds IF 29:36 - - -
3 Ulla Lindhe IK Stern 29:41 - - -
25 Siv Hasselgrund Bjursås OK 35:43 - - 47

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D65 - 146 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Birgitta Olsson Ronneby OK 24:28 - - -
2 Birgitta Johansson Kristinehamns OK 24:47 - - -
3 Eva von Heijne Sigtuna OK 25:39 - - -
17 Siv Hasselgrund Bjursås OK 28:34 - - 56

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D65 - 146 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Birgitta Olsson Ronneby OK 31:15 - - -
2 Ing-Marie Mozelius Stora Tuna OK 35:34 - - -
3 Gunnel Svensson IK Ymer 35:43 - - -
9 Siv Hasselgrund Bjursås OK 39:24 - - 56

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D65 Banlängd: 4,0 km 146 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Birgitta Olsson Ronneby OK 147:31 36,88 - -
2 Ing-Marie Mozelius Stora Tuna OK 171:35 42,90 - -
3 Gunnel Svensson IK Ymer 173:10 43,29 - -
43 Siv Hasselgrund Bjursås OK 220:15 55,06 - 11

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D60 Banlängd: 3,1 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ing-Marie Mozelius Stora Tuna OK 41:25 13,40 S -
2 Gunborg Westin Leksands OK 42:53 13,88 S -
3 Margareta Löfkvist Bjursås OK 44:35 14,43 S 43
4 Siv Hasselgrund Bjursås OK 45:20 14,67 S 42

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D65 Banlängd: 2,3 km 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lena Leandersson Älvdalens IF OK 60:34 25,99 - -
2 Ing-Marie Mozelius Stora Tuna OK 62:46 26,94 - -
3 Siv Stam Säterbygdens OK 68:04 29,21 - -
4 Siv Hasselgrund Bjursås OK 68:44 29,50 - 54

Datum: 2008-08-17
Tävling: Gustafspinglan
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D65 Banlängd: 3,1 km 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ing-Marie Mozelius Stora Tuna OK 34:52 11,25 - -
2 Britta Olsson Stora Skedvi IK SOFF 39:02 12,59 - -
3 Siv Hasselgrund Bjursås OK 39:03 12,60 - 59

Datum: 2008-08-23
Tävling: TunaTing Lång
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D65 Banlängd: 3,0 km 8 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Gunborg Westin Leksands OK 45:58 15,48 - -
2 Irma Bjärud Västerbergslagens OL 49:27 16,65 - -
3 Siv Stam Säterbygdens OK 53:57 18,16 - -
4 Siv Hasselgrund Bjursås OK 54:08 18,23 - 55

Datum: 2008-08-24
Tävling: TunaTing Medel
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D65 Banlängd: 2,1 km 11 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Irma Bjärud Västerbergslagens OL 37:35 17,81 - -
2 Siv Hasselgrund Bjursås OK 38:21 18,18 - 60
3 Kerstin Ahnlen OK Hammaren 38:45 18,36 - -

Datum: 2008-08-30
Tävling: Trampen Medel
Arrangör: Ludvika OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D65 Banlängd: 4,0 km 9 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ing-Marie Mozelius Stora Tuna OK 27:51 6,96 - -
2 Siv Hasselgrund Bjursås OK 29:53 7,47 - 60
3 Siv Stam Säterbygdens OK 33:48 8,45 - -

Datum: 2008-09-07
Tävling: DM Lång
Arrangör: OK Malmia
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D65 Banlängd: 3,2 km 9 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lena Leandersson Älvdalens IF OK 36:50 11,51 S -
2 Ing-Marie Mozelius Stora Tuna OK 46:58 14,68 S -
3 Gunborg Westin Leksands OK 48:18 15,09 S -
4 Siv Hasselgrund Bjursås OK 50:00 15,63 S 56

Datum: 2008-09-13
Tävling: DM-medel
Arrangör: Insjöns IF
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D65 Banlängd: 1,9 km 9 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lena Leandersson Älvdalens IF OK 19:05 10,20 - -
2 Ing-Marie Mozelius Stora Tuna OK 20:50 11,14 - -
3 Siv Hasselgrund Bjursås OK 23:58 12,82 - 53

Datum: 2008-09-20
Tävling: Veteran RM medel
Arrangör: Svanesunds GIF
Kategori: SM, RM, Landslagstest
Distans: Medel

D65 Banlängd: 2,2 km 40 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Birgitta Olsson Ronneby OK 28:12 12,94 G -
2 Birgitta Johansson Kristinehamns OK 28:54 13,26 G -
3 Gunnel Svensson IK Ymer 31:24 14,40 G -
38 Siv Hasselgrund Bjursås OK 73:45 33,83 - 1

Datum: 2008-09-21
Tävling: Veteran RM lång
Arrangör: Svanesunds GIF
Kategori: SM, RM, Landslagstest
Distans: Lång

D65 Banlängd: 3,1 km 40 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Birgitta Olsson Ronneby OK 34:25 11,07 G -
2 Ulla Lindhe IK Stern 36:10 11,63 G -
3 Gunnel Svensson IK Ymer 37:48 12,15 G -
38 Siv Hasselgrund Bjursås OK 65:10 20,95 - 41

Datum: 2008-09-28
Tävling: Hammarslaget medel
Arrangör: OK Hammaren
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D65 Banlängd: 2,5 km 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Skoog, Margareta Valbo Allmänna IF 36:39 14,90 - -
2 Persson, Ann-Margret Gävle OK 41:07 16,71 - -
3 Wiberg, Doris Gävle OK 44:36 18,13 - -
5 Hasselgrund, Siv Bjursås OK 47:24 19,27 - 47

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Jonatan Hedberg
Född: 1996
Grupp: Grupp 4, Ungdom
Totalpoäng: 50


Datum: 2008-05-20
Tävling: Krets-u
Arrangör: Karlsbyhedens IK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H12 Banlängd: 2,3 km 21 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Åberg, Emil Korsnäs IF OK 18:43 8,14 - -
2 Bergkvist, Albin Bjursås OK 19:55 8,66 - 45
3 Gustafsson, Jacob OK Kåre 20:20 8,84 - -
6 Andersson, Rikard Bjursås OK 26:59 11,73 - 37
7 Isaks, Viktor Bjursås OK 27:19 11,88 - 37
14 Hedberg, Jonatan Bjursås OK 42:22 18,42 - 22

Datum: 2008-05-27
Tävling: Krets-Userie
Arrangör: Bjursås OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H12 Banlängd: 2,5 km 17 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Albin Bergkvist Bjursås OK 21:23 8,47 - 46
2 Jacob Gustafsson OK Kåre 21:26 8,49 - -
3 Rikard Andersson Bjursås OK 25:24 10,06 - 41
6 Viktor Isaks Bjursås OK 29:30 11,68 - 36
9 Jonatan Hedberg Bjursås OK 38:00 15,05 - 28

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Teodor Hedberg
Född: 2000
Grupp: Grupp 4, Ungdom
Totalpoäng: 2


Datum: 2008-05-20
Tävling: Krets-u
Arrangör: Karlsbyhedens IK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

INSKOLNING Banlängd: 1,9 km 60 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Isaks, Maja Bjursås OK Godk. - - 1
Hedberg, Teodor Bjursås OK Godk. - - 1
Hallgren, Lisa Bjursås OK Godk. - - 1
Andersson, Kristin Bjursås OK Godk. - - 1
Vestlund, Lisa Bjursås OK Godk. - - 1
Bergkvist, Isak Bjursås OK Godk. - - 1

Datum: 2008-05-27
Tävling: Krets-Userie
Arrangör: Bjursås OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

INSKOLNING Banlängd: 1,8 km 54 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Lisa Vestlund Bjursås OK Godk. - - 1
Teodor Hedberg Bjursås OK Godk. - - 1
Vilhelm Andreasson Bjursås OK Godk. - - 1
Lisa Hallgren Bjursås OK Godk. - - 1
Elin Dicksved Bjursås OK Godk. - - 1
Kristin Andersson Bjursås OK Godk. - - 1
Maja Isaks Bjursås OK Godk. - - 1
Maja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Ronja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Isak Bergkvist Bjursås OK Godk. - - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Ulrika Hovdebo
Född: 1978
Grupp: Grupp 3, Damer
Totalpoäng: 2


Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

Ö2 - 381 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Rikard Andersson Hästveda OK 21:34 - - -
1 Lars Dalgaard Raumar OL 21:34 - - -
3 Björn Cederberg Vänersborgs SK 23:23 - - -
117 Ulrika Hovdebo Bjursås OK 39:07 - - 1
117 Lisa Borgert Isaks Bjursås OK 39:07 - - 1

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

Ö2 - 381 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Kyrre Sataöen Rond OL 15:16 - - -
2 Henrik Brudsten Härnösands OK 15:20 - - -
3 Roger Walderstedt OK Skogshjortarna 16:39 - - -
209 Ulrika Hovdebo Bjursås OK 31:52 - - 1
210 Lisa Borgert Isaks Bjursås OK 31:53 - - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Maja Isaks
Född: 2002
Grupp: Grupp 4, Ungdom
Totalpoäng: 4


Datum: 2008-05-20
Tävling: Krets-u
Arrangör: Karlsbyhedens IK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

INSKOLNING Banlängd: 1,9 km 60 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Isaks, Maja Bjursås OK Godk. - - 1
Hedberg, Teodor Bjursås OK Godk. - - 1
Hallgren, Lisa Bjursås OK Godk. - - 1
Andersson, Kristin Bjursås OK Godk. - - 1
Vestlund, Lisa Bjursås OK Godk. - - 1
Bergkvist, Isak Bjursås OK Godk. - - 1

Datum: 2008-05-27
Tävling: Krets-Userie
Arrangör: Bjursås OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

INSKOLNING Banlängd: 1,8 km 54 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Lisa Vestlund Bjursås OK Godk. - - 1
Teodor Hedberg Bjursås OK Godk. - - 1
Vilhelm Andreasson Bjursås OK Godk. - - 1
Lisa Hallgren Bjursås OK Godk. - - 1
Elin Dicksved Bjursås OK Godk. - - 1
Kristin Andersson Bjursås OK Godk. - - 1
Maja Isaks Bjursås OK Godk. - - 1
Maja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Ronja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Isak Bergkvist Bjursås OK Godk. - - 1

Datum: 2008-08-26
Tävling: Krets-U
Arrangör: Svärdsjö IF
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

INSKOLNING Banlängd: 1,6 km 45 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Maja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Lisa Hallgren Bjursås OK Godk. - - 1
Vilhelm Andreasson Bjursås OK Godk. - - 1
Elin Dicksved Bjursås OK Godk. - - 1
Maja Isaks Bjursås OK Godk. - - 1
Ronja Staffas Bjursås OK Godk. - - 1
Isak Bergkvist Bjursås OK Godk. - - 1

Datum: 2008-09-06
Tävling: KretsU
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Sprint

INSKOLNING Banlängd: 2,3 km 32 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
Ronja Staffas Bjursås OK ej start - - -
Vilhelm Andreasson Bjursås OK Godkänd - - 1
Maja Isaks Bjursås OK Godkänd - - 1
Maja Staffas Bjursås OK Godkänd - - 1
Elin Dicksved Bjursås OK Godkänd - - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Viktor Isaks
Född: 1997
Grupp: Grupp 4, Ungdom
Totalpoäng: 276


Datum: 2008-05-20
Tävling: Krets-u
Arrangör: Karlsbyhedens IK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H12 Banlängd: 2,3 km 21 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Åberg, Emil Korsnäs IF OK 18:43 8,14 - -
2 Bergkvist, Albin Bjursås OK 19:55 8,66 - 45
3 Gustafsson, Jacob OK Kåre 20:20 8,84 - -
6 Andersson, Rikard Bjursås OK 26:59 11,73 - 37
7 Isaks, Viktor Bjursås OK 27:19 11,88 - 37
14 Hedberg, Jonatan Bjursås OK 42:22 18,42 - 22

Datum: 2008-05-27
Tävling: Krets-Userie
Arrangör: Bjursås OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H12 Banlängd: 2,5 km 17 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Albin Bergkvist Bjursås OK 21:23 8,47 - 46
2 Jacob Gustafsson OK Kåre 21:26 8,49 - -
3 Rikard Andersson Bjursås OK 25:24 10,06 - 41
6 Viktor Isaks Bjursås OK 29:30 11,68 - 36
9 Jonatan Hedberg Bjursås OK 38:00 15,05 - 28

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H11 - 232 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Michael Imhof OL Regio Wil 17:25 - - -
2 Filip Jakobsson Degerfors OK 17:42 - - -
3 Ola Andersson Stigmännen Karlshamns OK 17:49 - - -
84 Rikard Andersson Bjursås OK 26:11 - - 51
133 Viktor Isaks Bjursås OK 29:52 - - 47

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H11 - 232 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Emil Petersson OK Nolaskogsarna 14:50 - - -
2 Simon Hector Snättringe SK 15:46 - - -
3 Johan Wennermark OK Skogsfalken 15:54 - - -
105 Viktor Isaks Bjursås OK 28:24 - - 34
144 Rikard Andersson Bjursås OK 31:39 - - 28

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H11 - 232 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Simon Hector Snättringe SK 14:14 - - -
2 Emil Petersson OK Nolaskogsarna 15:16 - - -
3 Michael Imhof OL Regio Wil 15:43 - - -
115 Rikard Andersson Bjursås OK 25:33 - - 49
165 Viktor Isaks Bjursås OK 29:35 - - 45

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H11 - 232 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Emil Petersson OK Nolaskogsarna 11:17 - - -
2 Simon Hector Snättringe SK 11:39 - - -
3 Michael Imhof OL Regio Wil 11:41 - - -
99 Rikard Andersson Bjursås OK 19:04 - - 52
176 Viktor Isaks Bjursås OK 25:00 - - 46

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H11 Banlängd: 4,0 km 232 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Simon Hector Snättringe SK 79:56 19,98 - -
2 Emil Petersson OK Nolaskogsarna 81:12 20,30 - -
3 Florian L. Attinger OLG Chur 84:12 21,05 - -
91 Rikard Andersson Bjursås OK 129:58 32,49 - 11
130 Viktor Isaks Bjursås OK 149:49 37,45 - 1

Datum: 2008-08-26
Tävling: Krets-U
Arrangör: Svärdsjö IF
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H12 Banlängd: 3,7 km 16 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Emil Åberg Korsnäs IF OK 22:51 6,18 - -
2 Albin Bergkvist Bjursås OK 24:24 6,59 - 45
3 Jonathan Persson Karlsbyhedens IK 26:34 7,18 - -
6 Rikard Andersson Bjursås OK 31:21 8,47 - 38
Viktor Isaks Bjursås OK Ej godk. - - -

Datum: 2008-09-06
Tävling: KretsU
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Sprint

H12 Banlängd: 2,3 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jonas Gustafsson OK Kåre 8:54 3,82 - -
2 Albin Bergkvist Bjursås OK 9:06 3,91 - 45
3 Andreas Brandow Grycksbo IF OK 9:13 3,96 - -
5 Rikard Andersson Bjursås OK 11:34 4,96 - 35
7 Viktor Isaks Bjursås OK 12:42 5,45 - 30

Datum: 2008-10-18
Tävling: Dala-Dubbeln Stafett
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Budkavle
Distans: Medel

H12 - 111 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Markus Larsson Hestra IF Filip Grahn Hestra IF 39:12 - - -
2 Ola Andersson Stigmännen Karlsh Johan Wennermark OK Skogsfalken 39:18 - - -
3 Jens Josefsson Jönköpings OK Filip Ossiansson IK Hakarpspojkarna 39:50 - - -
33 Albin Bergkvist/Rikard Andersson Bjursås OK 47:39 - - 1
53 Viktor Isaks/Isak Söderström, Sala OK Bjursås OK 53:56 - - 1

Datum: 2008-10-19
Tävling: Dala-Dubbeln Patrull
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Patrull
Distans: Ultra

H12 - 114 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Andreas Hultqvist Tullinge SK Niklas Sundqvist Tullinge SK 43:42 - - -
2 Markus Larsson Hestra IF Filip Grahn Hestra IF 45:32 - - -
3 Oskar Johansson OK Klyftamo Philip Karlsson OK Klyftamo 46:08 - - -
42 Albin Bergkvist/Rikard Andersson Bjursås OK 64:49 - - 1
80 Viktor Isaks/Isak Söderström, Sala OK Bjursås OK 87:27 - - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Bengt Lock
Född: 1940
Grupp: Grupp 2, Yngre och Äldre Herrar
Totalpoäng: 127


Datum: 2008-05-18
Tävling: Kopparkavlen Öppen
Arrangör: OK Kåre
Kategori: Nationell
Distans: Lång

Öppen 5 - 9 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Mikael Söderlund Karlsbyhedens IK 38:32 - - -
2 Hampus Westman Västerås SOK 38:40 - - -
3 Lennart Vessberg Härnösands OK 44:36 - - -
Bengt Lock Bjursås OK diskv - - -

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H60 Banlängd: 3,5 km 16 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Gunnar Tiselius OK Kåre 35:25 10,15 S -
2 Göte Rickardsson Bjursås OK 36:55 10,58 S 45
3 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 37:30 10,74 S 44
4 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 38:06 10,92 S 43
6 Bengt Lock Bjursås OK 44:33 12,77 S 37
9 Örjan Persson Bjursås OK 59:00 16,91 - 22

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H65 Banlängd: 2,3 km 21 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karl Johansson IFK Hedemora OK 41:08 17,65 - -
2 Olle Andersson IFK Moras OK 47:36 20,43 - -
3 Kurt Andersson Storviks IF 47:41 20,46 - -
4 Hans Carlsson Bjursås OK 48:45 20,92 - 58
16 Bengt Lock Bjursås OK 67:13 28,85 - 40

Datum: 2008-09-13
Tävling: DM-medel
Arrangör: Insjöns IF
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H65 Banlängd: 2,6 km 25 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karl Johansson IFK Hedemora OK 21:02 8,15 - -
2 Sven Gustav Dahlberg IK Jarl Rättvik 23:22 9,06 - -
3 Hans Carlsson Bjursås OK 24:43 9,58 - 57
12 Bengt Lock Bjursås OK 28:25 11,01 - 49
Göte Rickardsson Bjursås OK Ej start - - -

Datum: 2008-10-18
Tävling: Dala-Dubbeln Öppna klasser dag 1
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Nationell
Distans: Lång

Öppen 7 - 42 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ulf Magnusson Leksands OK 20:46 - - -
2 Hans Carlsson Bjursås OK 28:22 - - 1
3 Toivo Pentonen Hestra IF 29:05 - - -
39 Bengt Lock Bjursås OK 58:10 - - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Tommy Lundqvist
Född: 1948
Grupp: Grupp 2, Yngre och Äldre Herrar
Totalpoäng: 402


Datum: 2008-05-04
Tävling: Horndal förlängd medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 Banlängd: 2,9 km 31 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karl-Olov Borg Gävle OK 23:33 8,09 G -
2 Leif Eriksson Heby Allmänna IF 25:15 8,68 G -
3 Jörgen Bergström Norbergs OK 25:32 8,77 G -
8 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 27:12 9,35 S 56
14 Tommy Lundqvist Bjursås OK 30:28 10,47 S 49
22 Örjan Persson Bjursås OK 35:31 12,21 B 39

Datum: 2008-06-06
Tävling: Alftafejden Medel
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 Banlängd: 2,7 km 36 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Anders Sellgren Sigtuna OK 23:44 8,76 G -
2 Hans Ove Johansson Timrå SOK 24:52 9,18 G -
3 Leif Nordin Attunda OK 25:42 9,48 G -
5 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 25:53 9,55 G 57
9 Tommy Lundqvist Bjursås OK 28:09 10,39 S 53
Örjan Persson Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 K - 252 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ola Karlsson Storviks IF 28:55 - - -
2 Tage Sandberg Bromma-Vällingby SOK 29:38 - - -
3 Anders Montelius Boxholm-Mjölby OL 30:42 - - -
43 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 37:54 - - 51
77 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 41:04 - - 48
196 Tommy Lundqvist Bjursås OK 56:51 - - 32
222 Örjan Persson Bjursås OK 66:14 - - 23

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 K - 252 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Per Elfström Årsunda IF 25:07 - - -
2 Ola Karlsson Storviks IF 25:29 - - -
3 Bengt Björk Årsunda IF 25:54 - - -
11 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 28:51 - - 53
14 Tommy Lundqvist Bjursås OK 29:17 - - 52
22 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 30:17 - - 50
173 Örjan Persson Bjursås OK 47:18 - - 16

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 K - 252 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ola Karlsson Storviks IF 26:02 - - -
2 Tage Sandberg Bromma-Vällingby SOK 26:12 - - -
3 Anders Montelius Boxholm-Mjölby OL 27:05 - - -
18 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 30:10 - - 56
28 Tommy Lundqvist Bjursås OK 31:06 - - 55
37 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 31:52 - - 54
230 Örjan Persson Bjursås OK 64:29 - - 21

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 K - 252 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Hans G Bernhard Mariestads FK 21:11 - - -
2 Tage Sandberg Bromma-Vällingby SOK 22:31 - - -
3 Anders Montelius Boxholm-Mjölby OL 23:17 - - -
13 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 25:37 - - 56
30 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 27:06 - - 55
70 Tommy Lundqvist Bjursås OK 31:03 - - 51
147 Örjan Persson Bjursås OK 37:21 - - 45

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 K Banlängd: 4,0 km 252 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Tage Sandberg Bromma-Vällingby SOK 135:54 33,98 - -
2 Ola Karlsson Storviks IF 136:14 34,06 - -
3 Hans G Bernhard Mariestads FK 140:52 35,22 - -
14 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 160:10 40,04 - 36
22 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 161:36 40,40 - 34
127 Tommy Lundqvist Bjursås OK 211:43 52,93 - 1
186 Örjan Persson Bjursås OK 281:38 70,41 - 1

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 Banlängd: 2,3 km 15 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Bengt Stenerhag Västerbergslagens OL 41:59 18,02 - -
2 Ola Karlsson Storviks IF 44:16 19,00 - -
3 John Johansson HJS-Vansbro OK 47:29 20,38 - -
9 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 57:09 24,53 - 47
12 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 62:54 27,00 - 41
14 Tommy Lundqvist Bjursås OK 68:36 29,44 - 35
15 Örjan Persson Bjursås OK 85:31 36,70 - 18

Datum: 2008-08-23
Tävling: TunaTing Lång
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 Banlängd: 4,4 km 18 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Bengt Stenerhag Västerbergslagens OL 41:53 9,43 - -
2 Karl-Olov Borg Gävle OK 42:40 9,61 - -
3 Ola Karlsson Storviks IF 43:57 9,90 - -
10 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 52:04 11,73 - 50
11 Tommy Lundqvist Bjursås OK 52:57 11,93 - 49
17 Örjan Persson Bjursås OK 69:07 15,57 - 33

Datum: 2008-09-07
Tävling: DM Lång
Arrangör: OK Malmia
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 Banlängd: 4,6 km 22 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Bengt Stenerhag Västerbergslagens OL 40:48 8,87 S -
2 Jan Lund OK Kåre 42:46 9,30 S -
3 Lars Håkansson Dalaportens OL 49:51 10,84 S -
5 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 53:10 11,56 S 49
10 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 55:57 12,16 S 46
13 Tommy Lundqvist Bjursås OK 62:01 13,48 - 40
17 Örjan Persson Bjursås OK 85:06 18,50 - 17

Datum: 2008-09-13
Tävling: DM-medel
Arrangör: Insjöns IF
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 Banlängd: 2,6 km 16 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jan Lund OK Kåre 21:00 8,11 - -
2 Sven-Olof Asp Leksands OK 22:48 8,80 - -
3 Lars Håkansson Dalaportens OL 23:01 8,89 - -
6 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 23:42 9,15 - 58
8 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 23:50 9,20 - 57
11 Tommy Lundqvist Bjursås OK 25:58 10,03 - 53
Örjan Persson Bjursås OK Ej start - - -

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Gunnar Löfkvist
Född: 1944
Grupp: Grupp 2, Yngre och Äldre Herrar
Totalpoäng: 459


Datum: 2008-04-27
Tävling: Veteranträffen
Arrangör: Österfärnebo IF
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 Banlängd: 4,3 km 74 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karl Johansson IFK Hedemora OK 41:39 9,69 - -
2 Ragnar Eriksson OK Hedströmmen 46:33 10,83 - -
3 Folke Lindblom Heby Allmänna IF 48:00 11,16 - -
22 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 56:06 13,05 - 50
59 Örjan Persson Bjursås OK 84:10 19,57 - 22

Datum: 2008-05-01
Tävling: Nationella Medel
Arrangör: Norbergs OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 Banlängd: 2,6 km 28 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erik Johansson Avesta OK 21:28 8,13 - -
2 Hans Käck Dalaportens OL 22:46 8,62 - -
3 Paul-Erik Glasberg Västerbergslagens OL 23:42 8,98 - -
10 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 27:44 10,51 B 50

Datum: 2008-05-02
Tävling: Annorlunda
Arrangör: Norbergs OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 Banlängd: 4,7 km 11 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Alf Lindberg Köping-Kolsva OK 38:00 8,10 - -
2 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 41:18 8,81 - 60
3 Tommy Öhling Ärla IF 41:32 8,86 - -

Datum: 2008-05-03
Tävling: Horndal medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 Banlängd: 2,6 km 37 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karl-Olov Borg Gävle OK 23:55 9,16 G -
2 John Johansson HJS-Vansbro OK 24:14 9,28 G -
3 Bengt Stenerhag Västerbergslagens OL 24:34 9,41 G -
17 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 29:25 11,27 S 49

Datum: 2008-05-04
Tävling: Horndal förlängd medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 Banlängd: 2,9 km 31 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karl-Olov Borg Gävle OK 23:33 8,09 G -
2 Leif Eriksson Heby Allmänna IF 25:15 8,68 G -
3 Jörgen Bergström Norbergs OK 25:32 8,77 G -
8 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 27:12 9,35 S 56
14 Tommy Lundqvist Bjursås OK 30:28 10,47 S 49
22 Örjan Persson Bjursås OK 35:31 12,21 B 39

Datum: 2008-05-10
Tävling: Barkenträffen Medel
Arrangör: Smedjebackens OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 - 23 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erik Johansson Avesta OK 21:07 - - -
2 Alf Lindberg Köping-Kolsva OK 21:40 - - -
3 John Johansson HJS-Vansbro OK 22:47 - - -
12 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 30:58 - - 41
20 Örjan Persson Bjursås OK 51:38 - - 1

Datum: 2008-05-11
Tävling: Barkenträffen Lång
Arrangör: Smedjebackens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 - 24 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Paul-Erik Glasberg Västerbergslagens OL 42:58 - - -
2 Alf Lindberg Köping-Kolsva OK 43:22 - - -
3 Leif Eriksson Heby Allmänna IF 43:51 - - -
7 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 47:07 - - 56

Datum: 2008-05-17
Tävling: OL-touren Medel
Arrangör: OK Kåre
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 Banlängd: 2,7 km 32 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jonas Larsson OK Kullingsho 23:09 8,45 - -
2 Bengt Stenerhag Västerbergsla 25:43 9,39 - -
3 Karl-Olov Borg Gävle OK 25:49 9,42 - -
Gunnar Löfkvist Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-05-24
Tävling: Faxeträffen
Arrangör: Söderhamns OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 Banlängd: 3,9 km 27 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ola Karlsson Storviks Idrottsförening 37:17 9,51 - -
2 Lasse Holm Storviks Idrottsförening 38:33 9,83 - -
3 Ingvar Forsberg Storviks Idrottsförening 38:48 9,90 - -
10 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 45:15 11,54 - 53
15 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 51:56 13,25 - 46

Datum: 2008-05-29
Tävling: Veteran VM Sprint Kval
Arrangör: Portugal WMOC
Kategori: Nationell
Distans: Sprint

M60-1 Banlängd: 1,8 km 63 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Stefan Larsson OK Njudung 14:18 7,77 - -
2 Risto Orpana SOC ASIKKALA, FIN 14:43 8,00 - -
3 Miroslav Sikora Banik Ostrava , CZE 14:52 8,08 - -
38 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 21:59 11,95 - 30

Datum: 2008-05-30
Tävling: Veteran VM Sprint Final
Arrangör: Portugal WMOC
Kategori: VM, EM, NoM
Distans: Sprint

M60-C Banlängd: 1,8 km 69 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Magnus Nataas Bergens TF, NOR 13:55 7,91 - -
2 Jorma Hyyryläinen NAVI, FIN 14:03 7,98 - -
3 Sergey Egorshin St Petersburg, RUS 14:50 8,43 - -
18 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 17:57 10,20 - 54

Datum: 2008-06-02
Tävling: Veteran VM Lång Kval 1
Arrangör: Portugal WMOC
Kategori: Nationell
Distans: Lång

M60-5 Banlängd: 5,5 km 73 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Juhani Kytöjoki JYR, FIN 37:48 6,87 - -
2 Kjell Eriksson OK DJERF 38:51 7,06 - -
3 Ingvar Bergman OK Tranan 39:38 7,21 - -
29 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 50:19 9,15 - 48

Datum: 2008-06-05
Tävling: Veteran VM Lång Final
Arrangör: Portugal WMOC
Kategori: VM, EM, NoM
Distans: Lång

M60-B Banlängd: 6,6 km 77 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Simo Kangasaho Delta, FIN 56:02 8,49 - -
2 Severi Halkosaari NIVALAN URH, FIN 56:32 8,57 - -
3 Lars-Åke Sjökvist Värend GN 57:45 8,75 - -
49 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 67:37 10,24 - 58

Datum: 2008-06-07
Tävling: Alftafejden Lång
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 Banlängd: 4,7 km 27 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Per-Erik Wåhlberg OK Linné 47:32 10,14 G -
2 Hans Ove Johansson Timrå SOK 49:00 10,45 G -
3 Bertil Holmgren Gävle OK 49:39 10,59 G -
11 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 58:44 12,52 S 50

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 K - 252 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ola Karlsson Storviks IF 28:55 - - -
2 Tage Sandberg Bromma-Vällingby SOK 29:38 - - -
3 Anders Montelius Boxholm-Mjölby OL 30:42 - - -
43 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 37:54 - - 51
77 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 41:04 - - 48
196 Tommy Lundqvist Bjursås OK 56:51 - - 32
222 Örjan Persson Bjursås OK 66:14 - - 23

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 K - 252 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Per Elfström Årsunda IF 25:07 - - -
2 Ola Karlsson Storviks IF 25:29 - - -
3 Bengt Björk Årsunda IF 25:54 - - -
11 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 28:51 - - 53
14 Tommy Lundqvist Bjursås OK 29:17 - - 52
22 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 30:17 - - 50
173 Örjan Persson Bjursås OK 47:18 - - 16

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 K - 252 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ola Karlsson Storviks IF 26:02 - - -
2 Tage Sandberg Bromma-Vällingby SOK 26:12 - - -
3 Anders Montelius Boxholm-Mjölby OL 27:05 - - -
18 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 30:10 - - 56
28 Tommy Lundqvist Bjursås OK 31:06 - - 55
37 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 31:52 - - 54
230 Örjan Persson Bjursås OK 64:29 - - 21

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 K - 252 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Hans G Bernhard Mariestads FK 21:11 - - -
2 Tage Sandberg Bromma-Vällingby SOK 22:31 - - -
3 Anders Montelius Boxholm-Mjölby OL 23:17 - - -
13 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 25:37 - - 56
30 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 27:06 - - 55
70 Tommy Lundqvist Bjursås OK 31:03 - - 51
147 Örjan Persson Bjursås OK 37:21 - - 45

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 K Banlängd: 4,0 km 252 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Tage Sandberg Bromma-Vällingby SOK 135:54 33,98 - -
2 Ola Karlsson Storviks IF 136:14 34,06 - -
3 Hans G Bernhard Mariestads FK 140:52 35,22 - -
14 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 160:10 40,04 - 36
22 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 161:36 40,40 - 34
127 Tommy Lundqvist Bjursås OK 211:43 52,93 - 1
186 Örjan Persson Bjursås OK 281:38 70,41 - 1

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H60 Banlängd: 3,5 km 16 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Gunnar Tiselius OK Kåre 35:25 10,15 S -
2 Göte Rickardsson Bjursås OK 36:55 10,58 S 45
3 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 37:30 10,74 S 44
4 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 38:06 10,92 S 43
6 Bengt Lock Bjursås OK 44:33 12,77 S 37
9 Örjan Persson Bjursås OK 59:00 16,91 - 22

Datum: 2008-08-12
Tävling: Ultra-lång DM
Arrangör: IFK Hedemora Orientering
Kategori: Nationell
Distans: Ultra

H60 Banlängd: 2,7 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sture Björk OK Kåre 80:55 30,08 - -
2 Lars Johansson Hägersta GF 91:51 34,14 - -
3 Jörgen Bergström Norbergs OK 92:59 34,57 - -
6 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 100:53 37,50 - 55

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 Banlängd: 2,3 km 15 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Bengt Stenerhag Västerbergslagens OL 41:59 18,02 - -
2 Ola Karlsson Storviks IF 44:16 19,00 - -
3 John Johansson HJS-Vansbro OK 47:29 20,38 - -
9 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 57:09 24,53 - 47
12 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 62:54 27,00 - 41
14 Tommy Lundqvist Bjursås OK 68:36 29,44 - 35
15 Örjan Persson Bjursås OK 85:31 36,70 - 18

Datum: 2008-08-17
Tävling: Gustafspinglan
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 Banlängd: 4,7 km 15 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Bengt Stenerhag Västerbergslagens OL 38:15 8,21 - -
2 Erik Johansson Avesta OK 39:12 8,41 - -
3 Ulric Carlsson IFK Lidingös Skid o OK 41:00 8,80 - -
9 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 47:33 10,20 - 51

Datum: 2008-08-20
Tävling: Storviks natt
Arrangör: Storviks IF
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 Banlängd: 3,0 km 13 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Sture Björk OK Kåre 39:02 12,92 G -
2 Karl-Olov Borg Gävle OK 40:59 13,57 G -
3 Per Elfström Årsunda IF 45:01 14,91 S -
7 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 56:59 18,87 B 44

Datum: 2008-08-23
Tävling: TunaTing Lång
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 Banlängd: 4,4 km 18 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Bengt Stenerhag Västerbergslagens OL 41:53 9,43 - -
2 Karl-Olov Borg Gävle OK 42:40 9,61 - -
3 Ola Karlsson Storviks IF 43:57 9,90 - -
10 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 52:04 11,73 - 50
11 Tommy Lundqvist Bjursås OK 52:57 11,93 - 49
17 Örjan Persson Bjursås OK 69:07 15,57 - 33

Datum: 2008-08-24
Tävling: TunaTing Medel
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 Banlängd: 2,5 km 17 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Anders Johansson IFK Moras OK 25:50 10,17 - -
2 Karl-Olov Borg Gävle OK 26:18 10,35 - -
3 Paul-Erik Glasberg Västerbergslagens OL 27:02 10,64 - -
4 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 28:18 11,14 - 56
Jan Olof Dahlström Bjursås OK Ej godk. - - -

Datum: 2008-09-05
Tävling: Natt DM
Arrangör: Hofors OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60D Banlängd: 2,7 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erik Johansson Avesta OK 48:17 17,95 - -
2 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 54:20 20,20 - 60
3 Mats Mårtensson Stora Tuna OK 69:21 25,78 - -

Datum: 2008-09-07
Tävling: DM Lång
Arrangör: OK Malmia
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 Banlängd: 4,6 km 22 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Bengt Stenerhag Västerbergslagens OL 40:48 8,87 S -
2 Jan Lund OK Kåre 42:46 9,30 S -
3 Lars Håkansson Dalaportens OL 49:51 10,84 S -
5 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 53:10 11,56 S 49
10 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 55:57 12,16 S 46
13 Tommy Lundqvist Bjursås OK 62:01 13,48 - 40
17 Örjan Persson Bjursås OK 85:06 18,50 - 17

Datum: 2008-09-13
Tävling: DM-medel
Arrangör: Insjöns IF
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 Banlängd: 2,6 km 16 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jan Lund OK Kåre 21:00 8,11 - -
2 Sven-Olof Asp Leksands OK 22:48 8,80 - -
3 Lars Håkansson Dalaportens OL 23:01 8,89 - -
6 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 23:42 9,15 - 58
8 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 23:50 9,20 - 57
11 Tommy Lundqvist Bjursås OK 25:58 10,03 - 53
Örjan Persson Bjursås OK Ej start - - -

Datum: 2008-09-21
Tävling: Avestapropagandan Medel
Arrangör: Avesta OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 Banlängd: 3,0 km 21 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Hans Aurell Gävle OK 25:22 8,34 - -
2 John Johansson HJS-Vansbro OK 25:48 8,49 - -
3 Jörgen Bergström Norbergs OK 28:34 9,40 - -
6 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 29:34 9,73 - 52
8 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 30:02 9,88 - 51
Örjan Persson Bjursås OK Ej godk. - - -

Datum: 2008-10-18
Tävling: Dala-Dubbeln Öppna klasser dag 1
Arrangör: Korsnäs IF-Karlsbyhedens IF
Kategori: Nationell
Distans: Lång

Öppen 9 - 101 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Gustav Bergman OK Ravinen 22:59 - - -
2 Erik Modig OK Pan-Kristianstad 23:41 - - -
3 Jan Olm Kils OK 24:09 - - -
70 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 40:25 - - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Margareta Löfkvist
Född: 1944
Grupp: Grupp 3, Damer
Totalpoäng: 423


Datum: 2008-04-27
Tävling: Veteranträffen
Arrangör: Österfärnebo IF
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D60 Banlängd: 3,0 km 32 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Solveig Dillman Hammarby IF OF 36:12 12,07 - -
2 Dagny Gustavsson Sigtuna OK 41:04 13,69 - -
3 Lena Leandersson Älvdalens IF OK 42:34 14,19 - -
18 Siv Hasselgrund Bjursås OK 52:19 17,44 - 48
21 Margareta Löfkvist Bjursås OK 57:17 19,09 - 43

Datum: 2008-05-01
Tävling: Nationella Medel
Arrangör: Norbergs OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D60 Banlängd: 2,3 km 12 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lena Wahss IFK Hedemora OK 27:43 12,10 - -
2 Karin Josefsson IFK Hedemora OK 29:16 12,78 - -
3 Eva Kjellman Vandrarringen 29:44 12,98 - -
8 Margareta Löfkvist Bjursås OK 34:32 15,08 B 49

Datum: 2008-05-02
Tävling: Annorlunda
Arrangör: Norbergs OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D60 Banlängd: 3,5 km 9 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Eva Halvarson OK Kåre 40:28 11,53 - -
2 Berit Ivehag Främmestads IK 45:37 13,00 - -
3 Irene Öhling Ärla IF 47:26 13,51 - -
5 Margareta Löfkvist Bjursås OK 58:38 16,70 B 46

Datum: 2008-05-03
Tävling: Horndal medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D60 Banlängd: 2,0 km 17 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Solveig Svahn Ockelbo OK 22:02 11,30 G -
2 Christina Westman Hudiksvalls IF 25:30 13,08 G -
3 Berit Ivehag Främmestads IK 25:49 13,24 G -
10 Margareta Löfkvist Bjursås OK 34:30 17,69 B 42

Datum: 2008-05-04
Tävling: Horndal förlängd medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D60 Banlängd: 2,5 km 15 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Eva Halvarson OK Kåre 29:04 11,67 G -
2 Karin Josefsson IFK Hedemora OK 30:04 12,07 G -
3 Berit Ivehag Främmestads IK 30:17 12,16 G -
5 Anita Carlsson Bjursås OK 33:57 13,63 S 52
7 Margareta Löfkvist Bjursås OK 35:23 14,21 S 49

Datum: 2008-05-10
Tävling: Barkenträffen Medel
Arrangör: Smedjebackens OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D60 - 9 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Eva Halvarson OK Kåre 22:42 - - -
2 Lena Wahss IFK Hedemora OK 27:47 - - -
3 Berit Ståhl Avesta OK 31:08 - - -
Margareta Löfkvist Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-05-11
Tävling: Barkenträffen Lång
Arrangör: Smedjebackens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D60 - 11 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karin Josefsson IFK Hedemora OK 38:35 - - -
2 Eva Halvarson OK Kåre 44:17 - - -
3 Ingrid Jansson Säterbygdens OK 50:59 - - -
6 Margareta Löfkvist Bjursås OK 56:54 - - 47

Datum: 2008-05-17
Tävling: OL-touren Medel
Arrangör: OK Kåre
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D60 Banlängd: 2,5 km 19 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karin Josefsson IFK Hedemora 25:06 10,24 - -
2 Lena Wahss IFK Hedemora 28:43 11,72 - -
3 Pirkko Stenerhag Västerbergsla 34:01 13,88 - -
4 Margareta Löfkvist Bjursås OK 34:53 14,24 - 47

Datum: 2008-05-24
Tävling: Faxeträffen
Arrangör: Söderhamns OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D60 Banlängd: 3,4 km 11 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Eva Halvarson Orienteringsklubben Kåre 41:32 12,40 - -
2 Åsa Törnström Storviks Idrottsförening 43:33 13,00 - -
3 Christina Flordal Ljusdals Orienteringsklubb 44:15 13,21 - -
7 Margareta Löfkvist Bjursås OK 48:03 14,34 - 55

Datum: 2008-05-29
Tävling: Veteran VM Sprint Kval
Arrangör: Portugal WMOC
Kategori: Nationell
Distans: Sprint

W60-2 Banlängd: 1,7 km 67 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Licia Kalcich CAI XXX Ottobre Tri ITA 14:35 8,48 - -
2 Katharina Mo Berge FREIDIG, NOR 15:11 8,83 - -
3 Sharon Crawford Possum Trot Oriente USA 16:05 9,35 - -
49 Margareta Löfkvist Bjursås OK 28:55 16,81 - 5

Datum: 2008-05-30
Tävling: Veteran VM Sprint Final
Arrangör: Portugal WMOC
Kategori: VM, EM, NoM
Distans: Sprint

W60-B Banlängd: 1,3 km 76 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Royce Mills Red Kiwi, NZL 13:01 9,68 - -
2 Tuula Ohramaa RASTI-JYRI, FIN 15:01 11,16 - -
3 Erika Conrad USV DRESDEN, GER 15:17 11,36 - -
7 Margareta Löfkvist Bjursås OK 16:12 12,04 - 65

Datum: 2008-06-02
Tävling: Veteran VM Lång Kval 1
Arrangör: Portugal WMOC
Kategori: Nationell
Distans: Lång

W60-4 Banlängd: 3,7 km 57 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Mona Nørgaard Team PAN, DEN 32:56 8,90 - -
2 Inga Johansson Nyköpings OK 35:16 9,53 - -
3 Katharina Mo Berge FREIDIG, NOR 36:56 9,98 - -
20 Margareta Löfkvist Bjursås OK 49:54 13,49 - 45

Datum: 2008-06-05
Tävling: Veteran VM Lång Final
Arrangör: Portugal WMOC
Kategori: VM, EM, NoM
Distans: Lång

W60-B Banlängd: 4,1 km 76 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Tuula Kemppi MS PARMA, FIN 46:26 11,33 - -
2 Tuula Kaasalainen SuSe, FIN 46:53 11,43 - -
3 Kjersti Tho STABÆK IF, NOR 47:20 11,54 - -
28 Margareta Löfkvist Bjursås OK 60:41 14,80 - 56

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D60 - 223 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Katharina Mo Berge SPK Freidig 37:31 - - -
2 Inger Löfgren Stora Tuna OK 37:59 - - -
3 Gun-Britt Fransson Emmaboda Verda OK 38:04 - - -
129 Anita Carlsson Bjursås OK 62:29 - - 35
149 Margareta Löfkvist Bjursås OK 66:35 - - 31

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D60 - 223 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Birgitta Billstam Järfälla OK 25:57 - - -
2 Mona Hauger Brandval/Kongsvinger OK 27:15 - - -
3 Gun-Britt Fransson Emmaboda Verda OK 27:16 - - -
93 Margareta Löfkvist Bjursås OK 41:13 - - 32
110 Anita Carlsson Bjursås OK 42:32 - - 29

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D60 - 223 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 27:45 - - -
2 Katharina Mo Berge SPK Freidig 28:36 - - -
3 Lucia Hasler OLG Säuliamt 28:57 - - -
72 Margareta Löfkvist Bjursås OK 37:52 - - 50
89 Anita Carlsson Bjursås OK 39:02 - - 49

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D60 - 223 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 30:00 - - -
2 Christina Schedwin FK Herkules 32:29 - - -
3 Lucia Hasler OLG Säuliamt 33:08 - - -
72 Margareta Löfkvist Bjursås OK 44:33 - - 47
104 Anita Carlsson Bjursås OK 48:11 - - 44

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D60 Banlängd: 4,0 km 223 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karin Gustafsson Strängnäs-Malmby OL 165:12 41,30 - -
2 Birgitta Billstam Järfälla OK 181:47 45,45 - -
3 Katharina Mo Berge SPK Freidig 184:20 46,08 - -
73 Margareta Löfkvist Bjursås OK 239:45 59,94 - 2
94 Anita Carlsson Bjursås OK 251:10 62,79 - 1

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

D60 Banlängd: 3,1 km 6 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ing-Marie Mozelius Stora Tuna OK 41:25 13,40 S -
2 Gunborg Westin Leksands OK 42:53 13,88 S -
3 Margareta Löfkvist Bjursås OK 44:35 14,43 S 43
4 Siv Hasselgrund Bjursås OK 45:20 14,67 S 42

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D60 Banlängd: 2,3 km 11 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Eva Halvarson OK Kåre 53:17 22,87 - -
2 Pirkko Stenerhag Västerbergslagens OL 55:36 23,86 - -
3 Maud Nilsson HJS-Vansbro OK 63:37 27,30 - -
Margareta Löfkvist Bjursås OK Diskv. - - -

Datum: 2008-08-17
Tävling: Gustafspinglan
Arrangör: Säterbygdens OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D60 Banlängd: 3,1 km 8 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Inger Löfgren Stora Tuna OK 31:01 10,01 - -
2 Karin Josefsson IFK Hedemora OK 31:58 10,31 - -
3 Eva Halvarson OK Kåre 33:05 10,67 - -
6 Margareta Löfkvist Bjursås OK 39:36 12,77 - 52

Datum: 2008-08-23
Tävling: TunaTing Lång
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D60 Banlängd: 3,5 km 14 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Eva Halvarson OK Kåre 42:19 12,20 - -
2 Solveig Svahn Ockelbo OK 42:39 12,29 - -
3 Pirkko Stenerhag Västerbergslagens OL 49:22 14,23 - -
9 Margareta Löfkvist Bjursås OK 58:09 16,76 - 44

Datum: 2008-08-24
Tävling: TunaTing Medel
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D60 Banlängd: 2,3 km 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Solveig Svahn Ockelbo OK 25:57 11,53 - -
2 Eva Halvarson OK Kåre 27:38 12,28 - -
3 Maud Nilsson HJS-Vansbro OK 29:50 13,26 - -
7 Margareta Löfkvist Bjursås OK 33:57 15,09 - 47

Datum: 2008-09-07
Tävling: DM Lång
Arrangör: OK Malmia
Kategori: Nationell
Distans: Lång

D60 Banlängd: 3,6 km 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Eva Halvarson OK Kåre 45:35 12,66 S -
2 Pirkko Stenerhag Västerbergslagens OL 48:05 13,36 S -
3 Maud Nilsson HJS-Vansbro OK 49:40 13,80 S -
6 Anita Carlsson Bjursås OK 65:59 18,33 B 42
7 Margareta Löfkvist Bjursås OK 79:07 21,98 - 28

Datum: 2008-09-13
Tävling: DM-medel
Arrangör: Insjöns IF
Kategori: Nationell
Distans: Medel

D60 Banlängd: 2,1 km 12 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Eva Halvarson OK Kåre 21:22 10,13 - -
2 Pirkko Stenerhag Västerbergslagens OL 23:19 11,05 - -
3 Ingrid Jansson med flera Säterbygdens OK 26:32 12,58 - -
10 Margareta Löfkvist Bjursås OK 41:36 19,72 - 23

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Monica Nordlund
Född: 1953
Grupp: Grupp 3, Damer
Totalpoäng: 6


Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

Ö3 - 121 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Anders Bolander Leksands OK 37:21 - - -
2 Jonas Bosshard OLG Welsikon 40:00 - - -
3 Eirik Ristesund Konnerud IL 42:20 - - -
35 Monica Nordlund Bjursås OK 64:42 - - 1

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

O-Vasan 3 D - 43 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Lena Westman OK Alehof 19:59 - - -
2 Paulina Arvidsson OK Kullingshof 22:54 - - -
3 Marie Andersson Norbergs OK 23:38 - - -
14 Monica Nordlund Bjursås OK 28:33 - - 1

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

O-Vasan 4,5 D - 61 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Anneli Sigvardson Bredaryds SOK 31:37 - - -
2 Marianne Björklund Bjursås OK 33:08 - - 1
3 Annelie Hallqvist Ryda SK 33:28 - - -
42 Monica Nordlund Bjursås OK 54:53 - - 1

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

O-Vasan 4,5 D - 61 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Marianne Myklebust Hamar OK 36:43 - - -
2 Annelie Hallqvist Ryda SK 37:33 - - -
3 Marianne Björklund Bjursås OK 38:52 - - 1
23 Monica Nordlund Bjursås OK 50:51 - - 1

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

Öppen 2 Banlängd: 2,3 km 10 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Monica Nordlund Bjursås OK 39:23 16,90 - 1
2 Håkan Duhlbo IFK Moras OK 49:16 21,14 - -
3 Arne Wiklund Karlsbyhedens IK 56:42 24,33 - -

Datum: 2008-08-24
Tävling: TunaTing Medel
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

ÖPPEN 2 Banlängd: 3,5 km 11 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Anna Ferner Skymning Klubblös 44:25 12,58 - -
2 Per-Erik Halvarsson Stora Tuna OK 44:37 12,64 - -
3 Eva Lönn-Halvarsson Stora Tuna OK 44:38 12,64 - -
Monica Nordlund Bjursås OK Ej godk. - - -

Datum: 2008-08-30
Tävling: Trampen Medel
Arrangör: Ludvika OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

Öppen 2 Banlängd: 4,0 km 9 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Mimmi Henriksson Fagersta OK 42:53 10,72 - -
2 Monica Nordlund Bjursås OK 56:39 14,16 - 1
3 Cecilia Eriksson Ornäs IK 56:56 14,23 - -

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Anders Olsson
Född: 1981
Grupp: Grupp 1, Herrar
Totalpoäng: 1


Datum: 2008-05-17
Tävling: OL-touren Medel
Arrangör: OK Kåre
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H21 Banlängd: 5,2 km 85 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 William Lind Sävedalens AI 29:02 5,55 - -
2 Erik Rost Malungs OK Sk 29:34 5,65 - -
3 Martin Hammarberg Malungs OK Sk 30:22 5,81 - -
68 Anders Olsson Bjursås OK 69:12 13,23 - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Ingemar Pers
Född: 1940
Grupp: Grupp 2, Yngre och Äldre Herrar
Totalpoäng: 2


Datum: 2008-09-13
Tävling: DM-medel
Arrangör: Insjöns IF
Kategori: Nationell
Distans: Medel

Ö4 Banlängd: 3,0 km 15 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Marcus Sandell Klubblös 28:04 9,29 - -
2 Mats Proos Leksands OK 31:47 10,52 - -
3 Jonas Alm Leksands OK 31:55 10,57 - -
14 Ingemar Pers Bjursås OK 62:20 20,64 - 1

Datum: 2008-09-21
Tävling: Avestapropagandan Medel
Arrangör: Avesta OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

Öppen 4 Banlängd: 2,3 km 18 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Åke Liljebrand SK Trim/Virsbo 24:57 10,71 - -
2 Ola Andersson Karlsbyhedens IK 30:30 13,09 - -
3 Marie Andersson Norbergs OK 31:37 13,57 - -
11 Ingemar Pers Bjursås OK 42:22 18,18 - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Mathias Persson
Född: 1973
Grupp: Grupp 2, Yngre och Äldre Herrar
Totalpoäng: 5


Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

Ö7 - 225 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Peter Edman Korsnäs IF OK 22:58 - - -
2 Gustav Ringström Håby IF 23:09 - - -
3 Kent Bergman OK Ravinen 24:05 - - -
80 Mathias Persson Bjursås OK 38:55 - - 1

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

Ö7 - 225 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ola Jäderberg Leksands OK 25:07 - - -
2 Henrik Skoglund IFK Södertälje 26:11 - - -
3 Peter Edman Korsnäs IF OK 29:27 - - -
28 Mathias Persson Bjursås OK 37:55 - - 1

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

Ö7 - 225 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Kent Bergman OK Ravinen 16:24 - - -
2 Sten-Olof Mattsson Leksands OK 18:08 - - -
3 Peter Edman Korsnäs IF OK 18:17 - - -
17 Mathias Persson Bjursås OK 20:36 - - 1

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

Ö7 - 225 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Kent Bergman OK Ravinen 22:59 - - -
2 Peter Edman Korsnäs IF OK 24:41 - - -
3 Thomas Danielsson Himmeta IF 27:07 - - -
33 Mathias Persson Bjursås OK 36:11 - - 1

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

Ö7 Banlängd: 4,0 km 225 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Kent Bergman OK Ravinen 125:17 31,32 - -
2 Peter Edman Korsnäs IF OK 138:06 34,53 - -
3 Carl-Johan Thorell OK Ravinen 152:26 38,11 - -
14 Mathias Persson Bjursås OK 177:07 44,28 - 1

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Örjan Persson
Född: 1947
Grupp: Grupp 2, Yngre och Äldre Herrar
Totalpoäng: 225


Datum: 2008-04-27
Tävling: Veteranträffen
Arrangör: Österfärnebo IF
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 Banlängd: 4,3 km 74 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karl Johansson IFK Hedemora OK 41:39 9,69 - -
2 Ragnar Eriksson OK Hedströmmen 46:33 10,83 - -
3 Folke Lindblom Heby Allmänna IF 48:00 11,16 - -
22 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 56:06 13,05 - 50
59 Örjan Persson Bjursås OK 84:10 19,57 - 22

Datum: 2008-05-04
Tävling: Horndal förlängd medel
Arrangör: Dalaporten OL
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 Banlängd: 2,9 km 31 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karl-Olov Borg Gävle OK 23:33 8,09 G -
2 Leif Eriksson Heby Allmänna IF 25:15 8,68 G -
3 Jörgen Bergström Norbergs OK 25:32 8,77 G -
8 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 27:12 9,35 S 56
14 Tommy Lundqvist Bjursås OK 30:28 10,47 S 49
22 Örjan Persson Bjursås OK 35:31 12,21 B 39

Datum: 2008-05-10
Tävling: Barkenträffen Medel
Arrangör: Smedjebackens OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 - 23 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Erik Johansson Avesta OK 21:07 - - -
2 Alf Lindberg Köping-Kolsva OK 21:40 - - -
3 John Johansson HJS-Vansbro OK 22:47 - - -
12 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 30:58 - - 41
20 Örjan Persson Bjursås OK 51:38 - - 1

Datum: 2008-06-06
Tävling: Alftafejden Medel
Arrangör: Alfta-Ösa OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 Banlängd: 2,7 km 36 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Anders Sellgren Sigtuna OK 23:44 8,76 G -
2 Hans Ove Johansson Timrå SOK 24:52 9,18 G -
3 Leif Nordin Attunda OK 25:42 9,48 G -
5 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 25:53 9,55 G 57
9 Tommy Lundqvist Bjursås OK 28:09 10,39 S 53
Örjan Persson Bjursås OK ej start - - -

Datum: 2008-07-21
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 1
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 K - 252 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ola Karlsson Storviks IF 28:55 - - -
2 Tage Sandberg Bromma-Vällingby SOK 29:38 - - -
3 Anders Montelius Boxholm-Mjölby OL 30:42 - - -
43 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 37:54 - - 51
77 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 41:04 - - 48
196 Tommy Lundqvist Bjursås OK 56:51 - - 32
222 Örjan Persson Bjursås OK 66:14 - - 23

Datum: 2008-07-22
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 2
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 K - 252 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Per Elfström Årsunda IF 25:07 - - -
2 Ola Karlsson Storviks IF 25:29 - - -
3 Bengt Björk Årsunda IF 25:54 - - -
11 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 28:51 - - 53
14 Tommy Lundqvist Bjursås OK 29:17 - - 52
22 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 30:17 - - 50
173 Örjan Persson Bjursås OK 47:18 - - 16

Datum: 2008-07-23
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 3
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 K - 252 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Ola Karlsson Storviks IF 26:02 - - -
2 Tage Sandberg Bromma-Vällingby SOK 26:12 - - -
3 Anders Montelius Boxholm-Mjölby OL 27:05 - - -
18 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 30:10 - - 56
28 Tommy Lundqvist Bjursås OK 31:06 - - 55
37 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 31:52 - - 54
230 Örjan Persson Bjursås OK 64:29 - - 21

Datum: 2008-07-24
Tävling: O-Ringen 5-dagars, Etapp 4
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 K - 252 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Hans G Bernhard Mariestads FK 21:11 - - -
2 Tage Sandberg Bromma-Vällingby SOK 22:31 - - -
3 Anders Montelius Boxholm-Mjölby OL 23:17 - - -
13 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 25:37 - - 56
30 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 27:06 - - 55
70 Tommy Lundqvist Bjursås OK 31:03 - - 51
147 Örjan Persson Bjursås OK 37:21 - - 45

Datum: 2008-07-25
Tävling: O-Ringen 5-dagars
Arrangör: Sälen
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 K Banlängd: 4,0 km 252 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Tage Sandberg Bromma-Vällingby SOK 135:54 33,98 - -
2 Ola Karlsson Storviks IF 136:14 34,06 - -
3 Hans G Bernhard Mariestads FK 140:52 35,22 - -
14 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 160:10 40,04 - 36
22 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 161:36 40,40 - 34
127 Tommy Lundqvist Bjursås OK 211:43 52,93 - 1
186 Örjan Persson Bjursås OK 281:38 70,41 - 1

Datum: 2008-08-10
Tävling: Öppna Falumästerskap
Arrangör: Korsnäs IF OK
Kategori: Distrikt
Distans: Lång

H60 Banlängd: 3,5 km 16 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Gunnar Tiselius OK Kåre 35:25 10,15 S -
2 Göte Rickardsson Bjursås OK 36:55 10,58 S 45
3 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 37:30 10,74 S 44
4 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 38:06 10,92 S 43
6 Bengt Lock Bjursås OK 44:33 12,77 S 37
9 Örjan Persson Bjursås OK 59:00 16,91 - 22

Datum: 2008-08-16
Tävling: Grycksboträffen
Arrangör: Grycksbo IF OK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 Banlängd: 2,3 km 15 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Bengt Stenerhag Västerbergslagens OL 41:59 18,02 - -
2 Ola Karlsson Storviks IF 44:16 19,00 - -
3 John Johansson HJS-Vansbro OK 47:29 20,38 - -
9 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 57:09 24,53 - 47
12 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 62:54 27,00 - 41
14 Tommy Lundqvist Bjursås OK 68:36 29,44 - 35
15 Örjan Persson Bjursås OK 85:31 36,70 - 18

Datum: 2008-08-23
Tävling: TunaTing Lång
Arrangör: Stora Tuna IK
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 Banlängd: 4,4 km 18 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Bengt Stenerhag Västerbergslagens OL 41:53 9,43 - -
2 Karl-Olov Borg Gävle OK 42:40 9,61 - -
3 Ola Karlsson Storviks IF 43:57 9,90 - -
10 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 52:04 11,73 - 50
11 Tommy Lundqvist Bjursås OK 52:57 11,93 - 49
17 Örjan Persson Bjursås OK 69:07 15,57 - 33

Datum: 2008-08-30
Tävling: Trampen Medel
Arrangör: Ludvika OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 Banlängd: 4,0 km 15 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Bengt Stenerhag Västerbergslagens OL 24:10 6,04 - -
2 Paul-Erik Glasberg Västerbergslagens OL 25:20 6,33 - -
3 Sven-Olof Asp Leksands OK 27:03 6,76 - -
9 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 33:18 8,33 - 44
13 Örjan Persson Bjursås OK 44:55 11,23 - 20

Datum: 2008-09-07
Tävling: DM Lång
Arrangör: OK Malmia
Kategori: Nationell
Distans: Lång

H60 Banlängd: 4,6 km 22 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Bengt Stenerhag Västerbergslagens OL 40:48 8,87 S -
2 Jan Lund OK Kåre 42:46 9,30 S -
3 Lars Håkansson Dalaportens OL 49:51 10,84 S -
5 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 53:10 11,56 S 49
10 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 55:57 12,16 S 46
13 Tommy Lundqvist Bjursås OK 62:01 13,48 - 40
17 Örjan Persson Bjursås OK 85:06 18,50 - 17

Datum: 2008-09-13
Tävling: DM-medel
Arrangör: Insjöns IF
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 Banlängd: 2,6 km 16 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Jan Lund OK Kåre 21:00 8,11 - -
2 Sven-Olof Asp Leksands OK 22:48 8,80 - -
3 Lars Håkansson Dalaportens OL 23:01 8,89 - -
6 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 23:42 9,15 - 58
8 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 23:50 9,20 - 57
11 Tommy Lundqvist Bjursås OK 25:58 10,03 - 53
Örjan Persson Bjursås OK Ej start - - -

Datum: 2008-09-21
Tävling: Avestapropagandan Medel
Arrangör: Avesta OK
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H60 Banlängd: 3,0 km 21 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Hans Aurell Gävle OK 25:22 8,34 - -
2 John Johansson HJS-Vansbro OK 25:48 8,49 - -
3 Jörgen Bergström Norbergs OK 28:34 9,40 - -
6 Gunnar Löfkvist Bjursås OK 29:34 9,73 - 52
8 Jan Olof Dahlström Bjursås OK 30:02 9,88 - 51
Örjan Persson Bjursås OK Ej godk. - - -

Bjursås OK medlemsresultat, 2008
Namn: Göte Rickardsson
Född: 1940
Grupp: Grupp 2, Yngre och Äldre Herrar
Totalpoäng: 474


Datum: 2008-05-17
Tävling: OL-touren Medel
Arrangör: OK Kåre
Kategori: Nationell
Distans: Medel

H65 Banlängd: 2,7 km 36 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Karl Johansson IFK Hedemora 22:24 8,42 - -
2 Olle Johansson IFK Hedemora 24:44 9,30 - -
3 Lennart Magnusson IFK Hedemora 25:55 9,74 - -
4 Göte Rickardsson Bjursås OK 26:14 9,86 - 57

Datum: 2008-05-29
Tävling: Veteran VM Sprint Kval
Arrangör: Portugal WMOC
Kategori: Nationell
Distans: Sprint

M65-2 Banlängd: 1,8 km 71 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Henrik Hvoslef IK Stern 14:47 8,12 - -
2 Arne Ek Nyköpings OK 15:00 8,24 - -
3 Seppo Karjalainen KUOPIAN SUU, FIN 15:22 8,44 - -
14 Göte Rickardsson Bjursås OK 17:14 9,47 - 51

Datum: 2008-05-30
Tävling: Veteran VM Sprint Final
Arrangör: Portugal WMOC
Kategori: VM, EM, NoM
Distans: Sprint

M65-A Banlängd: 1,6 km 77 tävlande
Plac Namn Klubb Tid Min/km Märke Poäng
1 Rune Rådeström Snättringe SK 10:59 7,04 - -
2 Anders Buhré Nybro OK 11:23 7,30 - -
3 Keijo Koivula med flera HyRa, FIN med flera 11:25 7,32 - -
25 Göte Rickardsson Bjursås OK 13:39 8,75 - 70

Datum: 2008-06-01
Tävling: DM Sprint
Arrangör: Domnarvets GoIF
Kategori: Nationell
Distans: Sprint

H60 Banlängd: 1,9 km 7 tävlande
Plac Namn Klubb